Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palisz papierosy? Na te choroby najczęściej umierają palacze. Oto lista!

redmf
O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe wiedzą praktycznie wszyscy. Pomimo to ciągle wiele osób sięga po papierosy. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 tysiące związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Na co najczęściej umierają palacze?>>>>> CZYTAJ WIĘCEJ
O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe wiedzą praktycznie wszyscy. Pomimo to ciągle wiele osób sięga po papierosy. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 tysiące związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Na co najczęściej umierają palacze?>>>>> CZYTAJ WIĘCEJ
O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe wiedzą praktycznie wszyscy. Pomimo to ciągle wiele osób sięga po papierosy. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 tysiące związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Na co najczęściej umierają palacze? Sprawdźcie!

Palenie tytoniu prowadzi do śmiertelnych chorób. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Obliczono również, że przeciętny palacz (mężczyzna) od 17 do 71 roku życia wypala 311 688 papierosów.

Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

Palenie tytoniu - choroby

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na:

  • Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
  • Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
  • Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.

Powszechnie wiadomo, że najczęstszym nowotworem, na który chorują palacze jest rak płuc. Okazuje się jednak, że palenie znacznie zwiększa zachorowalność również na inne nowotwory, a co za tym idzie zwiększa się ryzyko przedwczesnej śmierci. Dym tytoniowy odpowiada za niemal 30 procent wszystkich zgonów na raka. Lekarze od lat biją na alarm i zachęcają palaczy do rzucenia zgubnego nałogu a młodzież przestrzegają przed sięganiem po papierosy.

Polecamy

Choroby nowotworowe - palacze

Choroby nowotworowe od wielu lat stanowią w Polsce drugą przyczynę zgonów, w wyniku której umiera rocznie przeciętnie 96 tys. osób (25% wszystkich zgonów), przy czym ogólna liczba zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe będzie systematycznie rosnąć, stając się w niedalekiej przyszłości pierwszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Przyrost liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce w ostatnim półwieczu wynika zarówno ze starzenia się ludności Polski, jak i z częstego narażenia populacji na czynniki rakotwórcze, przede wszystkim związane ze
stylem życia Polaków.

Nowotwory są także drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, zaraz po chorobach układu krążenia. Z ich powodu rocznie umiera ok. 600 tys. osób w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce liczba ta wynosi ok. 100 tys. osób.

Zgony związane z paleniem

Aby oszacować liczbę zgonów bezpośrednio związanych z paleniem tytoniu, naukowcy z American Cancer Society (ACS) przeanalizowali dane pochodzące od osób w wieku 25-79 lat, które w 2019 r. zmarły na raka. Korzystając z danych populacyjnych i spisu powszechnego dotyczącego średnich rocznych dochodów w Stanach Zjednoczonych, eksperci sprawdzili również zarobki utracone w wyniku tych zgonów.

Badanie wykazało, że spośród odnotowanych w 2019 roku 418 563 zgonów z powodu nowotworu prawie 123 tys. było związanych z paleniem papierosów. Oznacza to, że przyczyną niemal 3 na 10 zgonów na raka było palenie papierosów.

Badacze wzięli pod uwagę nowotwory: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita grubego, wątroby i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, trzustki, krtani, płuc i oskrzeli, szyjki macicy, nerek i miedniczki nerkowej, pęcherza moczowego oraz ostrą białaczkę szpikową.

Wśród palaczy najczęstszą przyczyną zgonu okazał się:

  1. rak płuca,
  2. rak krtani,
  3. rak przełyku,
  4. rak gardła,
  5. rak pęcherza moczowego

Efekty rzucenia palenia

Dlatego lekarze zachęcają do rzucenia palenia. Pozytywne strony niepalenia

  • w ciągu 20 min - do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca oraz obniża się
  • tętno,
  • w ciągu 8 godzin - zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu,
  • w ciągu 24 godzin - zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,
  • w ciągu 48 godzin - powraca do normy zmysł smaku i zapachu,
  • od 2 tygodni do 3 miesięcy - poprawie ulega stan układu krążenia, zwiększa się wydolność
  • fizyczna. Wydolność płuc wzrasta o 30%.
  • od 1 do 9 miesięcy - poprawia się wydolność układu oddechowego, ustępuje kaszel,
  • duszności, zmęczenie,
  • po 1 roku - o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca,
  • po 5 latach - o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy
  • ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu,
  • po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby
  • nigdy nie palącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza
  • moczowego i nerek nadal zmniejsza się.
  • po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie
  • palącej,
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska