Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piernikowa miłość z legendy

Anna Krzesińska
Spektakl „Bogumił, czyli historia katarzynki” powstał w oparciu o toruńską legendę o Bogumile i Królowej Pszczół.

Spektakl „Bogumił, czyli historia katarzynki” powstał w oparciu o toruńską legendę o Bogumile i Królowej Pszczół.

<!** Image 2 align=right alt="Image 92147" sub="Izabela Gordon-Sieńko (z lewej) i Barbara Rogalska w spektaklu / Fot. Archiwum CK „Zamek”">Jest to opowieść o bogatym piekarzu Bartłomieju, u którego pracował czeladnik Bogumił. Mistrz miał piękną córkę Katarzynę, w której młodzieniec był zakochany. Ona również darzyła go uczuciem, ale jej srogi rodzic nie chciał słyszeć o ślubie, gdyż Bogumił był biedny.

Młody piekarz lubił wychodzić wieczorami poza mury miasta, aby pomarzyć o ukochanej. Pewnego dnia siedząc nad stawem zobaczył tonącą pszczołę. Zrobiło mu się jej żal i wyciągnął ją z wody. Owad podziękował i odleciał. Po chwili na ramieniu czeladnika usiadła Królowa Pszczół, która postanowiła odwdzięczyć się za uratowanie siostry. Zdradziła sekret wypieku smacznych pierników - czeladnik miał dodawać do ciasta miód i korzenne przyprawy. Kiedy Bogumił wrócił do piekarni, okazało się, że swoją wizytę zapowiedział król. Bogumił zabrał się do pieczenia piernika zgodnie z zaleceniami Królowej Pszczół. Kiedy ciasto było już gotowe, zrobił z niego dwa serca i połączył je kółkami, które miały symbolizować obrączki. Rankiem mistrz Bartłomiej zobaczył wypiek o dziwnym kształcie i bardzo się zdenerwował. Na poprawki już nie było czasu, gdyż król wjeżdżał do miasta...

<!** reklama>Co było dalej? Dowiemy się z przedstawienia. W każdym razie król nadał Toruniowi przywilej wyłącznego wypieku i sprzedaży pierników nie tylko na terenie całego państwa, ale też poza jego granicami. Poprosił również toruńskich piekarzy, aby pierniki w kształcie uformowanym przez Bogumiła nazwano „katarzynkami” na pamiątkę miłości dwojga zakochanych.

Przygotowaniem i realizacją spektaklu na podstawie legendy zajęli się: Izabela Gordon-Sieńko, Barbara Rogalska, Edyta Soboczyńska (aktorki Baja Pomorskiego) oraz Mirosław Gordon (autor muzyki).

Gdzie, kiedy, po ile?

Niedziela, 10 sierpnia, godz. 17, ruiny zamku krzyżackiego. Bilety po 3 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska