Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podgórz zaprasza i sięga do korzeni

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Festyny, stare kino, tablice oznaczające miejsca ciekawe, odsłonięcie pomnika ofiar wybuchu niemieckich wagonów w 1945 roku. Lista atrakcji Pierwszych Dni Podgórza jeszcze jest otwarta.

Festyny, stare kino, tablice oznaczające miejsca ciekawe, odsłonięcie pomnika ofiar wybuchu niemieckich wagonów w 1945 roku. Lista atrakcji Pierwszych Dni Podgórza jeszcze jest otwarta.

<!** Image 2 align=none alt="Image 171068" sub="XIX-wieczny Podgórz na fotografii zrobionej starym aparatem skrzynkowym / Fot. Archiwum - Adam Zakrzewski">- Podgórz otrzymał prawa miejskie w listopadzie 1611 roku, jednak nie jest to miesiąc sprzyjający zabawom na powietrzu - mówi Wojciech Klabun ze Stowarzyszenia Nasz Podgórz, które organizuje właśnie pierwsze święto tego dawniej samodzielnego miasta. - Szukaliśmy więc innej daty i znaleźliśmy idealną, 16 maja 1555 roku Podgórz pierwszy raz został odnotowany w dokumentach. Mamy więc nadzieję, że pogoda dopisze, zapraszamy wszystkich, również tych z prawego brzegu Wisły, by zobaczyli, co się dzieje po przeciwnej stronie rzeki.

<!** reklama>A będzie się działo całkiem sporo. Uroczystości mają trwać trzy dni od 14 do 16 maja. Poza turniejem piłki nożnej na kempingu Tramp, będzie też festyn w skansenie fortecznym. Święto będzie też kolejną okazją, by zobaczyć przedwojenny film Bogusława Magiery. Jego autor, poza tym, że był aktorem i sam też chwycił za kamerę, był przede wszystkim nauczycielem szkoły na Podgórzu. Przed jej budynkiem nakręcił zresztą część swojego amatorskiego dokumentu, na filmie widać więc uczniów i niektórych pedagogów. Termin pokazu nie jest jeszcze dokładnie ustalony, gdy już będzie, na pewno o tym poinformujemy.

To nie będzie jednak jedyna planowana przy tej okazji wyprawa do przeszłości. 16 maja w miejscu, w którym do zimy 1945 roku stał budynek słynnego podgórskiego browaru zniszczony wybuchem niemieckich wagonów z amunicją, stanie pomnik ofiar tej tragedii.

- Mamy już wykonawcę tablicy, oraz kamień, na którym ona zawiśnie - mówi Szczepan Burak, dyrektor magistrackiego Wydziału Środowiska i Zieleni. - Kamień ostatecznie będzie większy od proponowanego wcześniej.

Stowarzyszenie Nasz Podgórz rozpocznie też akcję wystawiania tablic informacyjnych w miejscach dla dawnego miasta istotnych. Na trzy pierwsze dostało dotację z Urzędu Miasta, pojawią się one m.in. w miejscu dawnego browaru, oraz nieistniejącego już kościoła św. Anny. Wspominając pierwszy raz o tej akcji prosiliśmy mieszkańców Podgórza, aby wskazali inne punkty, które warto by było w ten sposób uwiecznić.

- Kiedyś na Poznańskiej spotkałam kilkoro młodych Niemców, którzy przyjechali do Torunia, by na podgórskim cmentarzu ewangelickim znaleźć grób pradziadka - opowiada nasza Czytelniczka, która odpowiedziała na ten apel. - Gdy usłyszałam o które miejsce chodzi, pożałowałam, że przyznałam się wcześniej do znajomości niemieckiego. Wstyd im było pokazać teren, gdzie spoczywa ich przodek, co by sobie pomyśleli o naszym szacunku dla zmarłych?

Cmentarz, na którym zresztą w 1945 roku zostali pochowani pacjenci szpitala polowego, który znajdował się w podziemiach zniszczonego eksplozją browaru, prawdopodobnie zostanie uporządkowany, ale już po święcie Podgórza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska