Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po wyborach ślubowanie, później wybór przewodniczących rad, a teraz sesje robocze

Krzysztof Lietz
Jacek Nicewicz, nowy wójt gminy Lubicz, będzie miał w radzie trudnego partnera, bo większościowy klub byłej konkurentki
Jacek Nicewicz, nowy wójt gminy Lubicz, będzie miał w radzie trudnego partnera, bo większościowy klub byłej konkurentki
Bitewny kurz po wyborach samorządowych opada. Nowe rady gmin wybierają swoje władze i dzielą na komisje.

Odbyło się już kilka inauguracyjnych sesji nowych rad w gminach naszego powiatu. Nowe ich władze poznaliśmy między innymi gminach Lubicz, Łubianka, Czernikowo, Wielka Nieszawka i Chełmża.

Wszędzie tam wybory na stanowisko przewodniczącego rady gminy odzwierciedlają układ sił ukształtowany w wyborach samorządowych. Nigdzie, ze zrozumiałych względów, zwycięzcy nie oddali przewodniczenia radzie swoim konkurentom, chociaż w niektórych przypadkach, aby uzyskać większość konieczne było porozumienie z wyborczymi konkurentami.

Tak było np. w gminie Wielka Nieszawka, gdzie zwycięski komitet Przymierze Samorządowe wójta Krzysztofa Czarneckiego, z 6 mandatami w radzie gminy musiał szukać porozumienia. I znalazł je z komitetem Stabilna Przyszłość dysponującym 2 mandatami. W efekcie 8-osobowa większość w 14-osobowej - na razie - radzie gminy przeforsowała na stanowisko przewodniczącego rady Arkadiusza Wyrzykowskiego z Przymierza Samorządowego. W tym układzie jego zastępczynią została Ewa Tarkowska ze Stabilnej Przyszłości.

W tej gminie konieczne są wybory uzupełniające jednego radnego w miejsce Czarneckiego, który został wójtem, bo rada gminy ma liczyć 15 osób.

Zobacz także: Osiem lat przymiarek opozycjonisty do fotela wójta. Czas w nim zasiąść

Ciekawa jest sytuacja w radzie gminy Lubicz, gdzie komitet nowego wójta Jacka Nicewicza ma jedynie 3 mandaty. Od razu przełożyło się to na wybór przewodniczącego rady, którym został Zbigniew Barcikowski z komitetu Wspólnota Gminy Lubicz, który ma w radzie 8 mandatów, a jego zastępcami zostali Kazimierz Rybacki z tego samego komitetu i Zbigniew Szczepański z Obywatelskiego Komitetu Samorządowego dla Powiatu, który do rady wprowadził jedną osobę, właśnie Szczepańskiego.

Ciekawostką w Lubiczu jest też to, że rywalka Jacka Nicewicza do fotela wójta gminy Hanna Anzel, reprezentująca komitet Wspólnota Gminy Lubicz, a gorąco popierana przez byłego wójta Marka Olszewskiego, nie jest nawet radną gminy, bo nie kandydowała do tej funkcji. Przyjęła taktykę inną niż wspomniany wcześniej Krzysztof Czarnecki, który w Wielkiej Nieszawce kandydował zarówno na radnego, jak i wójta. W tej sytuacji Hanna Anzel, liderka wyborcza Wspólnoty Gminy Lubicz, znalazła się poza radą gminy.

W Łubiance sytuacja jest już zdecydowanie klarowniejsza. Przewodniczącym tamtejszej rady gminy został Zbigniew Cywiński, a jego zastępcą Adam Noworacki - obaj z komitetu Zgoda i Rozwój Jerzego Zająkały, który został ponownie wójtem. Komitet ten dysponuje 8 mandatami w 15- osobowej radzie gminy.

Jeszcze klarowniej rzecz się ma w gminie Chełmża, gdzie komitet „Wieś”związany ze starym- nowym wójtem Jackiem Czarneckim, ma w radzie aż 12 mandatów. Nic więc dziwnego, że między swoich podzielił najważniejsze funkcje. Przewodniczącym rady gminy został ponownie Janusz Iwański, a jego zastępcami Stanisława Stasieczek i Mirosław Trzpil.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska