Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek rewolucji na starówce. Czego nie wiemy?

Paweł Kędzia
Dwie koperty zajęte i dla tego kuriera zabrakło już miejsca. W całym zespole staromiejskim jest zaledwie 18 miejsc dla dostaw i kurierów
Dwie koperty zajęte i dla tego kuriera zabrakło już miejsca. W całym zespole staromiejskim jest zaledwie 18 miejsc dla dostaw i kurierów Grzegorz Olkowski
Pierwszy dzień nowej organizacji ruchu pokazał, że trzeba czasu, aby kierowcy się jej nauczyli. Choć tak naprawdę wystarczy znajomość przepisów...

Drogowcy w pocie czoła pracowali, żeby wyrobić się na czas, ale... nie zdążyli.

- Wszystkie znaki informujące o strefie zamieszkania zostały uzupełnione wczoraj. Miały być montowane w środę w nocy, ale deszcz uniemożliwił nam prace - przyznaje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Sprawdziliśmy wczoraj, jak wygląda wcielanie w życie drogowej rewolucji na starówce.

Na większości ulic samochody wciąż parkują jak wcześniej. Tak było wczoraj na m.in. Franciszkańskiej, Rynku Nowomiejskim, Prostej, Chełmińskiej, Mostowej.

- Na Rynku Nowomiejskim (przedłużenie ul. Prostej) wyznaczone zostaną miejsca dla kurierów i dostaw w godz. 6-10 i 19-21. Będą to dwa takie stanowiska - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko. - Na ul. Franciszkańskiej do tej pory nie było miejsc ogólnodostępnych i również w nowym projekcie ich nie zaplanowano. Będą natomiast miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych, z zezwoleniem MZD i dla zaopatrzenia w godz. 6-10 i 19-21 .

Zobacz też:

Dziś wielkie zmiany na terenie starówki. Chodzi o wprowadzenie strefy zamieszkania. Szczegóły na kolejnych stronach.

Rewolucja na starówce w Toruniu jest już faktem. Co trzeba wiedzieć?

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

U zbiegu Fosy Staromiejskiej i Franciszkańskiej auto stało zaparkowane na chodniku. A przypomnijmy, że w „strefie zamieszkania” parkowanie jest możliwe wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Dotyczy to również dostawców, kurierów, riksz i meleksów.

O ile ci ostatni już parkowali na swoich kopertach, to kurierzy i dostawcy nadal czują się panami dróg. Jeden z nich wjechał nawet na Szeroką, która obecnie jest całkowicie wyłączona z ruchu. Choć były też pozytywne przykłady, właśnie na Chełmińskiej, gdzie kurierzy znajdowali zarezerwowane dla nich koperty.

Niektóre znaki mogą być niewidoczne dla kierowców. Zamiast na istniejącym już „nakazie skrętu”, „strefa zamieszkania” stanęła po drugiej stronie chodnika.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

- Natomiast znak „strefa zamieszkania” na placu Teatralnym został zamontowany dalej niż znak nakazu skrętu w prawo, ponieważ - według projektu- organizacji ruchu - odcinek placu Teatralnego przy sygnalizacji świetlnej nie jest objęty strefą zamieszkania - odpowiada rzeczniczka MZD.

A dlaczego w wielu miejscach nadal stoją „zakazy zatrzymywania”, które miały zniknąć?

- Montaż i demontaż znaków jeszcze trwa - podkreśla Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Kierowcy i piesi nie zdają sobie jeszcze sprawy z podstawowej zmiany - w „strefie zamieszkania” przechodnie mają pierwszeństwo, również na jezdni. Mogą przechodzić w dowolnych miejscach lub poruszać się całą szerokością jezdni.

Przeczytaj także: Szczury niszczą starówkę

W konsternację mieszkańców wprowadzają znaki w okolicach ulic Szerokiej, Królowej Jadwigi, Różanej.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

- Oni chyba je pomylili - dziwili się ludzie na widok „strefy ruchu” pod przekreśloną „strefą zamieszkania” przy wejściu na Szeroką. - Jaka „strefa ruchu”, skoro jest zakaz wjazdu na Szeroką?

- Znak pionowy D-52 „Strefa ruchu” w rzeczywistości nie informuje o tym, że za znakiem odbywa się ruch samochodowy. Znak ten stosuje się dla dróg niepublicznych, a takimi są obecnie ul. Szeroka, Królowej Jadwigi, Różana, Rynek Staromiejski - tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko. - Oznacza on, że na drodze za znakiem obowiązują takie same zasady ruchu drogowego jak na drodze publicznej. Dzięki temu policja oraz Straż Miejska mogą karać za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, np. za nieprawidłowe parkowanie, jazdę z niezapiętymi pasami, niestosowanie się do znaków m.in. zakazu wjazdu lub zakazu ruchu.

Wczoraj strażnicy miejscy jakby unikali interwencji. Najpierw zmotoryzowani funkcjonariusze na ul. Prostej nie zainteresowali się w ogóle samochodami na Rynku Nowomiejskim - właśnie w przedłużeniu Prostej, a po chwili tak samo problem zignorowały dwie strażniczki z patrolu pieszego.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

- Nasze działania mają obecnie charakter informacyjny - podkreśla Jarosław Paralusz, zastępca komendanta SM w Toruniu. - Ponieważ cały czas uzupełniane jest oznakowanie, informujemy kierowców o wprowadzanych zmianach.

- MZD otrzymuje telefony z pytaniami o możliwości parkingowe na starówce, póki co nie zgłaszano żadnych skarg. Są również telefony od taksówkarzy, czy zostały zmienione dla nich zasady postoju i poruszania się po starówce. Jedyna zmiana to zlikwidowanie postoju TAXI na ul. św. Jakuba przy skrzyżowaniu z Wolą Zamkową - podkreślają w MZD.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska