Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięknotka nie zbrzydła

Anna Obderko
- Jest za wcześnie, aby orzekać, czy klimat w naszych kraju zmieni się. Faktycznie ten rok należy do bardzo gorących, ale zima dała nam się też we znaki.

- Jest za wcześnie, aby orzekać, czy klimat w naszych kraju zmieni się. Faktycznie ten rok należy do bardzo gorących, ale zima dała nam się też we znaki.

<!** Image 2 align=none alt="Image 155318" sub="Egzotyczne ozdobne trawy rosną w wielu polskich ogrodach już od lat / Fot. mwmedia">To zdanie dr inż. Anity Woźny z Katedry Roślin Ozdobnych i Warzywnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

- Warunki atmosferyczne mają wpływ na hodowlę roślin, mrozy spowodowały, że niektóre rośliny nie przezimowały, a upalny lipiec wymusił na nas sztuczne nawadnianie upraw - dodaje dr Woźny. - Jednak to dopiero najbliższe lata pokażą, czy takie tendencje pogodowe będą się utrzymywać i czy klimat wymusi na nas zmiany w uprawach roślin.

<!** reklama>Na razie rewolucji w ogrodowych uprawach i projektach nie widać.

Zieleń dla zapracowanych

- W ciągu paru lat wzrosło zapotrzebowanie na osoby zajmujące się projektowaniem ogrodów - mówi Hanna Jankowska, właścicielka firmy „Ogród dla Ciebie”. - Zielony teren wokół domu powinien współgrać z wnętrzem. Pytam osoby zgłaszające się do nas, jakie mają pomysły na ogródek i często proponuję swoje rozwiązania - dodaje. - Moim klientom zależy przede wszystkim na tym, aby rośliny były łatwe w pielęgnacji, bo często brakuje im czasu na zadbanie o drzewa i krzewy. A ogród ma być dla nich oazą spokoju i miejscem odpoczynku i zabawy.

Właściciele ogrodów najczęściej wybierają roślinność z naszego klimatu, drzewa iglaste, byliny. Także zioła wróciły do łask ogrodników amatorów.

- Coraz częściej zleca się firmie wygospodarowanie skrawka ziemi na warzywnik. Ludzie zwracają uwagę na to, by ich jedzenie było zdrowe. A takie będzie z własnego ogrodu - mówi Hanna Jankowska.

Liść z betonu lub szkła

Myśląc o swoim ogrodzie ludzie częściej niż kiedyś czerpią informacje z książek i z porad specjalistów.

- Zauważyłam, że znajomość tematu jest z roku na rok większa. Jeżeli nawet wlaściciele ogródkówczegoś nie wiedzą, nie wstydzą się dzwonić i pytać projektantów. My z chęcią udzielamy odpowiedzi, a także jeździmy do naszych klientów i pomagamy w utrzymaniu porządku w ogrodzie - dodaje Hanna Jankowska.

Ze światowych trendów ogrodniczych do Polski dociera tylko część nowinek.

- Nasi pracownicy biorą udział w różnych szkoleniach, na przykład tych dotyczących zwalczania szkodników i sposobów przycinania krzewów. Jeżdżąc po wystawach, poznajemy też sposoby urządzania ogrodów w Holandii czy Anglii. Jednak ze względu na inny klimat i duże nakłady finansowe nie zawsze jesteśmy w stanie zaproponować takie rozwiązania naszym klientom. Na Zachodzie modne jest na przykład stawianie w ogrodzie różnych betonowych czy szklanych konstrukcji w kształcie liści i kwiatów - opowiada właścicielka „Ogrodu dla Ciebie”. - Z czasem zachodnie trendy można zauważyć i u nas, jednak mimo mody należy pamiętać, aby działka oddawała charakter i osobowość mieszkańców domu. Przede wszystkim dom i ogród muszą tworzyć całość, w której właściciele będą czuć się swobodnie i dobrze.

Japonia w modzie

Projekty zagospodarowania terenów zielonych wykonuje też firma „Harasimowicz” spod Torunia.

- Wśród naszych klientów dużą popularnością cieszą się drzewka przycinane na sposób bonsai. Praktycznie z każdego krzewu można uformować dowolna bryłę. Wiele osób życzy sobie również oczka wodnego, jednak wymaga ono od właścicieli ogrodu wiele pracy - mówi Marta Cieczko, pracownica firmy. - Korzystający z naszej oferty raczej nie dysponują dużą wiedzą na temat ogrodnictwa. Oczywiście, staramy się to zmienić.

Odwagi, hodowcy!

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wystawny ogród, ale przecież można zaprojektować oranżerię i w zamkniętym pomieszczeniu stworzyć sobie roślinny raj.

Barbara Trempała, właścicielka kwiaciarni w Bydgoszczy, zauważa, że popularnością cieszą się głównie tradycyjne, od lat zadomowione u nas gatunki roślin doniczkowych i ogrodowych. Wśród kwiatów królują pelargonie, surfinie, dużo kupuje się też iglaków, cyprysów, a na jesień wrzosów i astrów.

Barbara Wilbrandt, która kieruje Ogrodem Botanicznym UKW, przekonuje, że uprawy egzotycznych gatunków nie należy się bać.

- Każda roślina ma swoje wymagania. To od właściciela zależy, czy stworzy jej odpowiednie warunki do rozwoju. Jeżeli ktoś ma ochotę na uprawę egzotycznych gatunków, przede wszystkim powinien poznać potrzeby tych roślin. Nie ma powodów, aby przy dobrej pielęgnacji mu się nie udało.

Dom w malwy malowany

Pomimo dużych zawirowań pogodowych, mroźnej zimy, deszczowej wiosny i upalnego lata Ogród Botaniczny UKW nie poniósł dużych strat, jeżeli chodzi o wymagającą roślinność.

- Na przykład pięknotka po zimie wymagała dużo uwagi, przycinania, ale efekty jej rozkwitu były zachwycające. Jej owoce o niespotykanym fioletowym odcieniu cieszyły oczy spacerujących po ogrodzie - relacjonuje Barbara Wilbrandt.

- Każdy ogród jest inny i jego wygląd zależy od gustów i charakterów właścicieli. Coraz częściej jednak odchodzi się od równo posadzonych i przystrzyżonych tui na rzecz znannych u nas od pokoleń kolorowych kwiatów, malw i ostróżek - dodaje Barbara Wilbrandt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska