Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki od nieruchomości: w górę, ale niewiele

Paweł Kedzia
Radni pochylą się dzisiaj nad podatkami m.in. od nieruchomości. Niektóre stawki nie były podnoszone od trzech lat.
Radni pochylą się dzisiaj nad podatkami m.in. od nieruchomości. Niektóre stawki nie były podnoszone od trzech lat. Jacek Smarz
Podczas dzisiejszej sesji radni pochylą się nad projektem stawek podatku od nieruchomości. W przypadku mieszkań opłata wzrosnąć ma o 2 gr od metra, a budynków na działalność gospodarczą - 43 grosze.

Po trzech latach wzrosną stawki podatku od nieruchomości. Obowiązujące obecnie są na poziomie przyjętych na 2015 rok, z wyjątkiem stawek za budynki pozostałe i budynki na działalność w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym, które samorząd nawet obniżył do poziomu z 2013 rok.

W Toruniu nie najdrożej

Jak podkreślają urzędnicy, w tym samym okresie w Bydgoszczy i Grudziądzu podatki podwyższono. Na przykład w Gdyni, Gdańsku, Poznaniu i Łodzi w 2017 r. stawki podatku od nieruchomości są na poziomie 100 proc. maksymalnej kwoty, w Warszawie 99,96 proc., Szczecinie 99,89, Legnicy 99,76, Lublinie 99,64, Gorzowie Wlkp. 98,55. Dla porównania - w Toruniu było to na poziomie 92,64 procent.

Zobacz także: Star Force 2017 - zlot fanów

W związku ze wzrostem stawek maksymalnych na 2018 r. o poziom inflacji - 1,9 proc. samorząd proponuje podwyższenie podatków. W przypadku podatków od budynków mieszkalnych wzrost nastąpi o 2 gr do poziomu 62 gr za metr, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o 42 gr do 22,59 złotych.

- Zaproponowane stawki, przy uwzględnieniu przyrostu powierzchni użytkowej budynków i wartości budowli do opodatkowania oraz wysokości zwolnień udzielonych na mocy uchwał Rady Miasta Torunia pozwolą na uzyskanie w 2018r. dochodów z tytułu podatku od nieruchomości na poziomie 120 mln zł - informuje urząd.

W Toruniu obowiązuje pięć rodzajów zwolnień z podatku od nieruchomości: od nieruchomości związanych z funkcjonowaniem placów zabaw dla dzieci, sportowych boisk i stadionów; w zakresie branż chronionych, zanikających i preferowanych; na terenie Strefy Staromiejskiej; w ramach pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy; nowych inwestycji.

Przeczytaj również: Marsz równości: Za i przeciw

Co ciekawe, do wykazu branż chronionych, zanikających i preferowanych planuje się dodać dwa nowe rodzaje działalności: wypożyczalnie kaset wideo i płyt DVD oraz naprawa sprzętu komputerowego. W ten sposób wykaz obejmie 42 pozycje, m.in. kaflarstwo, garncarstwo, zegarmistrzostwo, kowalstwo artystyczne, rymarstwo.

Miliony na zwolnienia

W latach 2014-2017 zwolnienia wyniosły 13,9 mln złotych, z czego najwięcej - 7,8 mln na tworzenie nowych miejsc pracy i 2,4 mln na nowe inwestycje.

Posiedzenie rady odbędzie się dzisiaj, o godz. 10 w Urzędzie Miasta. W programie m.in. nadanie Trasy Średnicowej Północnej nazwy Prezydenta Władysława Raczkiewicza i zmiany nazwy części ul. Mickiewicza - od alei św. Jana Pawła II do ronda Zbigniewa Herberta - aleja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK.

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska