Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijani za kierownicą

Karol Piernicki
Policjanci wciąż nie mogą uporać się z falą pijanych kierowców na naszych drogach. Mimo wielu akcji prewencyjnych, liczba jeżdżących na podwójnym gazie nie maleje.

Policjanci wciąż nie mogą uporać się z falą pijanych kierowców na naszych drogach. Mimo wielu akcji prewencyjnych, liczba jeżdżących na podwójnym gazie nie maleje.

W ostatnim tygodniu zatrzymano kilkanaście osób, które prowadziły po spożyciu alkoholu. Rekordzista miał 2,9 promila alkoholu i prowadził rower. Zdarzył się motorowerzysta z wynikiem 2,18 promila, a policjanci zatrzymali także tych, którzy wsiedli za kierownicę auta, mając w organizmie nawet ponad 1,5 promila alkoholu. Na szczęście, nic nikomu się nie stało, choć przekroczenie 0,5 promila jest traktowane jako przestępstwo.

<!** reklama> - Grozi za to kara grzywny lub pozbawienia wolności nawet na dwa lata - informuje Hanna Hydzik, pełniąca obowiązki oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. - W przypadku wykroczeń, a więc kiedy dana osoba ma w organizmie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, grozi jej areszt lub wysoka grzywna. Staramy się eliminować takie zachowania poprzez liczne akcje. Przeprowadzamy ich w miesiącu kilka, nie mając stałych dni lub godzin kontroli. Kierowcy muszą być czujni cały czas.

Zdaniem mundurowych, wielu z tych, dla których alkomat jest bezlitosny, wsiada za kółko będąc jeszcze „wczorajszym”. Tłumaczą się tym, że poprzedniego wieczora wypili piwo lub dwa. - Najczęściej od razu stwierdzamy, że dawka musiała być większa - przyznaje asp. szt. Grzegorz Kalinowski z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Grudziądzu.

- Przeciętnie wypicie pół litra wódki powoduje, że w ciągu kilkunastu godzin zawartość alkoholu w organizmie utrzymuje się na poziomie 2 promili. Jego spalanie wynosi średnio 0,2 promila na godzinę. Wielu kierowców mylnie myśli, że jak wczoraj wypiło, to następnego dnia są trzeźwi. Takich jest najwięcej, ale zdarzają się też tacy, którzy podjeżdżają pod sklep, wypijają piwo, bo uważają to za normalny napój, i jadą dalej.

O tym, że jeżdżenie po alkoholu jest niedopuszczalne, przestrzegają już na kursach na prawo jazdy. Są jednak tacy, którzy na wykładach z tego zagadnienia nie uważają. - Podpieramy się zawsze policyjnymi statystykami, żeby zadziałać na wyobraźnię kursantów - mówi Tomasz Wilczewski, właściciel szkoły jazdy „Test”. - Przyczyn wypadków na drogach jest wiele, ale na pewno jazda po pijanemu jest niedopuszczalna.


Przestępstwa i wykroczenia

W lipcu 2011 roku na grudziądzkich drogach zanotowano 21 wykroczeń i 82 przestępstwa popełnione przez pijane osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska