Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Papieski pomnik do poprawki

Papieski pomnik do poprawki

mn

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Nieco ponad trzy tygodnie od odsłonięcia monumentem znów zajmie się projektant.

Nieco ponad trzy tygodnie od odsłonięcia monumentem znów zajmie się projektant.


Na poniedziałek 25 czerwca zapowiadany jest start końcowych prac przy niedawno odsłoniętym pomniku papieża Jana Pawła II w Toruniu.


Przypomnijmy, że monument został odsłonięty 2 czerwca. Stanął w narożniku Jordanek od strony placu Rapackiego. Został odsłonięty niemal w ósmą rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Toruniu, który przebywał tu 7 czerwca 1999 roku.


Po odsłonięciu wygląd monumentu wzbudził kontrowersje.

Na niedoróbki wskazywali naukowcy z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Stało się jasne, że niezbędne będą prace poprawkowe. Przedstawiciele komitetu organizacyjnego budowy monumentu wskazywali, że to normalny zabieg. Także po odsłonięciu. Jednak Emil Kosicki z firmy Dekorative Bronze Articles z Komornik pod Poznaniem, która odlewała pomnik, przyznał, że toruński pomnik Jana Pawła II można uznać za niedokończony. Odlewano go w pośpiechu, na co wskazują widoczne gołym okiem spawania na rzeźbie oraz niezeszlifowany nadmiar materiału.


Na łamach „Nowości” odlewnik przyznał, że pomylił terminy. Sądził, że odsłonięcie zaplanowano na 7 czerwca. W efekcie pomnik powstawał w ciągu zaledwie czterech tygodni. Innym toruńskim pomnikiem, odsłoniętym kilka lat temu monumentem marszałka Józefa Piłsudskiego, zajmował się aż dwa miesiące.


Emil Kosicki przyznaje, że wszystkie poprawki mogły być wykonane w pracowni w Komornikach. Na to też zabrakło jednak czasu.


Do tego wszystkiego doszedł wypadek projektanta pomnika, profesora Stanisława Radwańskiego. Tuż przed zakończeniem prac poślizgnął się i złamał nos. Wypadek nie miał jednak wpływu na tempo prac.


Rozpoczynające się dziś prace końcowe będą odbywać się właśnie pod okiem profesora Stanisława Radwańskiego. Potrwają kilka dni. Wykonane zostanie m.in. ostateczne cyzelowanie poszczególnych elementów tworzących dzieło oraz pokrycie pomnika patyną.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo