Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Pielgrzymka z Torunia już w drodze do Częstochowy [ZDJĘCIA]

Pielgrzymka z Torunia już w drodze do Częstochowy [ZDJĘCIA]

Piotr Paszelke

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Pielgrzymka z Torunia jest już w drodze do Częstochowy. Pielgrzymi wyruszyli z miasta w środę rano.

Pielgrzymka z Torunia jest już w drodze do Częstochowy. Pielgrzymi wyruszyli z miasta w środę rano. ©Jacek Smarz

Toruńska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę już po raz 38. Pielgrzymi diecezji toruńskiej mają do pokonania trasę około 300 kilometrów. Do Częstochowy dojdą 12 sierpnia.
Pielgrzymka z Torunia jest już w drodze do Częstochowy. Pielgrzymi wyruszyli z miasta w środę rano.

Pielgrzymka z Torunia jest już w drodze do Częstochowy. Pielgrzymi wyruszyli z miasta w środę rano. ©Jacek Smarz

W drogę do Częstochowy wyruszyło ponad 2 tysiące osób z Torunia. Piesza pielgrzymka w całej Polsce skupia ludzi w różnym wieku - wiele młodzieży i dorosłych. W Toruniu utworzone zostało siedem grup: brązowa, żółta, biała, niebieska, pomarańczowa, zielona i fioletowa.

Zobacz galerię: 38 Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę

- W tym roku mamy 119 osób w naszej grupie - mówi Małgorzata Bobrowska, opiekunka ruchu w brązowej grupie brata Alberta. - Połowa z tych osób to są osoby niepełnosprawne. My musimy dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo wózków.

W każdej z grup jest około 100 osób. Łącznie z pielgrzymami z diecezji pelpińskiej, z Torunia wyruszyło 2000 osób pod opieką 60 księży.

Z Torunia pielgrzymują na Jasną Górę- Pierwszy raz idę na tak dużą pielgrzymkę, bo zwykle z mojej miejscowości były takie krótkie 15-kilometrowe. Do Częstochowy idę pierwszy raz i przy okazji okazało się, że będę pomagać muzycznie w zespole - mówi Daria Puchowicz - Jestem w grupie żółtej, akademickiej, która zbiera studentów z całego Torunia.

Toruńską pielgrzymkę tradycyjnie rozpoczęła msza św. w bazylice katedralnej pw. śś. Janów. We mszy św. udział wziął również prezydent Michał Zaleski wraz ze wspierającymi pielgrzymkę parlamentarzystami. Pielgrzymów wyruszających w drogę żegnali toruńscy biskupi Andrzej Suski i Józef Szamocki. Podczas mszy św. wskazane zostało szczególne znaczenie pielgrzymki, która ma mieć formę swoistego kontynuowania Światowych Dni Młodzieży, które niedawno zakończyły się w Krakowie.

Obejrzyj film: Pielgrzymka z Torunia wyruszyła do Częstochowy

Istota wyruszenia w drogę zawarta została w nawołaniu papieża Franciszka do tego, aby młodzi przestali siedzieć na kanapach i zrobili „raban”.

Niektórzy pielgrzymi pokazują, że nawet po latach można wrócić na trasę.

- To mój drugi udział w pielgrzymce, ale pierwszy był dawno temu, bo w 1989 roku. Bolą nogi bardziej niż wtedy, ale dam radę - mówi Andrzej Malinowski. - Pierwsza pielgrzymka była w intencji dziękczynnej, ta też jest dziękczynna. Przez moje 50 lat życia jest za co dziękować.Jedną z grup biorących udział w pielgrzymce jest grupa zielona, skupiająca pielgrzymów z ziemi chełmińskiej. To właśnie w tej grupie spotkaliśmy rodzinę Adamczyków.

- Na pielgrzymkę chodzimy zawsze razem. Zmienia się za każdym podejście do pielgrzymki, do celu - opowiadają o swoich pielgrzymkach państwo Adamczykowie. - Stajemy się coraz bardziej dojrzali, rozumiemy sens pielgrzymki. W pierwszej, drugiej pielgrzymce naszym celem było dojść. Dzisiaj wiemy, że są cele ważniejsze.

W drodze na Jasną GóręCelem pielgrzymki - według Marii i Ryszarda Adamczyków - jest zrozumienie, że to nie koniec pielgrzymki jest najważniejszy, ale rekolekcje odbywające się w drodze. Jako najlepsze rozwiązanie wskazują na to, aby przeżywać każdy dzień od nowa i czerpać z niego.

Pielgrzymi do celu, czyli na Jasną Górę, dojść mają 12 sierpnia. Wśród nich znaleźć można zarówno stałych pielgrzymów, jak i tych, którzy swoją przygodę z pielgrzymowaniem dopiero rozpoczynają.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo