Pierwsza na świecie siatka przepuklinowa zaprezentowana na warsztatach dla lekarzy chirurgów

Materiał informacyjny TORUŃSKIE ZAKŁADY MATERIAŁÓW OPATRUNKOWYCH S.A.
Nieczęsto mamy okazję być świadkami wydarzenia, które odbędzie się po raz pierwszy, a co dopiero po raz pierwszy na świecie? I to w Toruniu!

Już jutro w Szpitalu Specjalistycznym Matopat podczas warsztatów przedkongresowych dla lekarzy zostanie przeprowadzona pierwsza na świecie operacja wszczepienia implantu herniologicznego Optomesh 3D ILAM. To nowe rozwiązanie dla osób zmagających się z dolegliwościami przepuklinowymi.

Nowatorski wynalazek
Implant Optomesh 3D ILAM to chirurgiczny wyrób siatkowy o przestrzennej konstrukcji, wytwarzany techniką dziewiarską z monofilamentowej transparentnej i niebieskiej przędzy. Używany jest do chirurgicznego zaopatrywania przepuklin pachwinowych i dostosowany do anatomii pacjenta. Jest innowacyjnym wyrobem chirurgicznym opracowanym na podstawie tomografii komputerowej pacjenta, co pozwala na dobór idealnego kształtu dopasowanego do struktur anatomicznych pachwiny danego pacjenta.

prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański /fot. Michał Szlaga

Efekt pracy naukowców
Twórcami tej medycznej innowacji są polscy naukowcy: prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krzysztof Karbowski z Politechniki Krakowskiej oraz zespół badawczo-rozwojowy firmy Tricomed SA z Łodzi, będącej nota bene częścią Grupy TZMO.

Zindywidualizowany implant
- Implant, który zaprojektowaliśmy i unikalny proces jego wytworzenia, to jakby następny krok w rozwoju leczenia przepuklin. Tomograf zbierający dane anatomiczne i przetwarzający pliki dla obrabiarek przemysłowych produkujących implant w oparciu o koncepcje matematyki, fizyki i wytrzymałości. Na początku będzie drogo, czasochłonnie i w kontrapozycji do głównego nurtu korporacji. Ale to przyszłość. Indywidualizowany makroporowy implant anatomiczny spełnia wszystkie założenia tego, co dziś uznajemy za ważne i współczesne. Droga się otwiera - wyjaśnia prof. Maciej Śmietański.

Chirurg artysta
Prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański jest absolwentem gdańskiej Akademii Medycznej, gdzie pracował od czasu ukończenia studiów do roku 2009 jako koordynator prac grupy leczenia przepuklin i lider Polskiej Grupy Badaczy Przepuklin. Od roku 2009 tworzył centrum leczenia przepuklin i edukacji w herniologii w Pucku, gdzie pracował do 2018 roku. W ostatnich trzech latach prowadzi własny zespół przepuklinowy w szpitalu Swissmed w Gdańsku. Kontynuuje również nauczanie studentów w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jest kierownikiem konsorcjum naukowego GUMed i PG w realizowanym z funduszy UE programie „Poprawa jakości leczenia przepuklin brzusznych za pomocą implantów syntetycznych." Warto dodać, że prof. Śmietański w ubiegłym roku obronił tytuł magistra na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby i Intermediów w pracowni prof. Grzegorza Klamana. Jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Przełomowe wydarzenie
Nowatorstwo i wyjątkowy charakter tej operacji opiera się przede wszystkim na tym, że do tej pory na świecie nie przeprowadzono zaopatrzenia przepukliny pachwinowej przestrzennym implantem chirurgicznym specjalnie przygotowanym dla konkretnego pacjenta na podstawie zdjęć z badania tomografii komputerowej. Już jutro, 14 września, ten zabieg przeprowadzi wybitny chirurg prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański podczas przedkongresowych Warsztatów Przepuklinowych zorganizowanych w ramach Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich 15-18 września. Udział w warsztatach w formie on-line tylko dla lekarzy po zarejestrowaniu się na stronie www.pierwszanaswiecie.pl

Program warsztatów
Interesująco zapowiadają się warsztaty praktyczne dotyczące wykorzystania siatki Optomesh 3D ILAM. Otwarte zostaną jutro, 14 września, o godz. 9. przez prof. dr hab.n. med. Macieja Śmietańskiego oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. W programie znajdą się wykłady merytoryczne, prezentacje czterech przypadków zakwalifikowanych do zabiegów operacyjnych podczas warsztatów przepuklinowych, prezentacja TZMO S.A., transmisja z czterech operacji przepuklinowych wraz z komentarzem na żywo prof. dr. hab.n. med. Macieja Śmietańskiego, podsumowanie zabiegów operacyjnych przeprowadzonych w Szpitalu Specjalistycznym MATOPAT, należącym do Grupy TZMO, blok Q&A - odpowiedzi na pytania z chatu i na zakończenie - podsumowanie warsztatów.

Więcej informacji znajdziesz na: https://pierwszanaswiecie.pl/

Dodaj ogłoszenie