MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PILNE! Masz czas tylko do 30 września. Po tym terminie stracisz świadczenie

mfred
30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób
30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób
30 września prawie 400 tysięcy osób może zostać pozbawionych dostępu do świadczeń. Aby tak się nie stało do końca miesiąca wymagane jest przez zainteresowanych nowego wniosku. Wtedy dalej uprawnienia będą honorowane. O jakie świadczenia chodzi?

Ustawa z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności weszła w życie 30 grudnia 2023 roku weszła w życie. Na jej podstawie 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Ustawa objęła bowiem także orzeczenia przedłużane przez tzw. specustawę covidową w trakcie pandemii koronawirusa.

Zmiany w przepisach

Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Przedłużenie ważności, jak czytamy na gazetaprawna.pl nie może trwać jednak dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.

Różnica polega na tym, że według przepisu obowiązującego do 30.09.2024 r. - orzeczenie zachowuje ważność do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne. Według przepisu obowiązującego od 3.08.2024 r. orzeczenie jest ważne do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia.

Z kolei przepis przejściowy mówi, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej (przed 3.08.2024 r.), które dotyczą postępowań o ustalenie niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, stosuje się przepisu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą.

Dotyczy wielu osób

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż zmiany te mogą dotyczyć nawet 400 tysięcy osób. Chodzi m.in. o osoby korzystające ze zniżek na komunikację miejską oraz kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Z udogodnień tych nie można korzystać bez ważnego orzeczenia. Aby nie straciło ono swojej ważności, należy do 30 września złożyć odpowiedni wniosek. Złożenie dokumentu automatycznie przedłuży ważność orzeczenia do czasu uzyskania nowej decyzji, ale maksymalnie o sześć miesięcy. Podobne procedury wprowadzono w odniesieniu do osób oczekujących na decyzję w sprawie poziomu potrzeby wsparcia.

Jednym z ważniejszych udogodnień dla osób z niepełnosprawnością, jak czytamy na radiozet.pl, są karty parkingowe. Umożliwiają one korzystanie z wyznaczonych miejsc parkingowych. Dzięki nowelizacji ustawy ważność ww. kart została przedłużona do 31 marca 2025 roku. Daje to więcej czasu na załatwienie potrzebnych orzeczeń. Co istotne, aby móc korzystać z karty parkingowej, w nowym orzeczeniu o niepełnosprawności musi znaleźć się odpowiednie do tego wskazanie. Bez niego karty parkingowej otrzymać się nie da.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska