Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Kolegiacki w Poznaniu. Podczas prac archeologicznych odkryto grób kobiety w perłowym czepcu [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Poznańscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w ruinach kolegiaty na placu Kolegiackim. Odsłonili pochówek z XVI wieku kobiety w perłowym czepcu. Nakrycie głowy będzie można podziwiać od 30 maja w Zamku Królewskim w Warszawie.
Poznańscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w ruinach kolegiaty na placu Kolegiackim. Odsłonili pochówek z XVI wieku kobiety w perłowym czepcu. Nakrycie głowy będzie można podziwiać od 30 maja w Zamku Królewskim w Warszawie. Projekt Kolegiata Poznań
Poznańscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w ruinach kolegiaty na placu Kolegiackim. Odsłonili pochówek z XVI wieku kobiety w perłowym czepcu. Nakrycie głowy będzie można podziwiać od 30 maja w Zamku Królewskim w Warszawie.

Trwające prace archeologiczne na placu Kolegiackim w Poznaniu. Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza każdego dnia odkrywają kolejne tajemnicy Kolegiaty, odsłaniając nowe odkrycia w jej ruinach.

Czytaj: Poznań: Wkrótce pogrzeb 130 osób. Tysiące nadal czekają na pochówek

Obok obecnej siedziby władz miasta Poznania od XIII wieku istniała świątynia pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Początkowo niewielka po kilku przebudowach w XV wieku otrzymała rangę kolegiaty. Był to wówczas największy kościół w Poznaniu i jeden z większych w Polsce. Wieża budowli była znacznie wyższa niż ratusza, a w jej wnętrzu znajdowało się kilkadziesiąt ołtarzy.

W ciągu ostatniego roku poznańscy archeolodzy dokonali wielu niezwykłych odkryć, jednym z ostatnich pochwalili się na stronie „Projekt Kolegiata Poznań”. Odsłonili kobietę w perłowym czepcu.

- We wrześniu 2018 r. w południowo–wschodniej części placu Kolegiackiego (w pobliżu prezbiterium dawnego kościoła), odsłoniliśmy pochówek datowany na XVI w. Kobieta z różańcem, złotym sygnetem i przepięknym nakryciem głowy, które doskonale się zachowało! Bardzo się staraliśmy wydobyć ozdobny czepiec w jak najlepszym stanie. Szlachcianka herbu Nałęcz, poddana została dokładnym badaniom antropologicznym, a czepiec konserwacji - informują archeolodzy.

Od 30 maja perłowy czepiec będzie można podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie, który zostanie zaprezentowany na wystawie „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”.

– Perłowy czepiec jest unikatem w skali Polski, ale i Europy. W podobnym perłowym czepcu chodziła np. Barbara Radziwiłłówna, jest to jednak jedyne takie odkrycie. Nie wiemy, kim była kobieta, która została w nim pochowana, nie zachowały się żadne z płyt nagrobnych. Musiał to być ktoś znaczący, bo została pochowana blisko ołtarza. Bez obaw, po zakończeniu wystawy perłowy czepiec wróci do Poznania – mówi prof. Marcin Ignaczak z Instytutu Archeologii UAM, kierownik zespołu realizującego badania archeologiczne na pl. Kolegiackim.

– Aktualnie prowadzimy już prace nadzorujące przy przebudowie placu Kolegiackiego, by chronić ruiny Kolegiaty i zabytki – dodaje.

Polecamy:

Przez stolicę Wielkopolski przechodzi gwałtowna burza. Jeden z piorunów trafia w potężny zbiornik w zakładzie Akwawit, wywołując najpotężniejszy pożar w Poznaniu. Ulicą Północną płynie rwąca rzeka płonącego spirytusu. Przejdź dalej, sprawdź szczegóły i zobacz zdjęcia pożaru --->

Ulicą płynęła rwąca rzeka spirytusu. Morze ognia. To był naj...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska