Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci wydarzeń sprzed 77 lat. Kwiaty pod pomnikiem w centrum Torunia

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Kwiaty pod pomnikiem pod pomnikiem "Ku Czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" złożyli prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski oraz major Ireneusz Bandura i pułkownik Remigiusz Zieliński z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, przy udziale asysty wojskowej
Kwiaty pod pomnikiem pod pomnikiem "Ku Czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" złożyli prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski oraz major Ireneusz Bandura i pułkownik Remigiusz Zieliński z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, przy udziale asysty wojskowej Grzegorz Olkowski
Z okazji rocznicy wydarzeń z 1 lutego 1945 roku władze Torunia złożyły kwiaty pod pomnikiem w centrum miasta. Obchodziła ją również lewica.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę.

od 16 lat

1 lutego 1945 roku do Torunia wkroczyły oddziały Armii Czerwonej, a konkretnie 2. Frontu Białoruskiego. Przez dekady to wydarzenie było świętowane jako rocznica wyzwolenia miasta. Kilka lat temu prezydent Michał Zaleski postanowił jednak rezygnować z organizowania oficjalnej miejskiej uroczystości. Powodem były kontrowersje, jakie rocznica budzi. Wiele było opinii, że 1 lutego 1945 roku zakończyła się niemiecka okupacja miasta, a zaczęła sowiecka.

W rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji

Co roku 1 lutego składane są jednak kwiaty pod pomnikiem pod pomnikiem "Ku Czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945", dla upamiętnienia zakończenia niemieckiej okupacji. W 77. rocznicę złożyli je prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski oraz major Ireneusz Bandura i pułkownik Remigiusz Zieliński z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, przy udziale asysty wojskowej.

Polecamy

-1974 dni okupacji hitlerowskiej w naszym mieście. To był czas terroru i zniewolenia – przypomniał prezydent Zaleski przy obelisku. - W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 roku prawie 20-tysięczna armia hitlerowska przedarła się przez krąg wojsk radzieckich otaczających Toruń i wycofała się z naszego miasta.

-Przypominamy dzisiaj to, co działo się w Toruniu od pierwszych dni II wojny światowej, o ofiarach wśród mieszkańców naszego miasta. Pamiętamy również o tym, co działo się od tego czasu – 1 lutego 1945 roku przyniósł wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej, ale otworzył jednocześnie wielomiesięczny okres wywózek, represji ze strony Związku Radzieckiego – dodał Marcin Czyżniewski.

Toruńska lewica świętuje osobno

Osobno pod pomnikiem "Ku Czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945"" spotkali się przedstawiciele środowisk lewicowych z posłem koła PPS Robertem Kwiatkowskim na czele.

-Pamiętamy, kim byli ludzie, którzy przynieśli wyzwolenie, jaką daninę krwi złożyli, także po to, by mieszkańcy Torunia mogli spokojnie żyć i budować ukochane miasto. To byli także ludzie, którzy spowodowali, że Toruń, choćby w odróżnieniu od Grudziądza, pozostał nietknięty, by cieszyć swoimi słynnymi na cały świat zabytkami. Będziemy takie uroczystości kontynuować - stwierdził poseł Kwiatkowski.
Polecamy nasze grupy na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska