Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papier w roli głównej

Anna Krzesińska
Warsztaty czerpania papieru, nadruki na tkaninie czy akcja pisania listów - to tylko niektóre atrakcje, które w Grębocinie czekają na młodszych i starszych.

Warsztaty czerpania papieru, nadruki na tkaninie czy akcja pisania listów - to tylko niektóre atrakcje, które w Grębocinie czekają na młodszych i starszych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 172884" sub="Grębocińskie muzeum przygotowuje różne atrakcje dla najmłodszych, m.in. warsztaty papiernicze / Fot. Agata Dworzak-Subocz">- Rzeczywiście, impreza adresowana jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych - przyznaje dyrektor placówki Dariusz Subocz. - Najmłodszych zapraszamy w godzinach przedpołudniowych. Wspólnie będziemy odbijać napisy ułożone z drewnianych czcionek na koszulkach i torbach za pomocą farb do tkanin. Pokażemy także, jak dawniej wytwarzano papier czerpany i papier marmurkowy. Ponadto przeprowadzona zostanie akcja „Piszemy listy” i konkurs na zdobienie inicjału. Punktualnie w południe zaplanowaliśmy otwarcie wystaw pokonkursowych „Piękna książka - książka ilustrowana” i „Moja ilustracja” .

<!** reklama>Po wernisażu będzie można bezpłatnie zwiedzać ekspozycję stałą. Kolekcję Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa tworzą zabytki, związane z historią piśmiennictwa, papiernictwa polskiego i światowego oraz techniką i technologią drukarstwa.

- Tuż po przestąpieniu gotyckiego progu wzrok zwiedzających przyciągają ciekawe prasy drukarskie, wśród których na szczególną uwagę zasługuje prasa litograficzna z 1870 roku, angielskie Albiony z połowy XIX i początku XX wieku oraz ciekawa prasa graficzna z okresu wiktoriańskiego. Można również przyjrzeć się z bliska replice prasy Gutenberga - dodaje Dariusz Subocz.


Gdzie, kiedy, za ile

Święto Papiernika i Drukarza odbędzie się 4 czerwca na terenie przy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie (ul. Szkolna 31). Udział w imprezie jest bezpłatny. Placówka zapewnia wszelkie materiały potrzebne do przeprowadzenia warsztatów. Grupy zorganizowane obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel.: 56 674 92 00. Dojazd z Torunia autobusami liniami nr 21 i 30.


 

Program

godz. 10-14 - (dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych) - warsztaty czerpania papieru oraz warsztaty marmurkowania, konkurs zdobienia inicjałów, akcja „Piszemy listy”, nadruki na tkaninie (koszulki, T-shirty, torby przynoszą uczestnicy warsztatów)

g. 12-13 - (dla osób indywidualnych) - otwarcie wystaw pokonkursowych „Piękna książka - książka ilustrowana” i „Moja ilustracja” oraz zwiedzanie ekspozycji stałej muzeum

g. 14 - (dla zaproszonych gości i przedstawicieli mediów) - odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Zygfrydowi Gardzielewskiemu (z udziałem jego żony) - spotkanie z członkami Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska