Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po kilku latach można wystąpić o podwyższenie alimentów na dziecko [PRAWNIK RADZI]

Małgorzata Oberlan
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Grzegorz Olkowski / Polska Press
Sąd w wyroku rozwodowym z 2013 roku zasądził od byłego męża 500 zł alimentów na rzecz syna - wówczas 4 letniego. Czy są podstawy do wystąpienia o podwyższenie alimentów? - pyta Czytelniczka.

- Co do zasady - tak - odpowiada adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia. - Zobowiązanie alimentacyjne, a dokładniej wysokość świadczenia alimentacyjnego (alimentów), „żyje” wraz z uprawnionym i zmienia się wraz z okolicznościami dotyczącymi jego stron, w tym ich sytuacją zdrowotną, osobistą, zawodową i majątkową.

Nie ulega wątpliwości, że wraz z wiekiem potrzeby małoletniego uprawnionego wzrastają, a co za tym idzie wydatki czynione na ich zaspokojenie. Przede wszystkim, więcej pieniędzy jest przeznaczane na wyżywienie, odzież, środki higieniczne i kosmetyczne. Dochodzi opłata za przedszkole, a w późniejszym okresie wydatki związane ze szkołą (tzw. wyprawką), czy zajęciami dodatkowymi.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Możliwości zarobkowe
Dziecko zaczyna jeździć na wycieczki szkolne, kolonie i obozy, potrzebuje korepetycji, czy będzie uczyło się języka zagranicznego. Wzrost wydatków na dziecko wymaga podwyższenia alimentów i w razie braku woli zobowiązanego (dłużnika alimentacyjnego) do płacenia w wyższej kwocie, koniecznym będzie wytoczenie powództwa do sądu.

Nie bez znaczenia dla rozstrzygnięcia o powództwie będą też możliwości zarobkowe pozwanego oraz jego sytuacja majątkowa. Co ważne, w tym zakresie liczy się nie tylko, ile pozwany w sprawie zarabia, ale również, ile mógłby zarobić wykorzystując swoje możliwości - oceniane podług stanu zdrowia, wieku, wykształcenia, praktyki i doświadczenia zawodowego.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

W pozwie należy wskazać, o jaką kwotę alimenty winny być podwyższone oraz od jakiego okresu, w samym uzasadnieniu pozwu należy ująć, jak potrzeby dziecka zmieniły się oraz wydatki na ich zaspokojenie. Celowym będzie, na potwierdzenie tych okoliczności, przedłożenie rachunków, faktur, potwierdzeń przelewów, umów z przedszkolem etc… dokumentujących wydatki na dziecko.

Przepisy prawa rodzinnego nie przewidują „sztywnego” terminu od ostatniego rozstrzygnięcia w zakresie alimentów, z upływem którego należy wystąpić o podwyższenie alimentów. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy stanowi o „zmianie stosunków” między stronami, która daje podstawy do wystąpienia z roszczeniem o zmianę wysokości alimentów.

Naturalną podstawą jest upływ czasu, albowiem oczywistym jest, że wraz z wiekiem dziecka jego potrzeby rosną, a tym samym wydatki z tym związane. - Niejednokrotnie o podstawie podwyższenia alimentów stanowi jednostkowe, incydentalne zdarzenie, jak choroba dziecka, która wymaga regularnych zwiększonych nakładów finansowych - kończy adwokat.

ZOBACZ TAKŻE:
Festiwal Wisły w Toruniu

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska