Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkingi na starówce w Toruniu. Miasto ma już projekt zmian. Prosi torunian o opinie!

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
W centrum miasta trudno o wolne miejsca
W centrum miasta trudno o wolne miejsca Polska Press
Na toruńskiej starówce parkuje się źle. Tak uważa prawie połowa kierowców, którzy wzięli udział w internetowym sondażu przeprowadzonym tego lata przez Urząd Miasta Torunia. Problemu nie ma właściwie tylko wczesnym rankiem, przed siódmą. Później już nie jest tak różowo. A weekendy to już prawdziwy najazd aut na wąskie uliczki.

Na poszukiwanie miejsca postojowego na starówce 30 procent ankietowanych poświęcało do 5 minut. 23 procent krążyło ponad 10 minut, zanim znalazło parking, a drugie tyle po bezskutecznych poszukiwaniach rezygnowało z pozostawienia auta w centrum. Trochę łatwiej o wolny parking jest w sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego. Trudno się dziwić. Nie dalej niż 500 metrów od firmy, restauracji, instytucji kultury, sklepu czy banku, do którego się wybieramy - tak chce parkować prawie połowa ankietowanych. Na 10-minutowe dojście z parkingu do celu zgadza się tylko 36 procent kierowców.

Mimo to znaczna część respondentów nie akceptuje rozwiązań, które by zmniejszyły „obłożenie” śródmiejskich parkingów, a które wiążą się z kosztami dla kierowców. Ponad połowa ankietowanych negatywnie oceniła plany rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Pomysł poparło 40 procent. Ale już mniej niż jedna trzecia zaakceptowałaby podwyżki opłat za parkowanie.
W weekendy toruńska strefa płatnego parkowania zmienia się w strefę parkowania darmowego. I tak powinno - zdaniem trzech czwartych respondentów - pozostać.

Polecamy

Kierowców pytano też, czy ruch na toruńskiej starówce należy ograniczyć. Przeciw takiemu rozwiązaniu było 52 procent, za 39 procent. Jak uzasadniali ci drudzy, zależy im na dobrym stanie zabytkowych murów oraz zdrowiu turystów i mieszkańców starówki.

W czterech kolorach
Ankietę wypełniło 521 osób, w tym 23 spoza Torunia. Jej wyniki trafiły do katowickiej firmy LPW Consulting and Engineering, która przygotowywała dokument pt. „Polityka parkingowa dla Gminy Miasta Toruń na lata 2020-2025 z perspektywą do 2030 roku”. Prace nad dokumentem poprzedzono badaniami w terenie: monitorowaniem parkingów, rozmowami z kierowcami. Internetowa ankieta miała dostarczyć dodatkowych informacji. I właściwie potwierdziła wnioski ze wspomnianych badań terenowych.
Specjaliści z Katowic dokument już przygotowali. Teraz magistrat prosi mieszkańców miasta (oraz tych, którzy przyjeżdżają samochodami do Torunia) o uwagi na temat „Polityki parkingowej...”.

Dokument można pobrać ze strony www.torun.pl razem z mapą proponowanych stref płatnego parkowania. Na tej mapie zaznaczono cztery strefy, od A do D. Ostatnia sięga ulicy Bema. „Wyniki przeprowadzonego badania oraz analizy funkcjonowania obszarów parkingowych w Toruniu dowiodły zasadności rozszerzenia obszaru objętego płatnym parkowaniem” - czytamy w „Polityce...”. Inżynierowie z LPW proponują też „strefę czystego transportu i ograniczonego ruchu, pokrywającą się ze śródmiejską strefą płatnego parkowania oraz obszarem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO”.

[polecane]20796175,20783851;1;Polecamy[/polecane]
Jest w dokumencie również mowa m.in. o lokalizacji parkingów typu „Parkuj i Jedź” na obrzeżach miasta i o optymalnym powiązaniu transportu indywidualnego ze zbiorowym.

Autorzy czekają
Katowickie opracowanie to w sam raz lektura na długi jesienny wieczór. Liczy sobie 125 stron. Mimo to władze miasta mają nadzieję, że zainteresowani poświęcą trochę czasu na zapoznanie się z dokumentem i podzielą się swoimi uwagami. Konsultacje online na temat strategii parkingowej odbędą się w poniedziałek 12 października w godz. 9-18.30 Zainteresowani powinni zgłosić się pocztą elektroniczną na adres: [email protected]. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, adres e-mail, preferowaną porę spotkania. Przewidziano 5 dyżurów, odbywających się w godzinach 9-10.30, 10.45-12.15, 12.45-14.15, 14.45-16.15, 17-18.30. Dyżurować będą m.in. autorzy „Polityki parkingowej...”. Im szybciej zgłosimy swój udział w konsultacjach, tym większą mamy szansę na zaproszenie o wybranej przez nas godzinie.
Swoje uwagi można też przesłać mailowo na adres [email protected] lub przekazać telefonicznie dzwoniąc pod numer 56 611 86 81, do 19 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska