Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piernikowy bączek na wynos

Tomasz Bielicki
Rozmowa z MICHAŁEM BUKOWSKIM oraz JAROSŁAWEM NAJBERGIEM, managerem oraz współwłaścicielem nowego lokalu na starówce „Jan Olbracht. Browar Staromiejski”.

Rozmowa z MICHAŁEM BUKOWSKIM oraz JAROSŁAWEM NAJBERGIEM, managerem oraz współwłaścicielem nowego lokalu na starówce „Jan Olbracht. Browar Staromiejski”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 187130" sub="Michał Bukowski i Jarosław Najberg przy jednej z kadzi warzelnianych o pojemności 1000 litrów. [Fot.: Adam Zakrzewski]">Skąd wziął się pomysł na otwarcie restauracji z minibrowarem?

Jarosław Najberg: - Z miłości do Torunia, w którym mieszkam od czasów studiów. Odwiedzając Warszawę spotykałem się ze znajomymi na Krakowskim Przedmieściu na piwie w „Browarmii”. Przywoziłem stamtąd zawsze kilka butelek, aby przyjaciele mogli posmakować dobrego piwa, robionego tam na miejscu. Pomyślałem, że dobrze byłoby stworzyć takie miejsce w Toruniu. Najpierw przymierzałem się do otwarcia minibrowaru w dawnej „Piwnicy Pod Aniołem”. Ostatecznie od 13 kwietnia otwieramy go w dawnym klubie „Elana”.<!** reklama>

Michał Bukowski: Ja w branży minibrowarów działam już ładnych parę lat. Otwierałem i zarządzałem kilkoma podobnymi lokalami w Polsce - w Lublinie, Puławach i Radomiu. Wszędzie cała produkcja piwa odbywa się na oczach gości. Dla mnie warzenie piwa to pasja.

Ile gatunków piwa będzie serwowanych w lokalu?

MB: Startujemy z czterema. Pils, pszeniczne, piernikowe oraz bursztynowe, które będzie naszym specjalnym produktem. Każde z nich będzie miało oczywiście swoją nazwę własną. Warto wspomnieć, że w każdym browarze, z uwagi na zachodzące specyficzne procesy, piwo warzone według tego samego przepisu smakuje zawsze nieco inaczej. Recepturę piernikowego trunku przygotowaliśmy specjalnie z myślą o Toruniu.

Będzie można je nabyć także w butelce czy tylko na miejscu?

MB: Będzie dostępne również w butelkach, tzw. „bączkach”. Na miejscu piwo będzie bezpośrednio toczone z tanków leżakowych, które zawierają po tysiąc litrów.

JN: To butelkowane piwo będzie taką namiastką dobrej atmosfery lokalu, którą każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

Jak przebiega taka produkcja piwa w browarze?

MB: Piwo - wbrew temu, co się czasami mówi - nie powstaje z chmielu, który jest tylko jednym z jego wielu składników, ale ze słodu. Zaczynamy od warzenia. Miesza się wodę ze słodem i kilkakrotnie podgrzewa. Później dopiero następuje proces chmielenia. To trwa około siedmiu godzin, choć jest uzależnione od gatunku trunku. Następnie całość transportowana jest do tanków fermentacyjnych. Proces fermentacji przebiega od czterech do dziesięciu dni. Tam dodaje się też drożdże. Po kilku dniach piwo trafia do zbiorników, gdzie musi leżakować minimum dwadzieścia jeden dni. W sumie od momentu, kiedy wrzucimy słód do zakończenia procesu, mija około dwudziestu ośmiu dni. Piwo warzymy w sposób naturalny, a więc czasami potrzebuje kilku dni więcej.

Skąd to nawiązanie do Jana Olbrachta w nazwie?

JN: To bodaj jedyny król Polski, który był tak mocno związany z Toruniem. Przebywał w mieście kilkakrotnie. Był znany ze swoich zamiłowań do trunków i rozrywkowego stylu życia. Chcieliśmy przybliżyć jego postać, która w naszym mieście jest dość mało eksponowana. Jan Olbracht zmarł zresztą w Toruniu i tutaj spoczywa jego serce. Co ciekawe, to właśnie za jego czasów powstał najdłuższy toruński most.

MB: Przyczynił się również do rozwoju browarów. Za jego czasów Toruń słynął z dobrej jakości piwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska