Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKN Orlen blisko koncernu multienergetycznego. Partnerzy to Saudi Aramco i węgierski MOL

Artur Kiełbasiński
Artur Kiełbasiński
Wideo
od 16 lat
Saudyjski potentat Saudi Aramco i węgierski koncern MOL będą partnerami PKN Orlen w procesie tworzenia koncernu multienergetycznego. Saudyjczycy przejmą 30% akcji w rafinerii Lotosu, a Węgrzy odkupią część stacji Lotosu. Te rozwiązania pozwolą na skuteczne połączenie kapitałowe PKN Orlen i Grupy LOTOS.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji poświęconej tworzeniu koncernu multienergetycznego nazwał dzień "historycznym", podkreślając, że polityka klimatyczna i presja rynku wymuszają zmiany i transformację dotychczasowych rozwiązań na rynku. Obajtek podkreślał, że przyszłością koncernu multienergetycznego jest rozwój segmentu paliwowego, petrochemicznego, energetycznego i detalicznego. A ważnym zjawiskiem ma być dekarbonizacja działań, czyli odchodzenie od węgla i paliw kopalnych.

Środki zaradcze - znaleziono partnerów

Saudi Aramco, największy producent ropy naftowej na świecie będzie partnerem w rafinerii Grupy Lotos. Jak podkreślał Daniel Obajtek, saudyjska firma "nie idzie z trendami, ale wyznacza trendy". Ponadto z SA podpisano umowy związane z analizami rynku ropy i petrochemii oraz umowę o badaniach i rozwoju, a także umowę na dostawy ropy naftowej - do 400 tys. baryłek dziennie.

PKN Orlen miał także sprzedać część stacji paliw należących do Grupy Lotos. W tym zakresie partnerem transakcji będzie węgierski MOL, który odkupi 417 stacji za 610 mln USD. Ponadto PKN ORLEN zawarł z węgierskim koncernem MOL warunkową, ramową umowę sprzedaży, w wyniku której podmioty należące do Grupy ORLEN zakupią od MOL 144 stacji paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji, za 259 mln USD.

Jak zapowiedział prezes Obajtek, pozostałe stacje grupy Lotos przejdą rebrending i będą działały pod marką Orlen. Zapowiedział też, że PKN Orlen sfinalizuje w najbliższym czasie zakup do 100 stacji paliw w naszej części Europy.

Większe zyski niż ryzyko

Transakcje pozytywnie ocenił Jacek Sasin, wicepremier, minister Aktywów Państwowych. - My byśmy woleli, jako państwowy właściciel, abyśmy nie musieli niczego zbywać, aby ta fuzja była takim prostym połączeniem Orlenu i Lotosu - mówił w Polskim Radiu Jacek Sasin. - Ale takie były decyzje Komisji Europejskiej tzw. środki zaradcze, które zmuszają nas do zbycia części aktywów.

W ocenie ministra, "zyski z połączenia będą dużo większe, niż straty spowodowane tą sprzedażą. To wszystko przyniesie w najbliższym czasie bardzo duże zyski dla tego nowego, połączonego koncernu paliwowo-energetycznego i to się na pewno opłaci" - podkreślił Sasin.

Wymogi Komisji Europejskiej

Określone w lipcu 2020 r. przez Komisję Europejską działania miały zagwarantować konkurencyjność na rynku hurtowym i detalicznym. Wymogi KE umożliwiające Orlenowi transakcję przejęcia Lotosu to m.in. zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii spółki. Efektem transakcji ma być prawo nabywcy do około połowy produkcji rafinerii obejmującej olej napędowy i benzyny. Środki zaradcze obejmowały także dostęp do magazynów i infrastruktury logistycznej.

Ważne zalecenia dotyczyły także stacji paliw, należących do Grupy Lotos. KE nakazała sprzedaż 389 stacji paliw w Polsce. Jest to około 80 proc. sieci Lotos.

Realizacja środków zaradczych przyniosła także inne rozwiązania. W zakresie rynku asfaltów i logistyki paliw partnerem PKN Orlen będzie Unimot Investments spółka z siedzibą w Warszawie, a w zakresie rynku biokomponentów węgierska spółka Rossi Biofuel Zrt.

Tworzenie koncernu

Proces fuzji kapitałowej między PKN Orlen a Grupą Lotos trwa od lutego 2018 r. Przypomnijmy, obecnie Skarb Państwa posiada w Lotosie 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. W lipcu 2020 r. Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu, z określonymi warunkami, które muszą zostać spełnione by doszło do przejęcia. W sierpniu 2020 r. Orlen zawarł umowę ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos, dotyczącą finalizacji procesu. Struktura nowego koncernu multienergetycznego została uzgodniona w maju 2021 r., gdzie uzgodniono zasady funkcjonowania koncernu opartego na 3 spółkach: PKN Orlen, Lotos i PGNiG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PKN Orlen blisko koncernu multienergetycznego. Partnerzy to Saudi Aramco i węgierski MOL - Dziennik Bałtycki

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska