Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisarz prowincji i polska Helen Fielding

Anna Krzesińska
Nazywany jest portercistą Polski B, bo opisuje podupadające miasteczka, popegeerowskie wsie, biedaków, bezdomnych, przegranych intelektualistów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 158784" >Nazywany jest portercistą Polski B, bo opisuje podupadające miasteczka, popegeerowskie wsie, biedaków, bezdomnych, przegranych intelektualistów.

Daniel Odija urodził się w 1974 roku. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje w słupskim oddziale Telewizji Polskiej. W 2001 roku jego powieść „Ulica” została uhonorowana Pomorską Nagrodą Artystyczną za debiut roku, otrzymała też honorową nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk. Jego druga powieść „Tatarak” znalazła się na liście dziewięciu najbardziej cenionych książek prozatorskich 2003 roku - według uczestników forum www.literatorium.pl. Znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike 2004.

- Odija opisuje popegeerowskie wsie, biedaków, bezdomnych, przegranych. Kilka miesięcy temu ukazała się jego najnowsza książka. „Kronika umarłych” to opowieść o polskiej prowincji, utrzymana w konwencji realizmu magicznego - mówi Marek Ospalski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej „Książnica Kopernikańska” w Toruniu.

<!** reklama>Barbara Kosmowska zadebiutowała już w liceum, publikując wiersze w czasopiśmie „Na przełaj”. W latach 80. często zdobywała nagrody w konkursach poetyckich. Pisze dla starszych i młodszych. Jej powieść dla nastolatek „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i była nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”. Pierwsza powieść Kosmowskiej „Głodna kotka” trafiła do księgarń w 2000 roku.

<!** Image 3 align=right alt="Image 158784" >Jednak popularność pisarka zyskała dzięki książce „Teren prywatny”, która wygrała konkurs na „Dziennik polskiej Bridget Jones”, ogłoszony przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

- Kolejne książki pisarki: „Prowincja” (2002), „Gobelin” (2002), „W górę rzeki” (2003), „Niebieski autobus” (2004) i „Hermańce” (2008) cieszyły się nie mniejszą popularnością - wylicza Marek Ospalski.

Barbara Kosmowska łączy pisarstwo z pracą na Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Gdzie, kiedy?

Dziś (15 października), Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Jęczmienna 23 w Toruniu, godz. 18.30. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska