Płaca minimalna będzie jeszcze większa! Trwają prace nad nowy projektem. O ile wzrośnie płaca minimalna? Sprawdź szczegóły

Zygmunt Kossakowski
Wkrótce w Polsce mogą zostać wprowadzone poważne zmiany odnośnie pensji minimalne. Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które będą jednoznacznie wskazywać, że krajowe płace minimalne muszą stanowić co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i 60 proc. mediany płacowej. Zobaczcie szczegóły propozycji!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Wkrótce w Polsce mogą zostać wprowadzone poważne zmiany odnośnie pensji minimalne. Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które będą jednoznacznie wskazywać, że krajowe płace minimalne muszą stanowić co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i 60 proc. mediany płacowej. Zobaczcie szczegóły propozycji!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Wkrótce w Polsce mogą zostać wprowadzone poważne zmiany odnośnie pensji minimalne. Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które będą jednoznacznie wskazywać, że krajowe płace minimalne muszą stanowić co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i 60 proc. mediany płacowej. Zobaczcie szczegóły propozycji!

Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

Płaca minimalna będzie jeszcze większa!

Projekt nowej dyrektywy dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE zakłada, ze do pensji minimalnej nie będzie można wliczać m.in.

  • napiwków,
  • bonusów (np. premii rocznych),
  • dodatków za nadgodziny.

Jeśli co najmniej 90 proc. pracowników nie jest objętych rokowaniami zbiorowymi (układami), państwo członkowskie będzie musiało podejmować działania, które zwiększą ten wskaźnik.

Mam nadzieję, że głosowanie odbędzie się przed przerwą wakacyjną lub bezpośrednio po niej - wskazała Agnes Jongerius, sprawozdawczyni projektu.

Wtedy będą mogły ruszyć działania w ramach tzw. trialogu, czyli wypracowania wspólnego stanowiska przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE.

Pensja minimalna. Jakie zmiany?

Przedstawione propozycje poprawek są korzystne dla zatrudnionych. To przepisy dyrektywy, a nie jedynie jej motywy (preambuła), miałyby wiązać wysokość minimalnej pensji w danym kraju z przeciętnym wynagrodzeniem i medianą płacową w tym państwie.

Płaca minimalna będzie jeszcze większa! Trwają prace nad nowy projektem. O ile wzrośnie płaca minimalna?

Państwa musiałyby zapewnić, że płaca jest nie tylko adekwatna, lecz także sprawiedliwa (godziwa). Spełnianie pierwszego z wymienionych kryteriów byłoby oceniane poprzez odniesienie np. do siły nabywczej minimalnej płacy i jej relacji do poziomu wynagrodzeń brutto (ale - zgodnie z poprawkami - nie byłby uwzględniany wzrost produktywności, na który często powołują się pracodawcy).

Europarlamentarzyści chcą też zobowiązać państwa do skuteczniejszego upowszechniania układów zbiorowych. Działania w tym względzie musiałyby podejmować kraje, w których nie jest nimi objętych co najmniej 90 proc. zatrudnionych (w pierwotnej wersji przedstawionej przez KE było to 70 proc.).

Co oznacza wprowadzenie zaproponowanych poprawek?

Konieczne byłoby przedstawianie planu poprawy sytuacji, określającego harmonogram i konkretne środki, które zwiększyłyby poziom objęcia układami.

  • poprawki w znaczący sposób wzmocniłyby też prawa związkowe,
  • zamówienia publiczne miałyby być udzielane tylko firmom, które szanują prawo pracowników do wstąpienia do związków zawodowych i rokowań zbiorowych,
  • tylko związki byłyby uprawnione do prowadzenia negocjacji z pracodawcami (a nie inne przedstawicielstwa zatrudnionych),
  • miałyby też jednoznacznie zapewniony dostęp do miejsc pracy oraz możliwość spotkań z pracownikami na terenie firm.

Pensja minimalna. Czy propozycje wejdą w życie?

To, czy nowa dyrektywa wejdzie w życie (w szczególności w przedstawionym kształcie), zależy od trójstronnego porozumienia. A stanowiska w tej sprawie są wyjątkowo spolaryzowane. KE i - najprawdopodobniej - większość w PE jednoznacznie popiera konieczność wprowadzenia nowych przepisów.

Dużo bardziej problematyczne mogą być uzgodnienia w Radzie UE, czyli na szczeblu państw. W trakcie posiedzenia Komisji Zatrudnienia wielu europarlamentarzystów, w szczególności z krajów skandynawskich, wyraziło ewidentny sprzeciw wobec projektu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie