Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod okiem konserwatora

Joanna Pociżnicka
Restauratorzy szykują się na otwarcie letniego sezonu. Od tego roku wszystkie ogródki muszą dostosować się do norm opracowanych przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Restauratorzy szykują się na otwarcie letniego sezonu. Od tego roku wszystkie ogródki muszą dostosować się do norm opracowanych przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169556" sub="Na starówce już zaczęto montować pierwsze letnie ogródki / Fot. JAdam Zakzrewski">Do tej pory to od właścicieli zależał wygląd letnich konstrukcji, które pojawiały się przed lokalami. Często tymczasowe ogródki przypominały jednak potężne pawilony, które skutecznie zasłaniały staromiejskie kamienice. Teraz ma się to zmienić.

- Bieda polega na tym, że niesłychanie trudno jest wypracować kompromis - mówi Mirosława Romaniszyn, Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu. - Trzeba połączyć zarówno interesy restauratorów, jak i interesy ochrony przestrzeni zabytkowej po to, aby mogła być sprzedawana jako produkt turystyczny. To na dzień dobry jest niemal nie do pogodzenia.

<!** reklama>Według toruńskich urzędników, starówka nie powinna tonąć w banerach reklamowych, przypadkowych kolorach i wielkich bunkrach, które ją szpecą.

- Turyści powinni mieć dostęp do wszystkich pierzei i elewacji, bo przecież nie na piwo tu przyjechali. Letnie ogródki nie mogą przez pół roku przytłaczać i dominować nad kamienicami - dodaje konserwator zabytków.

Dlatego opracowane zostały zasady, do których powinni dostosować się ich właściciele. Przede wszystkim zmieniła się forma uzyskania pozwolenia na wystawienie ogródka. Do tej pory restauratorzy starali się tylko o jedną decyzję. Teraz muszą otrzymać aż trzy: z MZD na zajęcie pasa drogowego, Wydziału Rejestracji i Ewidencji na prowadzenie działalności oraz od Miejskiego Konserwatora Zabytków na ustawienie konkretnego ogródka.

To nie zniechęca restauratorów. Pierwsze wnioski już spłynęły.

- W poprzednim sezonie na terenie starówki rozstawiono 67 ogródków, które przynależały do klubów, oraz 6 niezależnych - tłumaczy Krzysztof Kisielewski, dyrektor Wydziału Ewidencji i Rejestracji UMT. - Pięć z nich stało na Bulwarze Filadelfijskim, jeden na Rynku Nowomiejskim.

W tym roku nie zapowiada się, żeby było ich mniej.

Takie mają być

  • Letnie ogródki muszą spełniać następujące warunki:

  • Podest nie może być wyższy niż 12 centymetrów.

  • Płotek musi być delikatny, ażurowy nie wyższy niż 110 centymetrów.

  • Ściany mogą być ze szkła, ale wyłącznie przezroczystego i bez reklam.

  • Parasole mogą być wysokie do 3 metrów wysokości i wyłącznie w kolorach pastelowych.

  • Reklamy mogą być umieszczone wyłącznie na lambrekinach lub na płotkach, jednak nie mogą dominować.

  • Ogródki powinny być wykonane z lekkich, tymczasowych konstrukcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska