Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy Zlot Barbar na toruńskiej Barbarce. Jakie atrakcje czekają w sobotę na Barbary i nie tylko?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Historia Barbarki sięga XIII wieku
Historia Barbarki sięga XIII wieku Szymon Spandowski
Kiedyś ci, którzy w świętej Barbary składali wizytę na Barbarce, mogli liczyć na ulgi w czyśćcu, a także na pomoc w walce z kołtunem i chorobami oczu. Dziś przybysze mogą liczyć na to, że miło spędzą czas w pięknych okolicznościach przyrody.

Jak daleko sięga Pomorze? Czy o Toruniu nadal można mówić, że jest jego bramą? Dyskusje na ten temat trwają od lat i z pewnością nie ucichną. Co do jednego jednak nie ma wątpliwości - w sobotę 4 grudnia sercem Pomorza będzie Barbarka, czyli jedno z najstarszych w naszym regionie miejsc kultu świętej, która jest nie tylko patronką górników i ciężkiej artylerii, ale właśnie Pomorza. Tutaj właśnie ma się odbyć I Zlot Barbar, na który zaprasza grupa pasjonatów osady i jej historii. To właśnie oni kilka miesięcy temu odnowili grotę świętej, o czym wspominaliśmy.

Zobacz koniecznie

O początkach Barbarki niemal półtora wieku temu barwnie pisał w swojej książce poświęconej cudownym miejscom ówczesnej diecezji chełmińskiej ksiądz Jakub Fankidejski.

"Małą milę po za Toruniem przy drodze ku Świerczynkom znajduje się nie wielka osada z młynem, którą dziś zowią św. Barbarka, ale dawniej nazywała się Bormol, to jest młyn w borze, dla tego, że w lesie leży. Woda, która młyn pędzi, wypływa kilku źródełkami z pobliskiego lasu. I otóż jedno z pomiędzy tych źródeł od dawna uchodzi jako święte, cudowne. Bo legenda prastara opiewa, że tu św. Barbara miała się kiedyś objawić i miejsce to ku szczególnej czci i łaskawości swojej obrać. Uradowani wierni pobudowali zaraz małą kaplicę św. Barbary i owe źródełko jako święte bardzo czcili".

Dalej ksiądz Fankidejski pisze, że święta musiała pojawić się dawno temu, ponieważ pierwsza pewna informacja o miejscu kultu pochodzi z 1299 roku i dotyczy prawdopodobnie kolejnej zbudowanej w tym miejscu kaplicy.

Ile dni odpustu dał papież pielgrzymom z toruńskiej Barbarki?

Jak informuje nasz przewodnik po miejscach świętych, na odpusty w Bormolu przychodziły tłumy, w roku 1475 ówczesny biskup Wincenty Gosławski, zwany także Kiełbasa, zarządził w jaki sposób powinny być dzielone przynoszone przez ludzi dary, miał także wspomnieć o cudach, do jakich dzięki świętej Barbarze pod Toruniem dochodziło. Sława Barbarki dotarła zresztą nawet do Rzymu, ponieważ w tym samym roku papież Sykstus IV udzielił sto dni odpustu wszystkim tym, którzy w jakiś z trzech dni roku, to jest w święto patronki, uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, bądź trzeci dzień Zielonych Świątek pobożnie zwiedzili kaplicę. Nieco później dodatkowych 40 dni odpustu dołożył do tego ówczesny biskup chełmiński Szczepan.

Toruń: Jakie choroby miała leczyć woda ze źródła w Barbarce?

Poza korzyściami duchowymi, wizyty na Barbarce miały również pewne zalety praktyczne. Woda ze świętego źródła miała leczyć kołtun oraz choroby oczu. Terapii takich dziś zdecydowanie nie polecamy, ale spacer z pewnością każdemu wyjdzie na dobre.
Barbarka i jej otoczenie przez wieki się zmieniało. Jeszcze w XVIII wieku kaplica i sąsiadujący z nią młyn stały na piaskach. W XIX stuleciu Barbarka stała się osadą leśną i celem wycieczek mieszkańców Torunia. W tamtych czasach bardzo wiele dla niej zrobił Heinrich Tilk, wynalazca, konstruktor, a także dzierżawca młyna, który razem z żoną spoczywa na cmentarzu przy odbudowanej przez siebie kaplicy.

Jaki jest program I Zlotu Barbar w Barbarce w Toruniu?

Jak widać, Barbarka jest miejscem niezwykłym. Sobotni zlot Barbar rozpocznie się o godz. 13 mszą przed kaplicą świętej Barbary. Później jego uczestnicy przejdą do odnowionej groty. O godz. 14 na polanie rozpocznie się spotkanie przy ognisku z - jak zapowiadają organizatorzy - skromnym poczęstunkiem oraz muzyką biesiadną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska