Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochód z transparentami przemaszerował ulicami Chełmna

Marek Wojciekiewicz
Wspomnienia i radosne świętowanie z okazji trwającego jeszcze Roku Wolności miały w Chełmnie bogatą oprawę
Wspomnienia i radosne świętowanie z okazji trwającego jeszcze Roku Wolności miały w Chełmnie bogatą oprawę Marek Wojciekiewicz
Wolność nie jest dana raz na zawsze. Pamiętają o tym uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskiego.

- Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski ogłosił rok 2014 Rokiem Wolności, dlatego nasza szkoła postanowiła uczcić to wydarzenie, a pochód jest pierwszym elementem świętowania - tłumaczy Emilia Kęska, wicedyrektorka szkoły. - Zaprosiliśmy z tej okazji przedstawicieli Sejmu i Senatu, samorządowców i zasłużonych działaczy opozycyjnych z tamtych lat .
Uczniowie przygotowali wiele transparentów, na których widniały hasła i sentencje dotyczące wolności. Przedstawiciele szkoły złożyli wcześniej kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym chełmnian, którzy udzielali pomocy osobom internowanym w obozie wojskowym na Kępie Panieńskiej.
Następnie wszyscy zaśpiewali na rynku słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego, by pokazać, że wolność jest największą wartością - podkreśla Krzysztof Lehrke, pedagog. Pochód kroczący ulicą Grudziądzką wzbudził ogromne zainteresowanie, zwłaszcza starszych mieszkańców Chełmna.
- To mi trochę przypomina wydarzenia sprzed 25 lat, jednak pewne różnice widoczne są gołym okiem
- mówi Krzysztof Nowak. - Tamte demonstracje miały najczęściej bardzo dramatyczne tło, w każdej chwili mogła brutalnie interweniować milicja. Dzisiaj młodzi ludzie, ubrani w gatunkowe ciuchy, zadbani w każdym calu, nie muszą się niczego obawiać. Wręcz przeciwnie, drogę im torują życzliwie nastawieni strażnicy miejscy. To dobrze, że mają świadomość, komu ten komfort zawdzięczają.
W drugiej części obchodów odbyło się spotkanie w auli. Gośćmi honorowymi byli: Jan Wyrowiński - wicemarszałek Senatu RP oraz Zbigniew Bukowski, Piotr Mittelstaedt i Roman Spandowski - działacze opozycji demokratycznej.
Wspomnienia wydarzeń sprzed 25 lat przeplatane były muzyką w wykonaniu gości z zaprzyjaźnionej szkoły muzycznej ze Lwowa. Młodzi Ukraińcy, wirtuozi skrzypiec i akordeonu koncertujący na całym świecie, zaprezentowali wyjątkowy repertuar, grając utwory muzyki klasycznej, Jana Sebastiana Bacha i Siergieja Rachmaninowa. Po zakończeniu części oficjalnej młodzież wzięła udział w trzech panelach dyskusyjnych, dyskutowano o działalności Pomarańczowej Alternatywy, represjach wobec działaczy opozycji antykomunistycznej i o trudnych stosunkach polsko-ukraińskich w XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska