Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Plany likwidacji toruńskiego Domu Harcerza coraz realniejsze...

Plany likwidacji toruńskiego Domu Harcerza coraz realniejsze

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Przedstawiciele Domu Harcerza byli załamani argumentami prezydenta Torunia Michała Zaleskiego

Przedstawiciele Domu Harcerza byli załamani argumentami prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ©Grzegorz Olkowski

Potwierdzają się nieoficjalne informacje „Nowości”: Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza przestanie istnieć, a zajmowaną obecnie przez placówkę kamienicę przy Rynku Staromiejskim 7 dostaną harcerze.
Przedstawiciele Domu Harcerza byli załamani argumentami prezydenta Torunia Michała Zaleskiego

Przedstawiciele Domu Harcerza byli załamani argumentami prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ©Grzegorz Olkowski

Prezydent Michał Zaleski jest mocno przekonany do pomysłu likwidacji Domu Harcerza w obecnej formie. Dał temu jasno wyraz podczas wczorajszej konferencji w urzędzie.
- Oferta dla uczniów, którą obecnie ma Ognisko, zostanie w pełni zachowana. Nastąpi jedynie dyslokacja placówki. Prowadzone na starówce zajęcia trafią do Młodzieżowego Domu Kultury oraz kilku szkół w różnych częściach miasta - tłumaczy prezydent.
- Sfinansujemy przystosowanie pracowni tak, by uczestnicy zajęć na tym nie stracili. Szkoły staną się jednocześnie placówkami edukacyjnymi i kulturalnymi. Co więcej, zmniejszają się nam wydatki inwestycyjne w oświacie, więc będziemy mogli te pieniądze przeznaczyć na rozszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych.

Agresja zamiast argumentówPod protestem w sprawie planowanej likwidacji Domu Harcerza podpisało się niemal 5 tys. osób. Tej koncepcji przeciwni są mieszkańcy miasta, rodzice uczestników zajęć i cała kadra placówki. Pojawiają się głosy o zaniechaniu dialogu w tej kontrowersyjnej sprawie. Brak poparcia dla pomysłu nie przekonuje jednak prezydenta.
- Na nadzwyczajnym spotkaniu Komisji Oświaty Rady Miasta przyszedłem przedstawić ten problem, a nie gotowe rozwiązanie. O merytorycznej dyskusji nie było jednak mowy. Dostałem kontrę pełną złości i agresji. Zaskoczyło mnie to, bo spodziewałem się, że będziemy mogli wspólnie omówić sytuację toruńskiej oświaty w kontekście Domu Harcerza - dodaje prezydent.
W tej chwili nie wiadomo jeszcze, jakie konkretnie oszczędności może przynieść likwidacja Ogniska. Pewne jest to, że w placówce jest 11,5 etatu. Pod opieką zatrudnionych tam specjalistów swoje talenty rozwija niemal 800 podopiecznych.
Wielką niewiadomą jest również to, do których szkół trafić mają
zajęcia oferowane obecnie na starówce.
- Jesteśmy gotowi ponieść koszty związane z przystosowaniem pomieszczeń w szkołach, które miałyby przejąć zajęcia prowadzone w Domu Harcerza. Mamy świadomość, że do ćwiczeń baletowych potrzebna będą m.in. antypoślizgowa podłoga, uchwyty i lustra. Przeniesiemy też pracownie plastyczne - wyjaśnia Janusz Pleskot, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Budynek dla harcerzyKamienica przy Rynku Staromiejskim 7 to choćby ze względu na lokalizację bardzo atrakcyjny obiekt. Co się z nim stanie, chyba już zostało postanowione.
- Najlepiej by się stało, gdyby budynek wrócił do organizacji harcerskich. Na razie im tego jeszcze nie proponowaliśmy. Nie wiemy też, czy będą one w stanie samodzielnie utrzymać obiekt. Jeśli nie, to pomyślimy o innych organizacjach pozarządowych - mówi prezydent Zaleski.
Podczas czwartkowej konferencji obecni byli też przedstawiciele Domu Harcerza. Nie zabierali jednak głosu. Po słowach, które padły z ust prezydenta, nawet nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.
- Co tu komentować? Już nas sprzedali, przepadliśmy - mówili.
W tej chwili wyrok wydany na Ognisko odwrócić mogą jedynie toruńscy radni, o ile zagłosują przeciwko uchwale o zamiarze likwidacji placówki. Czy tak się stanie, przekonamy się podczas sesji Rady Miasta w czwartek, 13 lutego.
Planowane na 2014 rok zmiany w sieci szkół w Toruniu mają też swą jasną stronę. Po wielu latach funkcjonowania w bardzo złych warunkach własną siedzibę będzie mieć wreszcie Zespół Szkół Specjalnych nr 26. Placówka ma dostać rozległy obiekt przy ul. Fałata - zajmowany obecnie przez ZS nr 22. Jak poinformowano, takie rozwiązanie satysfakcjonuje szkołę specjalną.
Jaki los czeka ZS nr 22? Zostanie on rozwiązany. Gimnazjaliści z tej placówki trafić mają do drugiego
na Bydgoskim Przedmieściu Gimnazjum nr 21 przy ul. Morcinka. Młodzież kształcąca się w technikum i zawodówce zostanie natomiast przeniesiona do Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Grunwaldzkiej. Ta fuzja najprawdopodobniej będzie miała niemiłe skutki. Pracę mogą stracić zarówno nauczyciele, jak i pracownicy zatrudnieni w administracji i obsłudze.

Planowane zmiany w sieci szkół 2014:
- Likwidacja Domu Harcerza, przeniesienie zajęć do MDK i szkół.
- Likwidacja ZS nr 22, przenosiny jego uczniów do Gimnazjum nr 21 i ZS Ekonomicznych.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marta (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jak można likwidować dobrze funkcjonującą od lat placówkę! Paranoja

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Torunianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jestem osobą, która była na spotkaniu w Sz.Podst. nr 1. Miałem nieodparte wrażenie, że p. Zaleski słuchał tylko jednej osoby - siebie. Myślę, że p. prezydent zapomniał, że nie ludzie są dla niego,...rozwiń całość

Jestem osobą, która była na spotkaniu w Sz.Podst. nr 1. Miałem nieodparte wrażenie, że p. Zaleski słuchał tylko jednej osoby - siebie. Myślę, że p. prezydent zapomniał, że nie ludzie są dla niego, tylko on dla ludzi. A może p. Zaleski już nie chce startować w następnych wyborach? Oby...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan III (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ubrać Michałka w krótkie, harcerskie spodenki, bluzę, czapeczkę, trąbeczka do ust i...wypisz, wymaluj clown cyrkowy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alo70 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Prezydent dostał kontrę i agresję???!!! Proszę Pana, bardziej agresywnego, aroganckiego, lekceważącego zdanie innych, odnoszącego się w sposób skrajnie niekulturalny, napastliwy, w myśl...rozwiń całość

Prezydent dostał kontrę i agresję???!!! Proszę Pana, bardziej agresywnego, aroganckiego, lekceważącego zdanie innych, odnoszącego się w sposób skrajnie niekulturalny, napastliwy, w myśl zasady:"spijaj mądrość z ust moich ciemna maso.." do rodziców, nauczycieli nawet dzieci od Pana NIE MA! Mam nadzieję, że wybory wygra ktoś inny i że ludzie oddadzą NA TEGO INNEGO swój głos, nawet jakby to był Mistrz Yoda...! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dom harcerza (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Bardzo ciekawe komu to przeszkadzało????
Bezmyślność!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Rozległy obiekt przy Fałata? Budynek bez basenu, z małą sala gimnastyczną, w ogole niedostosowany do potrzeb niepełnosprawnych (brak wind, toalety, brak normalnych szatni ani w szkole, ani przy...rozwiń całość

Rozległy obiekt przy Fałata? Budynek bez basenu, z małą sala gimnastyczną, w ogole niedostosowany do potrzeb niepełnosprawnych (brak wind, toalety, brak normalnych szatni ani w szkole, ani przy sali gimnastycznej, brak stołówki - gimnazjaliści chodza do pobliskiej SP11) - pogratulowaćzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo