Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od cukru w 2020 roku. Słodycze i napoje w Polsce droższe? Czy będzie nowy podatek? Jakie jest stanowisko Polskiej Izby Handlu?

JWN
Podatek od cukru: czy słodycze w Polsce zdrożeją w 2020 roku? Jedzenie zbyt dużych ilości cukru powoduje ciężkie i przewlekłe choroby takie jak: otyłość, nadciśnienie, cukrzyca oraz nowotwory. Można je ograniczyć wprowadzając obostrzenia finansowe. Co gorsze dla smakoszy słodyczy Narodowy Fundusz Zdrowia chce, aby w Polsce zaczął obowiązywać podatek od cukru. Producenci i przetwórcy apelują do premiera ws podatku od cukru Przełoży to się na ceny. Kiedy zostanie wprowadzony? O ile zdrożeją słodycze?

Podatek od cukru: gdzie szukać go w produktach spożywczych?

Według GUS, w 2018 roku statystyczny Polak zjadł aż o 6 kg cukru więcej niż rok wcześniej. Cukrzycę ma w naszym kraju ok. 3 mln obywateli. Na tym nie koniec wstydliwych statystyk.

W Polsce ponad 60 proc. mężczyzn i blisko połowa kobiet w cierpi na nadwagę lub otyłość.

Pod tym względem zajmujemy niechlubne piąte miejsce wśród najbardziej otyłych narodów Europy. Za nadprogramowe kilogramy Polaków odpowiedzialny jest m.in. cukier. Spożywamy go w nadmiarze objadając się słodyczami i pijąc słodkie napoje.

Polecamy

- Mamy do czynienia z plagą konsumpcji cukru na ogromną skalę. Jeśli spojrzymy na to, ile rocznie spożywa go przeciętny Polak, to okazuje się, że każdy z nas konsumuje rocznie 40 kilogramów czystego cukru. Z czego 10 kilo w sposób świadomy, a reszta to różne słodzenia zawarte na przykład w napojach, żywności i innych produktach spożywczych. A my nie mamy pełnej świadomości, co tak naprawdę jemy. Trzeba się zastanowić jak nad tym zapanować, bo to powoduje ogromne konsekwencje dla naszego zdrowia – argumentował na łamach Dziennika Gazety Prawnej Adam Niedzielski, szef Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podatek od cukru w 2020 roku. Słodycze i napoje w Polsce droższe? Czy będzie nowy podatek? Jakie jest stanowisko Polskiej Izby Handlu?

Wielu z nas nie ma świadomości, że cukier jest na przykład w chlebie, ogórkach konserwowych i ketchupie, a substancje słodzące w kiełbasach i wędlinach drobiowych. Sporo cukru zawierają także alkohole z wódką na czele. Duże ilości tego składnika zawierają pozornie zdrowe jogurty owocowe, soki i płatki śniadaniowe.

Kiedy podatek od słodyczy?

Podatek od produktów z dużą zawartością cukru to nie nowość.

Wprowadziły go już Kanada, Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania.

I mają oczekiwane efekty. Kiedy mógłby on zacząć obowiązywać u nas? Konkretnej daty nie ma, ale mówi się o tym, że jak najszybciej.

Okazuje się, że Polska Izba Handlowa uważa, że "podatek od cukru" nie przyniesie spodziewanych efektów. Polska Izba Handlu przesłała do Ministerstwa Zdrowia swoje uwagi dotyczące projektu.

Zgodnie z uzasadnieniem Projektu ustawy, celem jej wprowadzenia jest ochrona zdrowia, profilaktyka chorób rozwijających się na tle wadliwego żywienia i zwalczanie otyłości. [...] Poza zastrzeżeniem, że wpływy z opłaty mają stanowić w 98 proc. przychód budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, Projekt nie przewiduje żadnych innych środków realizacji wskazanego celu – tłumaczy Polska Izba Handlu w swoim stanowisku

"W ocenie Izby, istnieją inne, mniej dolegliwe dla przedsiębiorców, środki jego osiągnięcia. Realizację tak sformułowanego celu, związaną z mniejszymi obciążeniami finansowymi, organizacyjnymi i technicznymi dla przedsiębiorców, umożliwiają inne działania, w tym działania pozaprawne związane z kształtowaniem odpowiednich postaw prozdrowotnych i zmianą modelu konsumpcji, w tym kampanie edukacyjne i akcje informacyjne. Jeżeli nawet uznać, że w celu jego realizacji niezbędna jest interwencja prawodawcza, to – zgodnie z konstytucyjnymi zasadami subsydiarności i proporcjonalności – powinna ona bazować na istniejących już mechanizmach prawnych, w tym obowiązujących instrumentach fiskalnych, zamiast kreować nowe".

Z kolei Dziewięć organizacji, zrzeszających producentów i przetwórców żywności - wystosowało apel do premiera Mateusza Morawieckiego o uwzględnienie ich argumentów w procesie wprowadzania w Polsce podatku cukrowego.

Ich zdaniem podatek cukrowy jest: antykonsumencki, antygospodarczy i antyzdrowotny


POLECAMY: Jak powstają najsłynniejsze płatki Nestle w Polsce? Zobacz!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska