Po reprezentacyjnym niegdyś hotelu zostały mury

Po reprezentacyjnym niegdyś hotelu zostały mury

Marek Nienartowicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Rozpoczęła się rozbiórka budynku hotelu „Kosmos” na granicy starówki i Bydgoskiego Przedmieścia. Powstaną tu dwie nowe placówki tego typu.
Po reprezentacyjnym niegdyś hotelu zostały mury

Rozpoczęła się rozbiórka budynku hotelu „Kosmos” na granicy starówki i Bydgoskiego Przedmieścia. Powstaną tu dwie nowe placówki tego typu.


">„Kosmos” przestał przyjmować gości pod koniec listopada. Niedługo potem rozpoczęła się likwidacja hotelu i przygotowania budynku do wyburzenia. Dziś obiekt przy ulicy ks. Popiełuszki nie ma już okien i drzwi. Wywieziono też wszystkie sprzęty. Zostały same mury. Obiekt jest ogradzany przed ostateczną rozbiórką. Właściciel „Kosmosu”, czyli firma Orbis, od dawna ma zezwolenie na wyburzenie obiektu, wydane przez Urząd Miasta. W tym miejscu planuje budowę dwóch hoteli: sieci Ibis i Etap.


Budowa w tym roku


Tę decyzję przedstawiciele Orbisu kilka miesięcy temu wyjaśniali strategią firmy, zmierzającej do rozbudowy bazy hotelowej. Poza tym jej marki mają być bardziej rozpoznawalne. Wyjaśniano też, że budynek „Kosmosu” został tak wzniesiony, że nie wykorzystuje wszystkich możliwości działki, na której stoi. Ibis to sieci hoteli średniej klasy. Etap skupia placówki typu turystycznego, oferując pokoje z umywalką, a łazienki i toalety na korytarzach. To oznacza, że w miejscu „Kosmosu” powstaną proste obiekty, o niespecjalnych walorach architektonicznych. Budowa nowych hoteli ma ruszyć po wyburzeniu starego obiektu. Potrwa około roku.


Zbudowane na rocznicę


Wraz ze zburzeniem „Kosmosu” zniknie kawałek historii Torunia. Przez lata obok „Heliosu” przy ulicy Kraszewskiego był jednym z reprezentacyjnych hoteli w mieście. Oba powstały pod koniec lat 60. XX wieku. Zbudowano je przed przypadającą w 1973 roku Rocznicą Kopernikańską. Do niej nawiązywały też nazwy hoteli. „Kosmos” miał dwie gwiazdki. Znajdowało się w nim 50 pokoi dwuosobowych i 9 „jedynek”. Miał jednak mniej szczęścia niż „Helios”, który kilka lat temu przeszedł gruntowny remont. Znalazł się w sieci Mercure. Właściciel przymierza się - o czym informowaliśmy - do kolejnego remontu. Ma on podnieść standard hotelu.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo