Kto nigdy nie był w Muzeum Artylerii przy ul. Sobieskiego 28 w Toruniu (koło Garbatego Mostka), ten 15 sierpnia będzie miał okazję nadrobić zaległości. Kto nie był tam dawno, ten również powinien skorzystać, bo trochę się tam zmieniło. Kto zaś zagląda tam zawsze, gdy nadarza się sposobność, ten zapewne doskonale wie, że warto i z pewnością 15 sierpnia nie ominie Rodzinnego Pikniku Militarnego.
- Przygotowaliśmy pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych, poczęstunek grochówką wojskową, konkursy i animacje dla dzieci - mówi Bartosz Smykowski, kierownik tej placówki. - Otwieramy wystawę czasową z okazji 100-lecia IV Pułku Lotniczego z Torunia. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Impreza rozpocznie się o godz. 13 i będzie trwała cztery godziny. Jedną z atrakcji będzie prezentacja Forda GPW ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Wśród rozrywek militarnych nie zabraknie również tych cywilnych, na pikniku Książnica Kopernikańska zorganizuje wymienialnię książek. Wszystkie atrakcje poza strzelnicą, będą bezpłatne. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Nocne zwiedzanie Fortu XV. Kiedy i gdzie można kupić bilety?
Dzień wcześniej, albo dzień później, czyli 14 bądź 16 sierpnia, będzie można zwiedzić Fort XV na Rudaku. Przypomnijmy, że jest to najmłodszy i zarazem największy fort główny w pierścieniu umocnień Twierdzy Toruń. Dość nietypowy, ponieważ sporo zastosowanych tam rozwiązań, nigdzie indziej w Toruniu nie występuje. Jest na przykład jedynym w toruńskiej twierdzy fortem posiadającym dwa wały. Na jednym znajdowały się stanowiska dla artylerii, na drugim dla broniącej dostępu do warowni piechoty. Poza tym ma bardzo bogatą, choć również tragiczną historię. W 1920 na Rudaku był obóz dla internowanych żołnierzy ukraińskich i rosyjskich. Podczas II wojny światowej Niemcy trzymali tam alianckich jeńców, ci zaś zorganizowali tam wspominane do dziś zawody sportowe. Tuż po niemieckiej okupacji w Forcie XV znajdował się owiany złą sławą obóz dla zatrzymanych przez bezpiekę mieszkańców Torunia i okolic.
O tym wszystkim opowie i związane z tym miejsca pokaże, przewodnik Adam Marszelewski. Nocne zwiedzania 14 i 16 sierpnia rozpoczną się o godz. 20 i będą trwały jakieś 2,5 godziny. Bilety kosztują 25 złotych, można się w nie zaopatrzyć na platformie biletyna.pl (link TUTAJ). Pan Adam prosi, aby wszyscy zwiedzający zaopatrzyli się w solidne obuwie i latarki.
Co się będzie działo w ogrodzie społecznym przy Poznańskiej 96?
Poza tym 13 sierpnia w ogrodzie społecznym przy fundacji Międzynarodowe Centrum Szczęśliwych Ludzi-Mandala przy ul. Poznańskiej 96 odbędzie się cykl trzech spotkań pt "Wolno". O godz. 11 Agnieszka Kaniecka-Śmigielska poprowadzi tam bezpłatną gimnastykę dla seniorów. O godz. 17 Agnieszka Witkowska będzie prowadziła zajęcia z choreoterapii. Ruch i taniec przy dobrej muzyce, również za darmo. O godz. 19 Martyna Borowska zaprasza na płatne warsztaty „Magiczny Dywan Rodu-podróż na bębnie do krainy Przodków i Przodkiń.” Zapisać się można na Facebooku, albo wysyłając smsa na numer 512-160-945.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?