Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[PLEBISCYT] Na Bielawach ludziom dobrze się żyje

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Paweł Liberadzki przed budynkiem Zespołu Szkół nr 35. Tu spotyka się Rada Osiedla
Paweł Liberadzki przed budynkiem Zespołu Szkół nr 35. Tu spotyka się Rada Osiedla Grzegorz Olkowski
Mieszkańcy Bielaw są zintegrowani i aktywni. To widać, bo ponad 50 procent głosów oddanych w naszym plebiscycie na toruńskie Osiedle Roku 2015 padło właśnie na Bielawy.

[break]
Zdaniem uczestników naszego plebiscytu najlepiej mieszka się we wschodniej części Torunia. Tu bowiem znajdują się trzy osiedla, które zdobyły największą liczbę głosów. Po dość emocjonującym głosowaniu wybory Osiedla Roku 2015 zdecydowanie wygrały liczące niecałe trzy tysiące mieszkańców Bielawy zdobywając 51,1 procent wszystkich oddanych głosów.

- Jest to teren spokojny, w tej chwili w zasadzie w pełni uzbrojony - mówi Paweł Liberadzki, przewodniczący Rady Okręgu Bielawy-Grębocin. - Społeczność jest zintegrowana i aktywna, łatwo ją zmobilizować do działania. Zaplecze handlowo-usługowe również jest bardzo dobre.

Społeczność jest zintegrowana i aktywna, łatwo ją zmobilizować do działania - Paweł Liberadzki, przewodniczący Rady Osiedla Bielawy-Grębocin

Aby osiągnąć taki stan, Bielawy przeszły bardzo długą drogę. Na początku lat 90. ubiegłego wieku obrzeża Torunia były w zasadzie końcem świata. O wodociągach, kanalizacji, instalacji gazowej, wyasfaltowanych oraz oświetlonych ulicach wielu mieszkańców osiedla mogło jedynie marzyć. Dziś znakomita większość z nich korzysta ze wszystkich miejskich dobrodziejstw cywilizacji. O niektóre wygody zadbali sami. Społeczny Orlik przy ulicy Olsztyńskiej został w większości zbudowany w czynie społecznym, przy pomocy maszyn i rąk pracowników zaprzyjaźnionych firm. Głównym motorem tego przedsięwzięcia był radny miejski Jan Ząbik. Znajdujące się tam boisko wielofunkcyjne, tor rowerowy, największa w mieście piaskownica i tereny rekreacyjne, służą m.in. mieszkańcom bloków przy ulicy Olsztyńskiej, gdzie poza lokalami komunalnymi znajdują się również mieszkania socjalne.

- Mieszkająca tam społeczność jest zróżnicowana, teren jest jednak bardzo trudny - mówi Paweł Liberadzki. - Z między innymi naszym udziałem udało się tam mimo wszystko coś zmienić. Jest monitoring, powstał tam posterunek policji, plac zabaw. Zmiany są powolne, ale są.

A co jeszcze powinno zmienić się na Bielawach?

- Chcemy uzupełnić infrastrukturę komunalną. Dokończyć wielofunkcyjny obiekt przy Olsztyńskiej - dodaje Paweł Liberadzki.

Radni osiedlowi zamierzają się również zająć aktywizacją życia kulturalnego.

- Czynimy starania, aby na terenie naszego osiedla powstała astrobaza - mówi przewodniczący Liberadzki.

Bielawy trafiły na szczyt naszego plebiscytu, szczyty Bielawom nie są jednak obce. Na terenie osiedla znajduje się pagórek, który wznosi się 95 metrów nad poziom morza. Jest to najwyżej położony kawałek gruntu w mieście. Według oceny specjalistów od globalnego potopu, jeżeli na Ziemi rozpłyną się wszystkie lodowce to woda zaleje cały Toruń. Poza wierzchołkiem tego pagórka.

Warto wiedzieć: Pozostali na podium

Drugie miejsce zajęło osiedle Na Skarpie zdobywając 18,3 procent głosów, trzecie Kaszczorek z ponad 12-procentowym poparciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska