Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2019 - jak rozliczyć? Usługa „Twój e-PIT” - najczęstsze pytania [PORADNIK]

Małgorzata Oberlan
PIT 2019 - jak rozliczyć? Usługa „Twój e-PIT” - najczęstsze pytania
PIT 2019 - jak rozliczyć? Usługa „Twój e-PIT” - najczęstsze pytania Jacek Smarz
PIT 2019 - jak rozliczyć? Usługa „Twój e-PIT” - sprawdź najczęściej zadawane pytania. Telefony podczas dyżuru ekspertek Magdaleny Zawadzkiej i Joanny Benzhour dosłownie się urywały. Dyżur "Nowości" dotyczący nowej usługi "Twój e-PIT" zostanie powtórzony. Już w czwartek, 21 lutego, specjalistki z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu znów odpowiadać będą na pytania Czytelników. Od godz. 11.00 do 13.00 dostępne będą pod numerami telefonów kom. 513-089-760 oraz kom. 513-089-729.

Telefony podczas dyżuru ekspertek Magdaleny Zawadzkiej i Joanny Benzhour dosłownie się urywały. Dyżur "Nowości" dotyczący nowej usługi "Twój e-PIT" zostanie powtórzony. Już w czwartek, 21 lutego, specjalistki z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu znów odpowiadać będą na pytania Czytelników. Od godz. 11.00 do 13.00 dostępne będą pod numerami telefonów kom. 513-089-760 oraz kom. 513-089-729.

A oto najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące "Twojego e-PIT-u". Zebrała je Justyna Lipińska z Pierwszego Urzędu Skarbowego.

Jak się zalogować do usługi Twój e- PIT? Jakie dane będą potrzebne?

Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl, podać PESEL albo NIP i datę urodzenia, jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2018 r.), kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r. lub zalogować się profilem zaufanym.

Czy w ramach usługi Twój e-PIT będą przygotowane również wspólne rozliczenie podatkowe PIT-37 dla małżonków?

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Sposób rozliczenia można w prosty sposób zmienić na wspólny z małżonkiem, a także wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Powyższa możliwość będzie dostępna po zalogowaniu się do usługi i wybraniu odpowiedniej opcji. Aby złożyć zeznanie wspólnie z małżonkiem do uwierzytelnienia zeznania potrzebne będą także dane małżonka takie jak: pesel, przychód za 2017 rok, jeden z przychodów za 2018 rok.

Czy korzystając z usługi można liczyć na szybszy zwrot podatku?

Tak. Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania.

Czy skorzystanie z usługi Twój e-PIT będzie obowiązkowe?

Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Podatnik nadal będzie miał możliwość wyboru dowolnej formy złożenia swojego zeznania podatkowego. Może złożyć je w formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli decyduje się na inną formę niż Twój e-PIT nie musi tego zeznania w ramach usługi odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące będzie to zeznanie, które podatnik złoży samodzielnie.

Jakie dane znajdą się w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT? Skąd urząd wie o ulgach, z których podatnik chce skorzystać?

Zeznania podatkowe udostępniane w usłudze Twój e-PIT są przygotowywane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. W PIT-37 znajdą się informacje od pracodawców/płatników, numer rachunku bankowego oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci oraz dane organizacji pożytku publicznego (OPP), jeśli podatnik wskazał ją rok wcześniej. Dane te podatnik może oczywiście zmienić. Jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. cele rehabilitacyjne – uzupełnia te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

Czy zmiany wprowadzone przez Podatnika do zeznania podatkowego udostępnionego w ramach usługi Twój e-PIT będą widoczne dla urzędu skarbowego?

Zmiany te zostaną uwzględnione w zeznaniu podatkowym dopiero po jego zaakceptowaniu i elektronicznym przesłaniu do urzędu skarbowego. Przed wysłaniem zeznania Podatnik może wielokrotnie edytować zeznanie podatkowe.

Czy w każdym przypadku ulga tzw. prorodzinna będzie uwzględniona w przygotowanym zeznaniu podatkowym?

Mogą zdarzyć się sytuacje, że dane odnośnie ulgi na dzieci nie będą pełne. Taka sytuacja będzie miała miejsce np. w sytuacji, gdy dziecko urodziło się w 2018 roku. Należy dodać taką ulgę samodzielnie, podając dane dziecka i ilość miesięcy, za które ulga przysługuje. W sytuacji, gdy w zeznaniu za rok 2017 podaliśmy ulgę na dziecko, które obecnie jest pełnoletnie, przygotowane zeznanie podatkowe będzie zawierało dane dziecka, natomiast nie będzie zawierało kwoty ulgi. Jeżeli ulga na to dziecko Podatnikowi przysługuje, musi uzupełnić zeznanie podatkowe o kwotę ulgi.

Obejrzyj wideo:

PiS zwiększając ilość niedziel z zakazem handlu wyciąga dywan na którym stoi

POLECAMY

Tyle kosztuje przeżycie roku w Polsce. Suma wydatków na jedn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska