Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany zagospodarowania północnego przyczółka mostu generał Zawackiej są ambitne. A na ile realne?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W centrum zagospodarowanego terenu ma się znaleźć półwysep oddzielony od lądu kanałem, nad którym miałby powstać bulwar ograniczony rzędem kamienic
W centrum zagospodarowanego terenu ma się znaleźć półwysep oddzielony od lądu kanałem, nad którym miałby powstać bulwar ograniczony rzędem kamienic Pracownia Dom i Miasto
Szeroki bulwar, amfiteatr, marina, budynki mieszkalne i usługowe. To wszystko może w przyszłości wyrosnąć między ul. Przy Skarpie i Winnicą.

- To, co pokazuję, to tylko scenariusz, jaki film zostanie na jego podstawie nakręcony, to już sprawa władz miasta - mówi warszawski architekt Czesław Bielecki, który w ubiegłym roku odpowiedział na ogłoszenie toruńskiego magistratu w sprawie koncepcji zagospodarowania północnego przyczółka mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej i wczoraj zaprezentował swoje pomysły. - Chodzi o to, aby pokazać ten fantastyczny obszar odkryty przez most i go uporządkować.
[break]
Zgodnie z planem na terenach zalewowych miałby powstać zielony półwysep połączony z lądem pięcioma mostkami. Za nim architekt umieścił szeroki bulwar przeznaczony głównie dla pieszych i rowerzystów, ograniczony rzędem kamienic. Dalej zabudowa staje się coraz bardziej wyniosła, niedaleko zjazdu z mostu Czesław Bielecki umieścił bloki sięgające 55 metrów wysokości - biurowce i budynki mieszkalne.
Nad kanałem zbudowanym przy wykorzystaniu fragmentów starorzecza miałaby powstać marina i przystań. Tę pierwszą architekt widzi po zachodniej stronie, a drugą po wschodniej stronie półwyspu.

Porządkowanie przestrzeni dotyczyć ma również kompleksu Fortu I. To ogromny atut tej części Torunia, obecnie niewykorzystany. W samej warowni Bielecki proponuje umieścić nocne kluby, tereny zielone wokół niej chce zaś zmienić w park - centrum rekreacji na świeżym powietrzu. W jej sąsiedztwie miałby powstać m.in. amfiteatr na ponad sześć tysięcy miejsc oraz kawiarnia i pływalnia.
Parkingi mają zostać umieszczone m.in. pod mostem i na tyłach bulwaru.
W sumie chodzi o zagospodarowanie niemal 170-hektarowego obszaru sięgającego tzw. placu cyrkowego. Kto się zajmie realizacją tych ambitnych planów? Najpierw trzeba przygotować brakujące plany zagospodarowania przestrzennego, które będą zawierały szczegółowe wytyczne, co i gdzie można budować. Grunty należy również uzbroić. Tym ma się zająć miasto.
- Szacujemy, że budowa dróg, chodników, oświetlenia, a także zagospodarowanie fortu i jego otoczenia, to będą wydatki nie mniejsze niż 70 mln zł - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
Tak przygotowane grunty będą później kusiły deweloperów. To głównie oni za kilka, kilkanaście lat, zajmą się realizacją koncepcji. O ile naturalnie wcześniej uda się zmienić w tym miejscu granice obszaru Natura 2000. Bez tego koparki nie będą mogły dotrzeć do brzegu królowej polskich rzek.

Do zobaczenia i skonsultowania
- W czerwcu magistrat ma zorganizować konsultacje społeczne dotyczące przyszłego zagospodarowania okolic nowego mostu.
- Plansze z projektami można oglądać w Centrum Targowym Park. Wystawa będzie czynna do 20 maja w godz. 10-18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska