POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Pierwszy w Toruniu zadaszony parking rowerowy jest niemal...

Pierwszy w Toruniu zadaszony parking rowerowy jest niemal gotowy. Brakuje mu tylko... dachu

Artur Olewiński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Na razie na Rynku Nowomiejskim gotowe są stojaki i kratownica. Wkrótce ma się pojawić zadaszenie

Na razie na Rynku Nowomiejskim gotowe są stojaki i kratownica. Wkrótce ma się pojawić zadaszenie ©Grzegorz Olkowski

Choć powstający właśnie na Rynku Nowomiejskim obiekt nie ochroni rowerzystów przed zmoknięciem, to z pewnością oszczędzi ich sprzęt przed wodą i kradzieżami.
Na razie na Rynku Nowomiejskim gotowe są stojaki i kratownica. Wkrótce ma się pojawić zadaszenie

Na razie na Rynku Nowomiejskim gotowe są stojaki i kratownica. Wkrótce ma się pojawić zadaszenie ©Grzegorz Olkowski

Przetarg na budowę parkingu dla rowerów w centrum miasta został ogłoszony w połowie października. Najlepszą ofertę, na kwotę niecałych 56 tys. zł, złożyła toruńska firma Darro, producent poręczy i balustrad.

Obiekt miał zostać oddany do użytku do połowy grudnia, jednak wykonawca nadal trzyma „plac budowy” za ogrodzeniem. W Miejskim Zarządzie Dróg uspokajają, że do zakończenia prac pozostał już tylko montaż zadaszenia. Oznacza to, że nadchodzący sezon rowerowy będzie dla miłośników jednośladów bardziej komfortowy.

Projekt parkingu został przygotowany przez Pracownie Inżynierskie Socha z Bydgoszczy i konserwatora zabytków. Obiekt pomieści w sumie około 20 rowerów, które będzie można bezpiecznie przypiąć za ramę i koło do 10 wygodnych stojaków. Powstał on na północno-wschodniej pierzei Rynku Nowomiejskiego, w miejscu dotychczasowych wysłużonych i niepraktycznych „wyrwikółek”. Sąsiaduje on z pierwszymi w mieście podziemnymi pojemnikami na odpady. Całkowitą nowością w Toruniu będzie jednak nie tyle sam parking, ile jego zadaszenie.

- Będzie ono wykonane z przezroczystego, hartowanego szkła, delikatnie barwionego. Dach będzie zamontowany do stalowej kratownicy za pomocą łączników punktowych. Kratownica osadzona będzie na trzech słupach. Szerokość dachu wynosić będzie 3 metry co zapewni ochronę rowerów przed opadami atmosferycznymi - zapewnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Jak takie rozwiązanie oceniają sami zainteresowani?

- Coraz więcej osób pracujących na starówce dojeżdża rowerem. Bywa więc, że trudno znaleźć wolny i co ważne bezpieczny stojak. Przypinanie roweru tylko za koło ułatwia pracę złodziejom, a tu zabezpieczymy go za ramę - uważa jeden z rowerzystów. - Dach to fajna sprawa. Po deszczu nie będzie trzeba wycierać roweru, a nasz pojazd uniknie szkodliwego wpływu wody.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M. z M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Koszmarnie brzydka konstrukcja szpecąca ten kawałek Starego Miasta. Naprawdę tych dźwigarów nie można było umieścić gdzieś indziej?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M. z M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Wchodzi w ramy Zespołu Staromiejskiego. Już może byś? :) Co nie zmienia postaci rzeczy, że nie rozumiem imć pani konserwator, która wydała zgodę na coś takiego.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kone (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

To akurat jest Nowe Miasto, a nie Stare Miasto

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo