Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palenie trawy to szkodliwa sprawa

Karol Piernicki
Obecny okres to zawsze zwiększona liczba pożarów traw, do których dochodzi w całym regionie, nie tylko w Grudziądzu. Unas w tym roku było ich już 33
Obecny okres to zawsze zwiększona liczba pożarów traw, do których dochodzi w całym regionie, nie tylko w Grudziądzu. Unas w tym roku było ich już 33 Tymon Markowski
Aż trzydzieści trzy razy w poprzednim miesiącu strażacy wyjeżdżali, by gasić pożary traw. Zdarzenia dotyczyły zarówno miasta, jak i powiatu grudziądzkiego.

Jak co roku okres wczesnowiosenny sprzyja właśnie częstszym pożarom traw. Wiedzą o tym strażacy, bo tak wynika z ich statystyk, ale wiedzą też i mieszkańcy naszego miasta.

Ludzie dalej swoje

- Tyle się o tym co roku mówi, powtarza, a ludzie dalej swoje - skarży się pan Piotr Kościński, którego spotkaliśmy w centrum miasta. - Albo celowo to podpalają, albo palą ogniska z nieuwagą i pożar gotowy.

To właśnie celowe podpalenia są najczęstszymi przyczynami pożarów. Rzadziej jest to nieumyślne zaprószenie ognia. Jak co roku, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zalecił kontynuowanie akcji „Stop pożarom traw”. Włączyła się w nią oczywiście grudziądzka jednostka.

- Szczególnie chodzi tu o uświadomienie mieszkańcom szkodliwości tego procederu - podkreśla st. bryg. Leszek Głowacki, komendant miejski PSP w Grudziądzu. - Właśnie dlatego rozsyłamy do szkół, zwłaszcza tych położonych w pobliżu las, ale także Centrum Edukacji Ekologicznej i innych informacje prewencyjne. Jesteśmy do dyspozycji tych placówek w zakresie przekazu informacji o zagrożeniach i zakazach z tym związanych.

Mogą się nasilać

Pożarów traw w marcu było na terenie miasta i powiatu 33.

Jak przekonują grudziądzcy strażacy, początek nowego roku jest smutnym potwierdzeniem ubiegłorocznych doświadczeń, gdzie też w tym okresie było w tej materii źle. A dodatkowo, zjawiska te mogą się nasilać. Warto też pamiętać, że przepisy jednoznacznie zabraniają wypalania traw oraz pozostałości roślinnych na rozmaitych terenach.

Jest bat na rolników

- Sprawcom grożą konsekwencje karne wynikające z Kodeksu Wykroczeń lub Kodeksu Karnego - przestrzega szef grudziądzkich strażaków. - Z kolei wypalanie trawy przez rolników może skutkować ograniczeniem lub wręcz pozbawieniem ich dopłat bezpośrednich z funduszy europejskich.

Gdzie niebezpiecznie?

Najbardziej zagrożonymi terenami są oczywiście nieużytki, przydrożne rowy, tereny położone w sąsiedztwie lasu czy też choćby grudziądzkie błonia nadwiślańskie.

Powstawaniu pożarów traw sprzyja sucha i słoneczna pogoda. Oprócz tego, że jest to proceder niebezpieczny dla życia, zdrowia lub mienia, prowadzi do powstania wielu strat.

- Choćby zanieczyszczania środowiska, niszczenia życia flory i fauny, drzewostanów leśnych czy wyjaławiania ziemi - wylicza Leszek Głowacki. - Niejednokrotnie powoduje też utrudnienia w ruchu kołowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska