Płacić tylko za tyle, ile faktycznie zużyjemy

Zbigniew Juchniewicz
Problem dokonywania rozliczeń w oparciu o faktury prognozujące zużycie w przyszłości gazu czy energii elektrycznej zauważył Parlament Europejski.

Problem dokonywania rozliczeń w oparciu o faktury prognozujące zużycie w przyszłości gazu czy energii elektrycznej zauważył Parlament Europejski.

Sposobem na jego rozwiązanie ma być upowszechnienie tzw. inteligentnych liczników funkcjonujących już np. w Holandii. Ma to nastąpić w ciągu dziesięciu lat po wejściu w życie dyrektywy w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz dyrektywy w sprawie rynku wewnętrznego gazu ziemnego.

Doktor Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zapowiedział, że system inteligentnego opomiarowania ma zostać wdrożony najpóźniej do 2017 roku.

<!** reklama>- Te kraje, które wprowadziły inteligentne systemy opomiarowania energii, nie mają problemu szacunków i prognoz - powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.

Nowe urządzenia dają możliwość, między innymi, pomiaru zużycia energii on-line przez zakłady energetyczne. Odbiorcom łatwiej będzie bezpłatnie przełączyć się do nowego dostawcy, gdyż zniknie problem fizycznego odczytu licznika. Cała procedura ma trwać nie dłużej niż miesiąc. Za wprowadzenie nowoczesnych liczników będą odpowiedzialne przedsiębiorstwa dystrybucji energii i dostawcy energii, pod nadzorem krajowych organów regulacyjnych. Możliwość dokonywanie rozliczeń według rzeczywistego stanu zużycia mają już teraz klienci niektórych przedsiębiorców w naszym kraju.

Dzięki takiemu rozwiązaniu odbiorca dokładnie wie, ile energii zużywa. Może zweryfikować tę informację ze stanem swojego budżetu i podjąć decyzję o ograniczeniu zużycia w kolejnym miesiącu.

Grupa Energetyczna Energa przoduje w kraju pod względem liczby zakładanych inteligentnych liczników zużycia energii elektrycznej:

- Takie liczniki posiadają już wszyscy biznesowi odbiorcy na obszarze naszego działania - powiedziała nam Bożena Dubicka, główny specjalista ds. komunikacji w Energa SA. - Przystąpiliśmy już do wymiany tradycyjnych liczników na te nowoczesne, pozwalające na zdalny odczyt rzeczywistego zużycia. Dzięki temu z faktur zniknie pozycja „Zużycie prognozowane”. Projekt zdalnego opomiarowania AMI jest z powodzeniem wdrażany. W ubiegłym roku zamontowaliśmy pilotażowo i testowaliśmy technicznie w Helu oraz w Płocku około 8 tysięcy tych nowoczesnych urządzeń. W tym roku planujemy zainstalować blisko 100 tysięcy takich liczników.

Jak zweryfikować rachunek? Najrozsądniejszym sposobem na sprawdzenie otrzymanego rachunku jest jego porównanie ze wcześniejszym. W ten sposób bardzo szybko będziemy mogli przekonać się, czy wszystko jest w porządku. Na przykład, czy w podanym okresie rozliczeniowym zachowana została ciągłość (ostatni dzień powinien być pierwszym nowego okresu rozliczeniowego).

Istotne jest również porównanie ze wcześniejszym rachunkiem rubryki „wskazanie poprzednie”. Podane wartości muszą być identyczne. Na wszelki wypadek warto więc samemu systematycznie spisywać stan licznika. Na tej podstawie będziemy bowiem mogli sami oszacować, ile energii zużywamy.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie