Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze parki kieszonkowe w Toruniu powstaną do końca tego roku. Który odwiedzicie jako pierwszy?

Sara Watrak
Sara Watrak
Trwają prace nad stworzeniem parków kieszonkowych w Toruniu. Powstaną na Wrzosach, na Stawkach i na Rubinkowie.
Trwają prace nad stworzeniem parków kieszonkowych w Toruniu. Powstaną na Wrzosach, na Stawkach i na Rubinkowie. Sławomir Kowalski/Urząd Miasta Torunia
"Szwajcarski Zakątek", "Zacisze Holandii" i "Greckie Klimaty" - tak będą nazywać się pierwsze parki kieszonkowe w Toruniu, które powstaną odpowiednio: na Wrzosach, na Stawkach i na Rubinkowie. Wszystkie mają być gotowe do końca grudnia.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Parki kieszonkowe w Toruniu będą nawiązywać do innych krajów

Torunianie już niedługo pospacerują po pierwszych parkach kieszonkowych w naszym mieście. Trwają prace przy tworzeniu zieleńców:

  • przy ul. Narcyzowej i Zagonowej na Wrzosach,
  • przy ul. Rydygiera na Rubinkowie,
  • przy ul. Szuwarów i Tataraków na Stawkach.

We wszystkich lokalizacjach zakończono już najbardziej czasochłonne działania związane z wykonaniem przyłączy wodociągowych i elektrycznych. Trwają nasadzenia.

- Kiedy jesień jest w pełni, mamy najlepszy czas na wykonywanie nasadzeń. Podłoże jest wychłodzone po wakacyjnych i wrześniowych wysokich temperaturach oraz ma odpowiednią wilgotność – wyjaśnia Paweł Gulewski, zastępca prezydenta miasta.

"Szwajcarski Zakątek" na północy Torunia

Na Wrzosach wykonano już niemal połowę prac. Jak informuje Urząd Miasta, gotowe są wszystkie przyłącza, alejki, poza tym teren został wyrównany i przygotowany do zasiania łąki kwietnej i zasadzenia roślin. Co powstanie w parku przy Narcyzowej i Zagonowej? Choćby dywan kwiatowy w kształcie zegara. Będzie też łąka z krokusami i alpinarium, czyli ogród zbudowany ze skał, kamieni i ziemi oraz ozdobnych roślin, nawiązujący swoim wyglądem do górskich krajobrazów. W parku nie zabraknie elementów małej architektury - mieszkańcom powinny spodobać się podwieszane ławki, imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, a także niewielki wodotrysk, zaprojektowany na wzór Jet d’Eau - to najwyższa fontanna w Europie i symbol Genewy.

Miasto zapewnia, że park będzie dobrze oświetlony, by można było z niego korzystać również po zmroku.

"Zacisze Holandii" powstanie na lewobrzeżu

Nieco bardziej zaawansowane są prace na lewym brzegu Torunia. Trwają nasadzenia. W projekcie zieleńca znalazł się m.in. ogród deszczowy, będą też ławki, stoły do gry w szachy i doniczki w kształcie drewnianych, holenderskich chodaków. W parku staną także tablice edukacyjne typu eco-memory (inspirowane popularną grą w "Memory", czyli "Pamięć"). Przedstawiać będą świat tych roślin i zwierząt, od których nazwy wzięły ulice w tej części miasta jak choćby ul. Czapli czy ul. Kormorana.

Polecamy

Park w stylu greckim z biblioteczką i wodotryskami

Na Rubinkowie wykonano już 1/3 prac. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy: relaksu i integracji. "Greckie Klimaty" stworzą m.in. niebieskie, ceramiczne donice, drzewa uformowane na kształt "zielonego parasola" oraz aromatyczne nasadzenia lawendy czy rozmarynu lekarskiego. Mieszkańcy będą mogli odpocząć przy zbiornikach wodnych z wodotryskami i skorzystać z plenerowej biblioteczki. Do dyspozycji spacerowiczów będą też szachy terenowe. Co ciekawe, park będzie spełniał równocześnie rolę tzw. ogrodu społecznego. Mieszkańcy będą dysponowali w nim własną przestrzenią do samodzielnego zagospodarowania zielenią.

Będą nowe nasadzenia w Toruniu, a co ze starymi?

Jak mówi Paweł Gulewski, w projekty parków kieszonkowych zostały wkomponowane rosnące na tym terenie już krzewy i drzewa.

- Dzięki temu roślinność będzie bardziej zróżnicowana i efektowna – zapewnia wiceprezydent.

Przy tworzeniu parków usunięto nieliczne drzewa. Z naszych informacji wynika, że w przypadku ul. Zagonowej do usunięcia przeznaczono trzy topole kanadyjskie (z czego dwie obumarłe, a jedna zamierająca, z wysadzonym systemem korzeniowym - drzewo zagrażało bezpieczeństwu). Z kolei w przypadku parku na Stawkach do usunięcia wyznaczono jedno drzewo - klon jesionolistny, który wchodził w kolizję z zagospodarowaniem terenu. W jego miejscu pojawią się inne nasadzenia.

Poza tym wykonawca musiał oczyścić teren z samosiewów - chodzi głównie o klon jesionolistny i robinię akacjową, których obwód pni na wysokości 5 cm nie przekracza wartości granicznych wyznaczonych w ustawie o ochronie przyrody. Na usunięcie takich drzew i krzewów nie jest wymagane zezwolenie.

Polecamy

- Cięcia samosiewów mają za zadanie uporządkowanie terenu i umożliwienie wzrostu zaprojektowanych rabat i grup krzewów - takie informacje otrzymaliśmy od Urzędu Miasta.

A kto zadba o parki kieszonkowe? Odpowiada za nie Wydział Środowiska i Ekologii. Po oddaniu zieleńców do użytku ogłoszony zostanie przetarg na utrzymanie i pielęgnację parków - tak jak w przypadku pozostałych terenów zielonych w mieście.

Choć na razie na zdjęciach widzimy głównie betonowe krawężniki i kostkę, na wiosnę parki te powinny stać się kolejnymi zielonymi plamami na mapie Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska