Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze 2019 ZDJĘCIA Ojciec Tadeusz Rydzyk i premier Mateusz Morawiecki w Częstochowie

Bartłomiej Romanek/BPJG
XXVIII Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze
XXVIII Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze Bartłomiej Romanek/BPJG
Na Jasnej Górze odbywa się dzisiaj, 14 lipca, XXVIII Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja. Wśród uczestników są czołowi politycy, m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. W pielgrzymce uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Przed rozpoczęciem mszy świętej głos zabrał ojciec Tadeusz Rydzyk, który przestrzegał m.in. przed gorszeniem dzieci, na które ma wpływ ideologia LGBT. Ojciec Rydzyk podkreślał, że dzieci w Warszawie już są "gorszone". Dziękował ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu i wojewodzie śląskim za pracę służb podczas Marszu Równości, który odbył się w czerwcu w Częstochowie.

Dziękował również przedstawicielom organizacji narodowych i patriotycznych, które uniemożliwiły wejście Marszu Równości na Jasną Górę.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Ta rewolucja dotarła do Polski w sposób zmasowany. To nie jest żart, ale bardzo poważna sytuacja. Damy radę, jeżeli każdy z nas się weźmie do tego, aby jeszcze bardziej kochać Pana Jezusa i Matkę Najświętszą, by tę miłość, to, co jest w naszych sercach, przekazać dzieciom i młodzieży. Wiek młodzieńczy jest trudny. Każdy z nas przechodził przez to. Ale właśnie wtedy tę miłość trzeba przekazać – mówił ojciec Tadeusz Rydzyk, który wezwał Polskę do odrzucenia konwencji antyprzemocowej (tzw. konwencji stambulskiej).

W imieniu ojców paulinów wiernych powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry:

- Bóg zapłać za to pielgrzymowanie, świadectwo wiary i dar modlitwy wynagradzającej za zniewagi, bluźnierstwa, świętokradztwa przeciw Bogu w Trójcy Jedynemu, przeciw Eucharystii, przeciw Maryi – naszej Matce i Królowej, a tego nie było na tej ziemi nawet w mrocznych czasach komunizmu – mówił o. Marian Waligóra - Ta 28. Pielgrzymka wielkiej Rodziny Radia Maryja, to ogromna łaska, ale też owoc waszej wielkiej oddanej pracy, posługi, za którą dziś z Wałów jasnogórskich wam dziękujemy. Bóg zapłać! - mówił o. Marian Waligóra.

Przed mszą świętą biskup Ignacy Dec poświęcił nowy wóz transmisyjny, który został kupiony na kredyt, ale jak podkreślali organizatorzy pielgrzymki, mają oni nadzieję, że pożyczkę „uda się spłacić”, zwracając się w ten sposób do pielgrzymów z prośbą o datki.

Nie przegapcie

Podczas homilii biskup Ignacy Dec ostro skrytykował marsze równości, które odbywają się w Polsce, a jeden z nich odbył się w Polsce. Zdaniem biskupa był on "propagowaniem i promowaniem grzesznych zachowań środowisk LGBT, wspieranych przez ofensywę zagranicznych ośrodków usiłujących narzucić Polsce neopogańską ideologię gender".

- Środowiska te, będące w Polsce zaledwie nieznaczną mniejszością, nie mogą swoich celów osiągnąć metodami demokratycznymi, dlatego posługują się metodami drobnych kroków, to jest faktów dokonanych, mających posłużyć za precedensy, jak również zuchwałymi prowokacjami – mówił biskup Dec.

Hierarcha podkreślał, że podczas Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja, wierni mówią głośne „NIE” wyśmiewaniu symboli religijnych, szkodliwej ideologii gender, liberalizmowi moralnemu zawartemu w ideologii gender, seksualizacji dzieci i związkom partnerskim.

Biskup Ignacy Dec podkreślał, że to chrześcijaństwo ukształtowało kulturę europejską, dało Europie uniwersytety i powszechne szkolnictwo, przyczyniło się do powstania szpitali, ochronek, sierocińców, domów opieki i wielu innych instytucji dobra publicznego.

- Tolerancja to postawa odnosząca się do osoby, uznania jej niezbywalnej godności, ale nie odnosi się ona do akceptacji zła i kłamstwa. Tolerancja to nie akceptacja czyichś poglądów czy przekonań. Tolerancja - tak, ale nikt nie może być zmuszany do działań sprzecznych ze swoim sumieniem mówił biskup Dec.

Zdaniem hierarchy dzisiaj spotykamy się z potopem, ale nie szwedzkim czy bolszewickim, a ideologicznym, który zalewa Polskę z zachodu.

- W Europie nie ma dziś gilotyny i więzień dla wyznawców Chrystusa, ale jest dyktatura relatywizmu, zjawisko chrystianofobi, demoralizacji, ośmieszania tego, co chrześcijańskie. Słusznie się mówi, że katolicyzm jest dzisiaj najbardziej prześladowaną religią. W mediach liberalnych panoszy się poprawność polityczna, dyktowana przez ideologię neomarksizmu. W imię wzniosłych haseł: nowoczesność, wolność, tolerancja czy demokracja, chce się zniszczyć tradycyjne małżeństwo i rodzinę podcina się korzenie, z których wyrosła kultura europejska i cywilizacja chrześcijańska – dodawał Ignacy Dec, który dodawał, że europejscy politycy przestrzegają przed państwem wyzwaniowym, a w rzeczywistości wiele krajów w Europie jest już krajami wyznaniowymi. Wiarą nie jest w nich katolicyzm, a ideologia lewicowo-liberalna.

XXVIII Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze

Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze 2019 ZDJĘCIA...

- Każde prawo ludzkie powinno być zgodne z prawem Bożym: naturalnym i pozytywnym. Dlatego Kościół protestuje, gdy parlamenty czy inne podmioty stanowiące prawo, uchwalają prawa niezgodne z prawem Bożym, z dekalogiem, np. prawo do aborcji, do zapłodnienia in vitro, prawo do eutanazji, prawo do zawierania związków homoseksualnych – dodawał arcybiskup.

Zobaczcie koniecznie

Premier Morawiecki na Jasnej Górze

Na zakończenie mszy świętej głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który został powitany gorącymi oklaskami.

- Dziękuję za walkę o wiarę, o lepszą Polskę. Jasna Góra to miejsce niezwykłe, miejsce żywej wiary i żywego patriotyzmu. Miejsce, w którym obrona polskości zrosła się z obroną chrześcijaństwa. Ta obrona nas ukształtowała, a owoców tej walki nie wolno nam dzisiaj porzucić – mówił premier Mateusz Morawiecki.

- W dziejach Polski są momenty i miejsca uprzywilejowane. Jasna Góra jest takim miejscem. Jesteśmy dumni z tych naszych wielkich zmagań, one zawsze potwierdziały, że Polacy nie poddają się w walce o wolność, solidarność o chrześćijaństwo. Dlatego dziękuję Wam drodzy pielgrzymi i rodacy, którzy macie odwagę walczyć o Polskę. Stawiać się za naszymi chrześcijańskimi wartościami. Rdzeniem chrześcijaństwa, rdzeniem naszej wiary jest piękne łączenie tradycji, osiągnięć przeszłości z poszukiwaniem nowych dróg – dodawał premier RP.

Premier przypomniał słowa częstochowskiego poety, Jerzego Lieberta: :Uczyniwszy na wieki wybór, w każdej chwili wybierać muszę”.

- My też musimy wybierać drogę w kierunku wielkiej, wspaniałej Rzeczpospolitej. Ten wybór jest zawsze przed nami. (…). Polska musi być jednością, chcemy zjednoczenia całego narodu pod biało-czerwonym sztandarem – mówił premier Morawiecki, dodając, że Polka jest na drodze ku wielkiej i sprawiedliwej Rzeczpospolitej.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska