Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Po rozstaniu z Muzeum Okręgowym dzieli się wiedzą w...

Po rozstaniu z Muzeum Okręgowym dzieli się wiedzą w internecie

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Katarzyna Kluczwajd mówi o sobie krótko: podgórzanka, historyk sztuki, muzealniczka (przez 26 lat) i regionalistka

Katarzyna Kluczwajd mówi o sobie krótko: podgórzanka, historyk sztuki, muzealniczka (przez 26 lat) i regionalistka ©Jacek Smarz

Za współpracę po wielu latach podziękowano jej w toruńskim muzeum. Od lutego z otwartymi ramionami przyjęto ją w Książnicy Kopernikańskiej.
Katarzyna Kluczwajd mówi o sobie krótko: podgórzanka, historyk sztuki, muzealniczka (przez 26 lat) i regionalistka

Katarzyna Kluczwajd mówi o sobie krótko: podgórzanka, historyk sztuki, muzealniczka (przez 26 lat) i regionalistka ©Jacek Smarz

O mało której osobie można śmiało i bez sztucznego słodzenia powiedzieć, że jest chodzącą skarbnicą wiedzy o sztuce Torunia. Tą wiedzą dzieliła się z innymi pracując przez ponad ćwierć wieku w Muzeum Okręgowym.
[break]

W tym czasie organizowała także sesje naukowe, była pomysłodawczynią i organizatorką cyklicznych konferencji, a przede wszystkim autorką wielu publikacji, wzbogacających wiedzę na temat historii miasta, w którym się urodziła.
To z jej inicjatywy powstała m.in. 680-stronicowa „Historia sztuki Torunia”, pierwsza monografia sztuki miasta od 1933 roku. Była nagradzana i odznaczana. Mimo to Muzeum Okręgowe postanowiło pozbyć się jej ze swoich szeregów.

Poszło o mobbing- Oficjalnie z powodu długotrwałej choroby; z naciskiem na „oficjalnie”. Choroba jest spowodowana szykanami w pracy, którym byłam poddawana od dawna - napisała Katarzyna Kluczwajd w mailu rozesłanym w ubiegłym roku do przyjaciół.

W 2011 roku jako pierwsza alarmowała media o mobbingu, który miał pojawić się w Muzeum Okręgowym pod rządami Marka Rubnikowicza.
- Zastraszanie i poniżanie nie są dobrymi sposobami sprawowania władzy. Koledzy boją się rozmawiać nawet anonimowo na ten temat - opowiadała na łamach w „Nowości”. Państwowa Inspekcja Pracy po kontroli stwierdziła, że w muzeum mogło dochodzić do zachowań noszących znamiona mobbingu. Później Kluczwajd straciła pracę.

Własne miejsce w sieciPo odejściu z muzeum wydała kolejną książkę: „Toruńskie teatry świetlne, czyli kina, wytwórczość filmowa i miejscowe gwiazdy 1896-1939”. Pełne historycznych ciekawostek wciągające kompendium wiedzy dla każdego, kto chciałby poznać kulisy przedwojennego lokalnego biznesu spod znaku X Muzy.

Do dzielenia się swoją ogromną wiedzą wykorzystała również potencjał blogosfery. W internecie działa na dwóch blogach. Współtworzy stronę poświęconą historii Podgórza, a także prowadzi „Toruniarnię” - miejsce, w którym gromadzi pasjonujące teksty dotyczące nieznanych faktów z historii miasta. Tylko w styczniu stworzyła aż 47 (!) materiałów. Warto tam zajrzeć.

Co robi pracodawca, który widzi wolnego wartościowego pracownika? Zatrudnia go. Na początku tygodnia Katarzyna Kluczwajd trafiła do Książnicy Kopernikańskiej. Na razie będzie zajmowała się współpracą z czytelnikami. Z pasji do kultury i sztuki Torunia, jego zabytków, rzemiosła artystycznego nie zamierza oczywiście rezygnować.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan III (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Trzy sukcesy łysego - obrażalskiego...1. tryumf - odpad w eliminacjach ESKK 2016, pozbycie się Kas Kluczwajd, likwidacja ogniska w DH...MZ - kto następny, podpowiedzieć....żałosny geografie ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan Kluczwajd (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Brawo Katarzynko walcz dalej o szkołe dobrej historii Torunia. Badz mocna w walce z mobingowcami i ich mowiac ogolnie nagannymi zachowaniami. Pozdrawim - wedgłowa zawsze do gory z odwaznym...rozwiń całość

Brawo Katarzynko walcz dalej o szkołe dobrej historii Torunia. Badz mocna w walce z mobingowcami i ich mowiac ogolnie nagannymi zachowaniami. Pozdrawim - wedgłowa zawsze do gory z odwaznym spojrzeniem.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anna Mikulska (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Mam nadzieję na częste spotkania z p.Katarzyną Kluczwajd w Książnicy. To,że będą ciekawe jest pewne!
Pozdrawiam p. Katarzynę i Książnicę
Anna Mikulska

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rysiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak oto nominat Łysego Geografa z Jabłonowa pozbył się fachowca....

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo