MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna 2025! Pracodawca nie będzie mógł jej zaniżyć! Od czego zależy płaca minimalna? Co z premią i dodatkami?

redpp
Nadchodzą poważne zmiany w płacy minimalnej. Nowy projekt ustawy zakłada, że przy jej ustaleniu będzie się uwzględniać wartość przeciętnego wynagrodzenia - a dokładniej płaca minimalna miałaby wynosić 55% tej wartości. Najważniejsze jest jednak to, że w końcu kwota minimalnego wynagrodzenia ma dotyczyć wynagrodzenia zasadniczego. Nie będzie możliwe zaniżenie zarobków przez dodatki i premie.

Spis treści

Dobre zmiany wymuszone dyrektywą unijną?

Od dłuższego czasu mowa była o tym, że w ramach unijnej dyrektywy będą wymuszone zmiany dotyczące ustalania płacy minimalnej. Przede wszystkim państwa członkowskie mają ustalić jasne zasady, na bazie których są określane wartości minimalnej pensji. Kluczowe jest to, że dyrektywa unijna nie narzuca konkretnych rozwiązań, ale wymaga ich określenia.

Jakie są planowane zmiany dotyczące płacy minimalnej?

W ramach obecnie przedstawionych propozycji wskazuje się, że minimalna płaca miałaby wynosić 55 procent przeciętnego wynagrodzenia. To oznaczałoby wzrost płac dla najmniej zarabiających.

Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy nie są z tego zadowoleni. Zdaniem Polskiej Izby Handlu małe i średnie przedsiębiorstwa nie będą w stanie udźwignąć wzrostu minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2025.

Czy w 2025 będzie podwyżka płacy minimalnej?

Planowana jest podwyżka minimalnej płacy - już wcześniej planowano, że wzrośnie ona do 4626 zł brutto. Obecnie jednak prognozuje się wyższą inflację (5,0 procent zamiast 4,1 procent). To może oznaczać jeszcze wyższy wzrost płacy minimalnej. Do tego dochodzi kwestia tego, czy zostanie już teraz wprowadzona dyrektywa unijna i wejdą nowe zasady ustalania płacy minimalnej.

Ile płaca minimalna wynosiła wcześniej?

  • Jak w praktyce wyglądała wartość płacy minimalnej w stosunku do średniej krajowej? Najniższa krajowa w 2023 roku wynosiła 50,3 procent średniej krajowej.

  • Z kolei już w 2024 roku stanowiła ona 53,7 procent średniej krajowej.

Rewolucyjne zmiany w płacy minimalnej

Dotąd pracodawcy potrafili bardzo kreatywnie ujmować pojęcie minimalnego wynagrodzenia. Do wyliczenia jego wysokości brali np. dodatki i premie - realnie pracownik więc nie dostawać więcej za premię. Teraz ma być inaczej.

Minimalne wynagrodzenie ma być zrównane z wynagrodzeniem zasadniczym. Nie będzie możliwości zaproponowania pracownikowi na etacie podstawy niższej niż aktualna krajowa.

Rekordowe przeciętne wynagrodzenie w Polsce - ile wyniesie płaca minimalna na nowych zasadach?

W galerii prezentujemy prognozowane wyliczenia pensji w Polsce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej osób chętnych do zmiany pracy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska