Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pani wiceprezes zachęca do poznawania miasta

Redakcja
Z HELENĄ CIEŚLAK, wiceprezesem Zarządu Oddziału Kujawskiego PTTK, rozmawia Piotr Mikołajczak.

Z HELENĄ CIEŚLAK, wiceprezesem Zarządu Oddziału Kujawskiego PTTK, rozmawia Piotr Mikołajczak.

Wydaje się, że Zawiśle i Michelin to miejsca, w których brakuje atrakcyjnych zakątków, które warto zwiedzić. Czy tak jest na prawdę?

<!** Image 2 align=none alt="Image 169310" sub="Helena Cieślak jak mało kto zna najciekawsze zakątki Włocławka, które można odwiedzić, między innymi, biorąc udział w rajdach Fot. Piotr Mikołajczak">Oczywiście, że nie. Bardzo ciekawym miejscu na Zawiślu jest wzgórze świętego Gotarda. Jest to najwyżej położony punkt we Włocławku, gdzie znajduje się również punkt widokowy. Zamontowane tam przez nadleśnictwo kamery wykorzystywane są do monitoringu pobliskiego terenu, jednak mogą również służyć do podziwiania przepięknych widoków. W ramach Narodowego Święta Niezapominajki organizowane są tam rajdy, które zwykle startują z pętli „jedynki”. Potem wszyscy przemierzają dolinę Zofijki i okoliczne wąwozy rozpościerające się nad osiedlem, które prowadzą wprost do punktu widokowego. Równie interesującym miejscem na Zawiślu jest droga od mostu, przez lasek Suszyński w kierunku zapory wodnej, którędy można także dotrzeć do rezerwatu w Kulinie.

<!** reklama>Co w takim razie z Michelinem?

W Michelinie także odbywają się interesujące rajdy, m.in., szlakiem powstania styczniowego. Rozpoczyna się on na Falbance, przy głazie na skarpie doliny Wisły. Następnie uczestnicy przemieszczają się drogą leśną prowadzącą do Michelina, gdzie znajduje się krzyż upamiętniający to historyczne wydarzenie. Nie można również zapomnieć o szlaku prowadzącym z Włocławka przez Fabianki, skąd leśną ścieżką można dojść na teren lotniska. Ma on na celu uapamiętninie wizyty papieża Jana Pawła II, który przemówił tu do włocławian w 1991 roku. Jak na razie nie jest to jeszcze szlak papieski, jednak z pewnością już niedługo otrzyma takie miano i będzie oznaczany na mapie jako żółty szlak.

Które z wymienionych miejsc ma, według Pani, ciekawszą przeszłość historyczną?

Według mnie atrakcyjniejszym miejscem jest Zawiśle, ponieważ jego historia sięga aż XII wieku. Tereny związane były z zakonami Benedyktynów i Cystersów. Obszar był także nękany przez Prusów i Krzyżaków. W kościele należącym do zakonu Cystersów powstał w XIII wieku Szpital, skąd w późniejszym czasie powstała nazwa okolicy Szpetal. Michelin ma, niestety, gorsze uwarunkowania historyczne, bo jest osiedlem stosunkowo młodym, powstałym w latach 30. XX wieku. Poza tym, znajdują się tam głównie domki jednorodzinne i wille, których mieszkańcy cenią sobie spokój i prywatność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska