Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patostreaming, sharenting i hejt. Coraz więcej niebezpiecznych dla dzieci treści w Internecie

Andrzej Brzuszkiewicz
Fot. 123RF
Tylko 28 proc. polskich nastolatków zadeklarowało jednoznacznie, że nie miało styczności ze szkodliwymi treściami w sieci. Tak wynika z badań EU Kids Online 2018, pokazujących jak dzieci w Polsce korzystają z Internetu. Specjaliści alarmują, że konieczna szeroka akcja edukacyjna i działania organów ścigania.

Rodzice coraz częściej nie wiedzą z czym stykają się ich dzieci w Internecie. Z polskich badań EU Kids Online 2018 wynika, że najwięcej dzieci (82 proc.) używa do łączenia się z Internetem urządzeń mobilnych, czyli głównie smartfonów. To oznacza, że rodzice mają znacznie mniejsze możliwości, żeby kontrolować to, co robią podopieczni. Kiedyś ojciec lub mama mogli zajrzeć przez ramię na ekran komputera, teraz dziecko siedzi w swoim pokoju wpatrzone w ekran komórki i bez żadnej kontroli korzysta z sieci. Smartfon towarzyszy młodzieży cały czas: w szkole, na ulicy, podczas spotkań towarzyskich. Komputera używa niecałe 40 proc.

Na co narażone są dzieci w Internecie?

43 proc. miało do czynienia z brutalnymi obrazami.

47 proc. widziało treści zawierające nienawiść wobec pewnych osób lub grup (tzw. hejt).

37 proc. miało do czynienia z treściami o tym, jak popełnić samobójstwo.

Przemoc rówieśnicza

Z badań EU Kids Online 2018 wynika, że znacznie łatwiej paść ofiarą przemocy ze strony rówieśników w Internecie niż w szkole lub na ulicy.
65 proc badanych nie doświadczyło przemocy rówieśniczej w świecie realnym i tylko 28 proc. nie miało z tym do czynienia w internecie lub przez telefon.
"Uwagę zwraca dużo wyższa częstotliwość doświadczania agresji rówieśniczej online w porównaniu z wynikami dotyczącymi tradycyjnej agresji rówieśniczej" - podsumowuje kierujący badaniami badań prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Rodzice też mogą być zagrożeniem dla dzieci

Stosunkowo nowym zjawiskiem jest sharenting - połączenie słów share (dzielenie się informacjami w sieci) i parenting (rodzicielstwo). Chodzi o rodziców, którzy publikują w sieci zdjęcia, filmy i informacje na temat swoich dzieci. Prawie co dziesiąty nastolatek miał z tym do czynienia. Zwłaszcza młodzi rodzice przyzwyczajeni są do dzielenia się wszystkim. Nie szanują prywatności dzieci, narażają je na złośliwe komentarze, agresję w sieci. Około połowa nastolatków, spośród tych, których rodzice umieszczali informacje na ich temat w Internecie, doświadczyła negatywnych emocji lub obraźliwych komentarzy.

Patostreaming

Również nowym zagrożeniem jest tzw. patostreaming, czyli pokazywanie na żywo w Internecie patologicznych zachowań, np. przyjmowanie narkotyków, spożywanie dużych ilości alkoholu, obnażanie się, stosowanie przemocy. Zarówno nadawcami takich patotreści, jak i ich odbiorcami są młodzi ludzie, często dzieci. Patostreamerzy zarabiają na tym duże pieniądze.

Jak walczyć z zagrożeniami w sieci?

Wyniki badań EU Kids Online 2018 zostały zaprezentowane w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Tam od kilka miesięcy zbiera się okrągły stół ds. zwalczania patotreści w Internecie z udziałem prawników, naukowców, przedstawicieli władz publicznych, organizacji pozarządowych, firm internetowych oraz youtuberów i dziennikarzy. Według Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, głównego koordynatora do spraw strategicznych postępowań sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, ogromną rolę może odegrać edukacja rodziców, nauczycieli oraz dzieci i młodzieży.

Ale sama edukacja nie wystarczy. Potrzebna jest szybka reakcja platform internetowych, na których pojawiają się patotreści. Wiele takich materiałów jest zgłaszanych i usuwanych z sieci, ale ciągle jeszcze można znaleźć treści zagrażające dzieciom.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z Biura RPO w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press mówi też, że bardzo ważna jest podjęta już współpraca z policją i prokuraturą. Ciągle zdarza się, że postępowania w sprawie patotreści są umarzane ze względu na znikomą szkodliwość czynu. Tymczasem w większości przypadków skutki społeczne przestępstw popełnianych w internecie są bardzo negatywne. Niebezpieczne jest również to, że takie materiały mają ogromną liczbę młodych odbiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Patostreaming, sharenting i hejt. Coraz więcej niebezpiecznych dla dzieci treści w Internecie - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska