Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po weekendzie odmrażanie kultury. Na co zaproszą instytucje kulturalne w Toruniu?

Portret królewicza Władysława Wazy, dar MOMA z Nowego Jorku dla Muzeum na Wawelu. Na wystawie w toruńskim Ratuszu Staromiejskim
Portret królewicza Władysława Wazy, dar MOMA z Nowego Jorku dla Muzeum na Wawelu. Na wystawie w toruńskim Ratuszu Staromiejskim Anna Stankiewicz/archiwum muzeum
Najpierw pójdziemy do muzeum, potem do kina pod chmurką, a jeszcze później - do teatru czy sali koncertowej. Tak wynika z rządowego terminarza otwierania placówek kultury po lockdownie związanym z kolejną falą zakażeń koronawirusem.

Od wtorku 4 maja otwarte mogą zostać galerie sztuki i muzea. Co na otwarcie przygotowali toruńscy organizatorzy wystaw?

Pogłaskać karaczana!

Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” zaprasza na weekendowe warsztaty rodzinne. W sobotę 8 maja mowa będzie o „Energii kreatywności", a w niedzielę 9 maja „O emocjach na wesoło”. Uczestnicy zajęć wykonają własnoręcznie „wskaźnik emocji”.
W sobotę 15 maja będzie się można bliżej, również przez mikroskop, przyjrzeć owadom i skorupiakom. Będzie też okazja... pogłaskać karaczana madagaskarskiego. Historii pisma będą poświęcone „Potyczki kaligraficzne” (też 15 maja). Dzień później - coś dla małych chemików, zajęcia pt. „Kolorowo wybuchowo". Nie obędzie się bez huku.

W ostatni weekend maja nadarzy się kolejna okazja, by poobserwować owady oraz przeprowadzić doświadczenia chemiczne. Warsztaty trwają od 30 do 45 minut. Bilety są po 10 zł.

- Zachęcam, by nie tylko brać udział w zajęciach, ale i zwiedzać nasze wystawy - mówi rzecznik „Młyna Wiedzy” Marcin Centkowski. "Młyn" dostępny jest dla publiczności od 4 maja.

Wprost z Wawelu

Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Twierdzy Toruń i Muzeum Podróżników - te oddziały Muzeum Okręgowe otwiera już we wtorek. Na udostępnienie Domu Eskenów i Kamienicy pod Gwiazdą trzeba poczekać co najmniej do 30 czerwca. Otwierane oddziały będzie można zwiedzać w godz. 12-18.

Po weekendzie odmrażanie kultury. Na co zaproszą instytucje kulturalne w Toruniu?

W Ratuszu Staromiejskim zobaczymy m.in. nową wystawę - obrazów na co dzień zdobiących wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu. To dawne malarstwo flamandzkie i niderlandzkie. Co prawda obrazy, które w XVI i XVII w. wisiały w wawelskich komnatach, przepadły, ale w latach 20. i 30. XX wieku stworzono tam nową kolekcję, w dużej mierze dzięki ofiarności społeczeństwa. Cenne dary przekazali wówczas właściciele prywatnych zbiorów. Do najcenniejszych należy całkiem niedawny dar Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku z 2020 roku: wizerunek Władysława Zygmunta Wazy wykonany w warsztacie Rubensa.

Od 4 maja Muzeum Etnograficzne udostępni swój skansen w Toruniu i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. W głównym budynku muzeum można będzie oglądać wystawę stałą „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku” i czasową - „Ceramika Jana Limonta”. Do Muzeum i jego skansenów można pójść od wtorku do czwartku w godz. 10-16, a od piątku do niedzieli między 10 a 18.

Nie tylko "Autobus"

Nowe wystawy można, już na żywo, oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, od wtorku do czwartku w godz. 10-18, w piątek od 10 do 20, a w sobotę i niedzielę od 12 do 18.

Pierwsza z wystaw przedstawia dorobek najsłynniejszej toruńskiej formacji artystycznej - grupy Zero-61. Założyli ją ponad pół wieku temu studenci sztuk pięknych UMK, których połączyła pasja fotografowania. Ich działalność artystyczna na trwałe zapisała się w historii polskiej sztuki. W CSW czynna jest też wystawa twórczości Bronisława Wojciecha Linkego (1906-1962). Wśród ponad 200 dzieł wybitnego malarza wypożyczonych z kilkunastu muzeów jest jego najsławniejszy obraz - „Autobus” z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Trzy wystawy do oglądania - od wtorku na żywo - proponuje Galeria Sztuki „Wozownia”. Pierwsza to Michała Paryżskiego „obrazy będą malowały się same”. Tytuł zaczerpnięto z wiersza artysty, który pisał, że po jego śmierci „obrazy będą malowały się same nauczone przez białe ściany w gęstym od myśli powietrzu". Wystawa Ewy Kozery „Temat rzeka” poświęcona jest różnym aspektom pamięci. Natomiast inspiracją wystawy pt. „Smażona skórka kurczaka, chrząstka i tteokbokki” (ten ostatni wyraz to nazwa koreańskiej potrawy) autorstwa Magdy Górskiej były popularne w internecie filmiki, których autorzy transmitują... spożywanie posiłków.

We wszystkich otwartych dla publiczności instytucjach kultury obowiązują:

  • limity zwiedzających,
  • zachowanie dystansu społecznego,
  • zasłanianie ust i nosa maseczką,
  • dezynfekowanie rąk.
  • Szatnie są nieczynne.
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska