Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierogi wigilijne: jak pierogi z kapustą i grzybami robią Ania Starmach i Karol Okrasa? Oto PRZEPISY nie tylko znanych kucharzy!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Pierogi wigilijne to absolutny wigilijny klasyk. Podobnie jak barszcz, karp czy śledzie mają swoje zaszczytne miejsce na świątecznym stole. Pierogi z kapustą i grzybami nie są daniem trudnym w przygotowaniu, ale za to bardzo pracochłonnym. Sprawdźmy, jakie przepisy na swoje pierogi z kapustą i grzybami mają znani kucharze - Anna Starmach oraz Karol Okrasa.

Pierogi wigilijne: jak zrobić? Prosty przepis

Jakie potrawy powinny się znaleźć na wigilijnym stole? Wszystko zależy od upodobań i regionu. Są jednak cztery zasady przygotowania wigilijnych dań. Musi być coś z sadu, coś z wody, coś z pola i coś z lasu. I tak z sadu są np. jabłka i inne owoce, z pola - kapusta, groch, mak, z wody - ryby, a z lasu - grzyby. Takiej zasadzie hołduje się na polskich ziemiach od co najmniej dwustu lat.

Polecamy

Pierogi z kapustą i grzybami wpisują się ponadto idealnie w postny charakter wigilijnej wieczerzy. A sam ich farsz należy do bardzo smacznych i zdrowych.

Pierogi na Wigilię: dlaczego kapusta i grzyby?

Nasi przodkowie wierzyli, że kapusta kiszona chroniła ich od złego i przyciągała dostatek. Przypisywana była jej życiodajna siła, dzięki której przyroda budziła się na wiosnę. I nic dziwnego, bo dziś wiadomo, że jest zdrowa. Witaminy C w niej tyle, co w cytrynie. Komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B, witaminy A, trochę witamin E, K i rutyny. W dodatku jest niskokaloryczna (40 kcal).

A grzyby? Te w wielu kulturach były ważnym elementem obrzędów magicznych. Wierzono, że umożliwiają one nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych. Podczas wieczerzy wigilijnej potrawy z grzybami miały zapewnić szczęście oraz dostatek. Dziś wiemy, że grzyby oprócz wody składają się głównie z białek.

Pierogi z kapustą i grzybami - prosty przepis Ani Starmach

A jak swoje pierogi robią znani i lubiani kucharze? Mamy przepis na ten wigilijny specjał od Anny Starmach i Karola Okrasy. Może warto skorzystać z ich patentów.

Składniki ciasto:
• 2 szklanki mąki pszennej
• 150 ml ciepłej wody
• szczypta soli

Składniki farsz:
• 300 g kiszonej kapusty
• 80 g suszonych grzybów
• 250 ml ciepłej wody
• 1 cebula
• 1 łyżka oleju
• liść laurowy
• ziele angielskie
• sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw do namoczenia na całą noc. Rano je odcedź (nie wylewaj wody), a następnie pokrój je na drobne części.
  2. Posiekaj kapustę oraz cebulę.
  3. Podsmaż na oleju posiekaną cebulę, a następnie dodaj do niej kapustę, grzyby, przyprawy i wodę spod grzybów. Całość duś na małym ogniu pod przykryciem przez około godzinę.
  4. W misce wymieszaj wszystkie składniki na ciasto, wyrabiaj krótko, a następnie cienko rozwałkuj. Wytnij kółka np. za pomocą szklanki.
  5. Na środku każdego pieroga połóż łyżkę farszu. Starannie je zlep, a następnie gotuj przez kilka minut we wrzątku.

**

Pierogi z kapustą i grzybami: idealne pierogi według Karola Okrasy**

Składniki:

500 g mąki
• 100 g masła
• 100-150 ml mleka
• sól
• 200 g kiszonej kapusty, wrzuconej do ciepłej wody, obgotowanej, odcedzonej i posiekanej
• 1 cebula pokrojona w drobną kostkę
• biały pieprz
• 50 g suszonych podgrzybków, namoczonych, ugotowanych i posiekanych
• niewielka ilość oleju rzepakowego
• szczypta majeranku
• niewielka ilość oleju słonecznikowego
• 1 rozmącone jajko lub niewielka ilość wody do lepienia pierogów

Sposób przygotowania:

  1. Przed przystąpieniem do gotowania suszone grzyby bardzo dokładnie myjemy, moczymy w letniej wodzie przez mniej więcej 20 minut. Następnie gotujemy je do miękkości (ok. 30 minut) w wodzie, w której się moczyły.
  2. Surową, delikatnie odciśniętą z soku kiszoną kapustę przekładamy do garnka z ciepłą wodą i gotujemy pod przykryciem przez mniej więcej 8 minut (kapusta powinna być na wpół ugotowana). Odcedzamy, siekamy.
  3. Do garnka wlewamy mleko, dodajemy masło, zagotowujemy. Do miski miksera wsypujemy mąkę, dodajemy gorące mleko z masłem i odrobiną soli. Wyrabiamy ciasto. Następnie wyciągamy je na blat i ponownie wyrabiamy, ale tym razem ręcznie. Wkładamy je do lodówki na 10 minut.
  4. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju rzepakowego, wrzucamy pokrojoną cebulę. Mieszamy. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy posiekane grzyby i mieszając, podduszamy wszystko na patelni. Całość doprawiamy solą i mielonym białym pieprzem. Mieszamy. Do grzybów dodajemy obgotowaną kapustę i szczyptę suszonego majeranku. Następnie studzimy farsz.
  5. Ciasto, które powinno mieć jednolitą i gładką konsystencję, dzielimy na 3 części. Pierwszą część ciasta bardzo cienko rozwałkowujemy (na grubość około 2 mm). Za pomocą kieliszka do wina wycinamy z ciasta koła. Za pomocą łyżeczki nakładamy farsz (farsz musi być ostudzony, nie wolno nakładać ciepłego farszu na ciasto) i formujemy pierogi.
  6. Pierogi lepimy aż do wyczerpania całego ciasta i farszu. Zalepiając farsz, możemy użyć rozmąconego jaja lub wody w celu lepszego zlepienia się ciasta.
  7. Ulepione pierogi wrzucamy do lekko osolonej wrzącej wody. Delikatnie mieszamy. Gotujemy mniej więcej 2 minuty od momentu wypłynięcia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska