Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Piwna rewolucja" także w Toruniu. Czy nasze browary rzemieślnicze podbiją rynek?

Maciej Koprowicz
Grzegorz Durtan jest jednym z piwowarów domowych działających w Toruniu. Ostatnio ich liczba się zwiększa
Grzegorz Durtan jest jednym z piwowarów domowych działających w Toruniu. Ostatnio ich liczba się zwiększa Nadesłana
Toruń nie słynie na razie z wytwarzania piwa, ale dzięki prawdziwym pasjonatom chmielowego trunku może się to poważnie zmienić. Toruńscy piwowarzy zdobywają rynek browarów rzemieślniczych. Niedawno ruszył kolejny - Deer Bear.

[break]
Piwosze coraz częściej mają dość masówki, jaką serwują im browarnicze koncerny. Napoje z supermarketowej półki niewiele różnią się od siebie kolorem, smakiem i zapachem. Są zupełnie okrojone z charakteru, aby trafiły do jak najszerszej grupy odbiorców.

Jest jednak duża grupa amatorów piwa, której nijakość masowej produkcji zupełnie nie odpowiada.

Dla poszukujących

Naprzeciw wychodzą im browary rzemieślnicze, czyli niewielkie firmy produkujące wysokiej jakości piwo. Pojawia się ich na rynku coraz więcej. Od grudnia dołączył do nich browar z Torunia, Deer Bear.

- Ze swoimi piwami staramy się trafiać do ludzi poszukujących ciekawych smaków - mówi Grzegorz Durtan z browaru Deer Bear. - W piwach takie jak nasze stawiamy na to, aby stworzyć trunek wyrazisty w smaku i zapachu. Przy pierwszym kontakcie z piwem rzemieślniczym można być naprawdę zaskoczonym, jak różnorodny może być świat tego napoju.

Wbrew obiegowej opinii chmiel jest tylko przyprawą, a nie główną składową piwa. - Grzegorz Durtan

Pan Grzegorz zaraził się pomysłem warzenia złocistego płynu z pianką od znajomych. Zaczęło się od zestawu do domowej produkcji piwa zakupionego w specjalistycznym sklepie. Okazało się, że to nic trudnego.

- Do domowego warzenia potrzebujemy dużej ilości wody, słodów, głównie jęczmiennych, dobrej jakości drożdży i odrobiny chmielu - mówi szef Deer Bear. - Wbrew obiegowej opinii chmiel jest tylko przyprawą, a nie główną składową piwa. My w browarze staramy się z chmielu wyciągnąć to, co najlepsze, bo to on często kreuje zapach napoju i odpowiada za stopień goryczki.

Komiksowe motywy

Sukces prywatnej produkcji zachęcił toruńskich piwowarów do działalności na większą skalę. Grzegorz Durtan i Kamil Zatyka stworzyli markę Deer Bear, sygnowaną charakterystycznymi komiksowymi motywami postaci jelenia i niedźwiedzia. W jej ramach przygotowują autorskie receptury z nietypowymi dodatkami. Piwo rozlewane jest w browarze w Wąsoszu. Pierwszym produktem torunian, które trafi na rynek będzie Deer Beard, piwo typu Rye IPA o bardzo oryginalnej recepturze. O żywicznych i cytrynowych aromatach decyduje amerykański i nowozelandzki chmiel, a nowatorskim pomysłem są tak niezwykłe w przypadku piwa dodatki, jak skórka pomarańczy oraz sosna. W postaci drzewa, igieł i pędów.

Recenzent chwali

Nowe piwo spodobało się słynnemu internetowemu recenzentowi, Tomaszowi Kopyrze. „Leśny” napój był już także prezentowany na targach piwnych w kilku dużych miastach. Okazał się strzałem w dziesiątkę.

- Zarówno w Poznaniu, jak i w Lublinie piwo znikało zdecydowanie szybciej, niż przewidywaliśmy - cieszy się szef Deer Bear. - W pewnym momencie piwa po prostu zabrakło!

Produkty spod znaku jelenia i niedźwiedzia będą dystrybuowane w sklepach oferujących piwa regionalne i rzemieślnicze oraz w specjalistycznych pubach, między innymi w Carpe Kraft przy placu Teatralnym.

Na browarniczej mapie

Na początku grudnia w pubie Parter odbyła się oficjalna premiera browaru Deer Bear. To wielkie wydarzenie dla toruńskiej społeczności miłośników piwa rzemieślniczego, która wciąż się rozrasta.

- Intensywny rozwój piwowarstwa spowodował, że w każdym dużym i średnim mieście ktoś warzy piwo według własnych receptur w browarach regionalnych - podkreśla Grzegorz Durtan. - W Toruniu nie brakuje domowych piwowarów i tworząc nasz napój czujemy się dumni. Jako reprezentanci naszego miasta na browarniczej mapie Polski.

Warto wiedzieć: Co to jest browar rzemieślniczy?

Definicji browaru rzemieślniczego próżno szukać w encyklopediach czy słownikach.

Termin ten, mimo że jest często używany przez osoby interesujące się piwem, nie jest do końca zdefiniowany. W dyskusjach internetowych pada między innymi stwierdzenie, że browar rzemieślniczy to ten, w którym wytwarza się napój lepszy od tych pochodzących z przemysłowych browarów.

Czy może on być gwarancja produkcji wyłącznie takiego napoju? Piwo rzemieślnicze to raczej piwo stworzone z pasji, które jednak nie musi każdemu smakować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska