Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od środy nie kupisz papierosów mentolowych. Palacze przeniosą się na czarny rynek. „To bardzo zła wiadomość”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Po 20 maja papierosy metolowe można będzie w Polsce kupić tylko nielegalnie, z przemytu.
Po 20 maja papierosy metolowe można będzie w Polsce kupić tylko nielegalnie, z przemytu. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
W Polsce mamy około 9 milionów palaczy. Jednocześnie mało który zn ich wie, że właśnie dzisiaj, w sodę 20 maja z rynku wycofane zostały papierosy mentolowe.- To bardzo zła wiadomość, ponieważ może się okazać, że będą korzystali z produktów bardzo złej jakości, nie tylko ze względu na tytoń ale pozostałe składniki- mówi AIP ekspert.

Forum Konsumentów wystartowało z akcją #ZakazMentoli. mający na celu uświadomienie palącym Polakom, że od 20 maja 2020 roku z rynku zostaną wycofane papierosy mentolowe oraz te z kapsułką.

- Akcja #ZakazMentoli ma na celu poinformowanie Polaków, w szczególności palaczy o wchodzącym w życie zakazie sprzedaży papierosów mentolowych od 20 maja 2020 roku- tłumaczy w rozmowie z AIP Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów. - Zakaz dotyczy papierosów mentolowych, papierosów z kapsułką mentolową oraz tytoniu mentolowego do samodzielnego skręcania papierosów- mówi.

Jak wyjaśnia ekspert z przeprowadzonych badań wynika, że świadomość dotycząca wprowadzenia tego zakazu jest dość niska. - 2/3 Polaków nawet nie słyszała o wejściu tego zakazu, w tym również połowa palaczy, a właśnie ta grupa powinna być tym tematem najbardziej zainteresowana- dodaje.

- Badanie pokazało, że większość Polaków w ogóle nie słyszała o planowanym ograniczeniu sprzedaży papierosów mentolowych. Oczywiście najbardziej interesują nas osoby palące ale jak się okazuje te osoby również o tym nie słyszały. Mało tego, nawet osoby palące do tej pory właśnie papierosy mentolowe również o tym nie słyszały. To znaczy, że ma być wprowadzona ustawa a ludzie nie są świadomi, że ona będzie, że coś się zmieni w ich życiu- wyjaśnia w rozmowie z AIP prof. Dominika Maison, Uniwersytet Warszawski. - Kolejna sprawa którą pokazały badania to to, że nawet jeśli ludzie słyszeli o tym, że ma być wprowadzona jakaś zmiana w obszarze papierosów mentolowych to nie wiedzą na czym ona ma polegać. Czy chodzi o ich wycofanie z rynku, na zwiększeniu akcyzy. Ogólnie mamy do czynienia z niewielką świadomością ruchów które są planowane- dodaje.

Najciekawsze w tym tygodniu, przeczytaj!:

Zmiany związane z wejściem w życie dyrektywy unijnej wycofującej z rynku papierosy mentolowe dotyczą dużej grupy ankietowanych palaczy, bo aż 42 proc. Jednocześnie Polacy nie wierzą w skuteczność zakazu w walce z nałogiem. 81 proc. osób jest zdania, że wprowadzenie w życie dyrektywy nie spowoduje zmniejszenia liczby palaczy.

Zgadzają się ze stwierdzeniem, że znajdą oni inne sposoby, aby „obejść” zakaz, choćby poprzez zakup tych produktów np. na tzw. czarnym rynku. Większość Polaków uważa także, że palacze powinni mieć prawo, aby samodzielnie decydować, jakie papierosy chcą palić.

Zdecydowana większość użytkowników papierosów mentolowych oraz z kapsułką nie planuje rzucić palenia. Niemal 90 proc. palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie unijnej dyrektywy.

- Zapytaliśmy palaczy mentoli co mają zamiar z tym fantem zrobić i okazało się, że zdecydowana większość z nich, bo aż 90 proc. nie zamierza rzucać nałogu. Połowa planuje powrót do tradycyjnych papierosów, 16 proc. zamierza szukać alternatywnych wyrobów tytoniowych, czyli podgrzewaczy tytoniu lub e- papierosów. Niestety blisko 20 proc. deklaruje, że zamierza szukać papierosów mentolowych na czarnym rynku- mówi Plencler.

Blisko połowa obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16 proc. przejdzie na produkty alternatywne. Natomiast prawie 20 proc. wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.

- Decydentom zależy na tym, żeby ludzi maksymalnie zniechęcać do nałogu co z założenia jest ruchem dobrym, natomiast pojawia się tutaj pytanie jakie metody będziemy do tego stosować i czy zakazy lub nakazy są rzeczywiście skuteczne- pyta Plencler. - Pamiętajmy, że palacze na rynku cały czas mają dostęp do alternatywnych produktów i z jakiegoś powodu liczba palaczy tak drastycznie już nie spada, więc zakładam, że ludzie nadal będą palić- dodaje.

Ponad 60 proc. obecnych użytkowników papierosów mentolowych negatywnie ocenia dyrektywę unijną. Ich zdaniem to ograniczenie wolności wyboru oraz nieskuteczne działanie, które nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jednocześnie wielu z nich nie rozumie tej zmiany.

Kliknij i przeczytaj:

- Ważnym pytaniem jest to ja konsumenci zareagują na wprowadzony zakaz. Większość ankietowanych w naszym badaniu odpowiedziała, że niestety nie przestanie palić, pomimo, że właśnie to było celem tych zmian. Respondenci albo przerzucą się na zwykłe papierosy, czyli niewielka zmiana dla zdrowia albo będzie szukało mentoli na czarnym rynku. To bardzo zła wiadomość, ponieważ może się okazać, że będą korzystali z produktów bardzo złej jakości, nie tylko ze względu na tytoń ale pozostałe składniki- podsumowuje prof. Maison.

Najciekawsze w tym tygodniu, przeczytaj!:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska