Po co komu dialog?

Joanna Pociżnicka
Teraz ma się to zmienić. Nowo powołany koordynator ds. konsultacji społecznych bierze się do pracy. Efektem jest pierwsza akcja informacyjna dotycząca przebudowy placu bp. Chrapka.

Teraz ma się to zmienić. Nowo powołany koordynator ds. konsultacji społecznych bierze się do pracy. Efektem jest pierwsza akcja informacyjna dotycząca przebudowy placu bp. Chrapka.

<!** Image 2 align=none alt="Image 174558" sub="Przebudowa placu bp. Chrapka według tego wariantu ma kosztować ok. 9,2 mln zł. Pod konsultacje poddany będzie jeszcze drugi wariant - za 9,5 mln zł / Fot. Nadesłana">Czy pierwsze konsultacje pod wykonaniu nowego koordynatora będą sukcesem? Ocenę będzie można wystawić w sierpniu, gdy władze miasta zadecydują, jaki ostatecznie będzie mieć kształt wspomniany plac. Według założeń akcja promocyjna ma mieć niespotykany dotąd zasięg.

<!** reklama>* * *

- To są pierwsze konsultacje organizowane przeze mnie - mówi Magdalena Kamińska, odpowiedzialna za konsultacje społeczne w Urzędzie Miasta. - Zależy mi na tym, żeby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. Informacje będą w autobusach, tramwajach, na słupach ogłoszeniowych. Ulotki będzie można znaleźć w sklepach. O pomoc w nagłośnieniu akcji poprosiliśmy Radę Okręgu Jakubskie-Mokre, zwróciliśmy się do parafii o przekazanie informacji. Mieszkańcy będą mogli również zagłosować na stronach internetowych.

Szykuje się rewolucja. Za osiem tysięcy złotych, bo tyle prawdopodobnie będzie kosztować akcja. Czy to znaczy, że mieszkańcy będą wreszcie wyrazić swoje zdanie? Do tej pory bywało z tym różnie.

Podczas kampanii przed jesiennymi wyborami prezydent Michał Zaleski był krytykowany za brak poważniejszych konsultacji dotyczących najważniejszych przedsięwzięć. Wskazywano, że były one spóźnione w przypadku przebiegu trasy średnicowej na Mokrem i budowy kolejnego węzła drogowego w lewobrzeżnym Toruniu.

* * *

Teraz będziemy mogli się przekonać, czy dialog w Toruniu rzeczywiście został nawiązany. Na pierwszy ogień konsultacji w nowym wydaniu idzie przebudowa placu bp. Chrapka, czyli skrzyżowania ulic Przy Kaszowniku i Warneńczyka.

W poniedziałek Miejski Zarząd Dróg przedstawił pięć wariantów możliwych zmian: rondo turbinowe (za 9,2 mln zł), rondo dwupasmowe (9,5 mln zł), układ istniejący wzbogacony o sygnalizację świetlną (6,7 mln zł), skrzyżowanie z estakadą (ponad 50 mln zł), oraz skrzyżowanie z wyspą centralną i sygnalizacją świetlną (5,9 mln zł). Rekomendowane i poddane konsultacjom będą jednak tylko dwa pierwsze warianty, czyli ronda turbinowe i dwupasmowe.

- Uznaliśmy, że te dwie propozycje są najlepsze - mówi Stefan Kalinowski, zastępca dyrektora MZD.

Nie będzie brana pod uwagę budowa wiaduktu ani skrzyżowania.

* * *

Na czym więc polegać będą konsultacje? - Chcemy, żeby mieszkańcy wypowiedzieli swoje zdanie i wskazali miejsca newralgiczne lub rozwiązania, których projektant mógł nie ująć w swojej koncepcji - dodaje Stefan Kalinowski.

Czy w takim wypadku będzie o czym dyskutować? Wydaje się, że konsultacje, mimo iż tak głośne, będą jedynie okazją do zaakcentowania, że głos mieszkańców się liczy. Czy liczy się naprawdę, w to śmiem wątpić. Choćby dlatego, że MZD z pięciu możliwości już już wybrał dwie wiodące. Czym się różnią? Specyfikacją techniczną, o której nie mam pojęcia ja oraz, jak sądzę, inni mieszkańcy miasta.

Będzie można zagłosować na jedno lub drugie rozwiązanie, jednak decyzja i tak będzie należeć do ekspertów. Jaki jest więc sens tych konsultacji? Że są i można o nich mówić. Lub cytując Stefana Kalinowskiego: - Żeby uniknąć zbędnych komentarzy po rozpoczęciu procedur administracyjnych.

I wszystko jasne.


Lipiec na konsultacje

W sprawie przebudowy placu bp. Chrapka 7 i 12 lipca w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta odbędą się dyżury, podczas których można zadawać pytania (w godz. 16-17)

14 lipca w Zespole Szkół nr 7 odbędzie się spotkanie z mieszkańcami i ekspertami

16 sierpnia ogłoszone zostaną wyniki konsultacji społecznych

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jan
to zbieranie opinii
Dodaj ogłoszenie