Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod pancerną kopułą warowni i w bogatym świecie wodniaków

szs
Jedną z atrakcji Fortu IV jest zwiedzanie jego sal, korytarzy, dziedzińców i stoków pod wodzą przewodnika przebranego za pruskiego żołnierza
Jedną z atrakcji Fortu IV jest zwiedzanie jego sal, korytarzy, dziedzińców i stoków pod wodzą przewodnika przebranego za pruskiego żołnierza SłAwomir Kowalski / Polska Press
Zastanawiacie się, Drodzy Czytelnicy, jak w ciekawy sposób spędzić najbliższe dni? Mamy dla Was kilka propozycji! Początek wakacji można spędzić ciekawie odwiedzając Fort IV i Muzeum Etnograficzne.

Fort IV jest jak dotąd jedynym obiektem Twierdzy Toruń w pełni przystosowanym do obsługi ruchu turystycznego. Warownię przy ulicy Chrobrego 86 szturmują przybysze z całego kraju przez dwanaście miesięcy w roku.

Fort IV został zbudowany w latach 1878-1884 jako trzeci element zewnętrznego pierścienia toruńskich umocnień. Jego wartości obronne przetestowano podczas wielkich manewrów zorganizowanych w 1883 roku. To miejsce ma niezwykłą historię, w której sporo jest wątków dramatycznych. Tutaj na przykład zostali straceni Paweł Piontek i Kazimierz Urbaniak, „bohaterowie” największej afery szpiegowskiej II Rzeczypospolitej.

Za bramą i nad wodą
Wycieczki po warowni oprowadzają przewodnicy, którzy znają tu niemal każdą cegłę.

Na brak atrakcji nie można narzekać. Kto z Państwa byłby na przykład w stanie obrócić 200-kilogramową metalową wieżę obserwacyjną? Podpowiadamy, że w zasadzie każdy. Aby się jednak o tym przekonać, należy przekroczyć forteczną bramę. Można to zrobić chociażby w środę między godz. 17 a 18.30. Bilet normalny przy zwiedzaniu indywidualnym kosztuje 8 zł, a ulgowy 5 zł. W grupach liczących ponad 10 osób zwiedzanie wypada taniej.

W czwartek natomiast warto się będzie wybrać się do Muzeum Etnograficznego przy Wałach gen. Sikorskiego 19, które o godz. 12 zaprasza seniorów z wnukami na spotkanie o cudownym świecie wodniaków.

Dr Artur Trapszyc, współautor niedawno otwartej wystawy „Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych”, opowie o tym, jakie zawody kryją się pod wspólnym mianem wodniaków? Jakie prace wykonywali wodniacy i jakie im groziły niebezpieczeństwa? Którzy święci są ich patronami? Jak przejawiał się kult św. Jana Chrzciciela, św. Jana Nepomucena i innych patronów wodniackiego ludu?

Czytaj w PLUSIE: Od sierpnia w Toruniu wzrosną ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę

Tradycyjne pieśni związane z czcią im oddawaną zaprezentuje Marta Domachowska.

Śpiewy na rzece
Nie zabraknie też przykładów flisackiego folkloru: gwarowych wyrażeń czy humorystycznych przyśpiewek.

Najmłodsi będą mogli na miejscu zilustrować swoje wrażenia z wysłuchanych opowieści. Wśród uczestników zostanie wylosowana publikacja towarzysząca wystawie. Na zakończenie współczesną piosenkę o wdzięczności przygotowaną pod kierunkiem Lucyny Sowińskiej zaśpiewają członkowie Sceny Młodych Studio P z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu. Całość poprowadzi Maria Pokrzywnicka.

Bilet kosztuje 3 złote od osoby. Warto pamiętać o okularach do czytania.

Czytaj w PLUSIE: Pracodawcy w wielkiej potrzebie. Poszukują pracowników

Polecamy: Święto Torunia

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska