PIT za 2020. Do kiedy należy się rozliczyć? Kiedy zwrot podatku? Jak złożyć zeznanie podatkowe? Poznaj ważne terminy PIT

Sara Watrak
Sara Watrak
PIT za 2020. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Jak złożyć zeznanie podatkowe? Kiedy zwrot podatku? Oto najważniejsze terminy
PIT za 2020. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Jak złożyć zeznanie podatkowe? Kiedy zwrot podatku? Oto najważniejsze terminy Archiwum Polska Press
PIT i konieczność rozliczenia się spędza sen z powiek wielu Polakom. Jak to zrobić? Jaki wniosek wybrać? I przede wszystkim - do kiedy mamy czas na złożenie dokumentów? Oto najważniejsze terminy, które musisz znać. Sprawdźcie, do kiedy złożyć PIT, bo terminy różnią się w zależności od rodzaju wniosku. Jak się prawidłowo rozliczyć? Szczegółowy poradnik prezentujemy poniżej.

Gdy przychodzi czas, by rozliczyć PIT, wielu Polaków łapie się za głowę. Tymczasem wypełnienie dokumentu może zająć zaledwie kilka chwil.

PIT 2020. Co jest potrzebne, by złożyć zeznanie podatkowe?

W 2021 roku w systemie składania zeznań podatkowych zaszło kilka zmian. Mają one uczynić cały proces rozliczania łatwiejszym i bardziej przystępnym. Aby złożyć dokument, nie potrzebujemy stosu papierów. Wystarczy:

 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • PESEL,
 • wiedza o kwocie przychodu z deklaracji podatkowej z ubiegłego roku,
 • informacja o dochodach, składkach i zaliczkach na podatek.

Kto musi złożyć PIT?

Obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych mają wszyscy Polacy, których dochody podlegają opodatkowaniu. Kto zatem nie musi składać PIT-a? Z tego obowiązku zwolnione są m.in. pracujące osoby poniżej 26 roku życia. Co ważne, ich dochody nie mogą przekraczać kwoty 85 528 zł.

Polecamy

PIT za 2020. Jaki wniosek wybrać?

To jeden z największych problemów wśród podatników. Który PIT rozliczyć? Do wyboru mamy kilka wniosków.

 • PIT-37. Składają go osoby, które osiągają przychód tylko za pośrednictwem płatników. Dokument wypełniają osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę bądź na umowę cywilnoprawną. Co ważne, PIT-37 można rozliczyć indywidualnie bądź z mężem lub żoną.
 • PIT-36. Składają go osoby, które osiągają przychód bez pośrednictwa płatnika, czyli np. prowadzą działalność gospodarczą. Polacy, którzy wybiorę ten formularz, rozliczają się według skali podatkowej. PIT-36 składają także ci podatnicy, którzy rozliczają straty z poprzednich lat, odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych albo rozliczają przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnych przychodów.
 • PIT-36L. Składają go osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczają podatek liniowy.
 • PIT-28. Składają go osoby, które rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co to oznacza? To podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, rozliczają przychód uzyskany z tytułu wynajmu mieszkania czy dzierżawy. Ten formularz wybierają także wspólnicy spółek cywilnych i jawnych. Co ważne, terminy składania PIT-28 różnią się od innych dokumentów. O szczegółach poniżej.
 • PIT-38. Składają go te osoby, które osiągnęły przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw z ich tytułu.
 • PIT-39. Składają go płatnicy, którzy muszą rozliczyć podlegające opodatkowaniu przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami, czyli np. osoby, które sprzedały mieszkanie.

Jak rozliczyć PIT za 2020 rok?

PIT możemy wysłać do urzędu skarbowego bądź dostarczyć go osobiście, jednak najłatwiej jest rozliczyć się przez Internet. Służy do tego chociażby Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT”.

Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok? Terminy

30 kwietnia 2021 (piątek) to dzień, do którego należy złożyć następujące dokumenty:

 • PIT-37,
 • PIT-36,
 • PIT-36L,
 • PIT-38,
 • PIT-39.

Zdecydowanie mniej czasu mają osoby, które składają PIT-28. Muszą złożyć swoje zeznanie podatkowe do poniedziałku - 1 marca. 2021 roku. Nie polecamy odwlekać tego na ostatnią chwilę i radzimy rozliczyć PIT w najbliższych tygodniach.

W jakich branżach i na jakich stanowiskach możesz liczyć na najwyższe zarobki w 2021 roku? Którzy pracownicy przebierają w ofertach pracy?Oto „Przegląd wynagrodzeń Polska 2021”. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Te zawody najlepiej rokują w 2021 roku. Zobacz, ile zarobisz...

PIT: najpopularniejsze ulgi

Warto pamiętać, że składając zeznanie podatkowe, możemy liczyć na liczne ulgi. Dzięki temu mamy szansę zyskać całkiem sporą sumę. Jeśli chcemy w swoim wniosku uwzględnić ulgę, powinniśmy dołączyć do deklaracji dodatkowy dokument tzw. PIT/0. Jakie są najpopularniejsze ulgi?

 • ulga prorodzinna
 • ulga z tytułu wpłat na IKZE
 • ulga dla krwiodawców
 • ulga rehabilitacyjna
 • ulga termomodernizacyjna
 • ulga z tytułu darowizn na cele kościelne, darowizn na pożytek publiczny

Polecamy

PIT 2020: kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Jeśli w ostatnim roku zapłaciliśmy więcej zaliczek na swój podatek, przysługuje nam prawo do zwrotu podatku dochodowego. Pieniądze otrzymamy w przeciągu 3 miesięcy – w przypadku złożenia fizycznego wniosku – lub w ciągu 45 dni, gdy rozliczamy się przez Internet.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I earn over $ 7,000 a month working part-time. I kept hearing other people telling me how much money they can earn online, so PUz decided to take a look at it. Well, it was all true and it completely changed my life. Here I started ...... Www.Paycash1.com

Dodaj ogłoszenie