Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkoziołek, czyli o obrotach ciał roztańczonych tuż przed Wielkim Postem

Szymon Spandowski
Grupa działa od kilkunastu lat, podkoziołki organizuje od kilku. Wtorkowa potańcówka rozpocznie się o godz 19, zakończy o północy
Grupa działa od kilkunastu lat, podkoziołki organizuje od kilku. Wtorkowa potańcówka rozpocznie się o godz 19, zakończy o północy Grzegorz Tomasik / Facebook grupy N obrotów
Toruńska kawiarnia „Wejściówka” zamieni się we wtorek w chatę rozśpiewaną i roztańczoną. Członkowie grupy „n obrotów” zapraszają na podkoziołka, czyli ostatnią potańcówkę karnawału.

O obrotach to my w Toruniu wiemy wiele. Był tu nawet kiedyś jeden taki, co wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, a poza obrotami ciał niebieskich zajmował się również krążeniem pieniędzy na rynku. Dziś na Ziemi, gdzie wszystko zdaje się krążyć coraz szybciej - bardzo często w pogoni za pieniądzem właśnie, w różnych zawirowaniach pogubili się ludzie. Tacy obok siebie, którzy ze sobą rozmawiają i wspólnie się bawią.

- Kultura tradycyjna rozwijała się przez to, że ludzie tworzyli wspólnoty. To jest coś, czego nam dziś brakuje - mówi Dominik Wóltański, z grupy „n obrotów”, która od kilkunastu lat odbudowuje tradycyjne więzi przy pomocy tańca, muzyki i śpiewu, bo trudno sobie wyobrazić jedno i drugie bez tego trzeciego.

POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie

Członkowie grupy sporo czasu spędzili w terenie starając się ocalić od zapomnienia różne skarby kultury tradycyjnej, głównie z Kujaw. Tradycje pielęgnują bardzo czynnie, podczas różnych spotkań w kawiarni „Wejściówka” na placu Teatralnym. We wtorek o godz. 19 organizują tu podkoziołka.

Cóż to takiego? To tradycyjna ostatnia potańcówka karnawału. Dość szczególna, ponieważ o ile w dawniej muzykantów na zabawy zapraszali panowie, o tyle ten jeden raz z inicjatywą wychodziły panny.

- Przed samą zabawą młodzież przebierała się i chodziła po domach zbierając na zabawę pieniądze - tłumaczy Dominik Wóltański. - Była koza, za którą szedł cały korowód, były też takie postacie jak: diabeł, kominiarz, panna młoda, niedźwiedź, czy bocian. Każda z nich miała jakieś symboliczne znaczenie.

Za każdą z nich można się we wtorek przebrać. Zabawa jest otwarta, zatem każdy zainteresowany będzie w chacie rozśpiewanej, w jaką zmieni się „Wejściówka”, mile widziany.

Czytaj też:
Zarobki w wojsku 2019
Zarobki w policji 2019
Zarobki nauczycieli. Paski płacowe

Barwnych zwyczajów pod-koziołkowych zachowało się sporo, a organizatorzy zabawy są tradycji wierni.

Jak zapowiadają na swojej stronie facebookowej członkowie gruby „n obrotów”, podczas Podkoziołka potańczyć będzie można kujawiaki, polski, szoty, oberki, avądy, slangi, buraki, cyrkle, branle mixery, walczyki i wiwaty z Polski oraz z wielu różnych zakątków Europy - wszystkie pochodzące starej tradycji oraz nowszych ludobalowych obyczajów.

W programie jest też między innymi przegląd maszkar, konkurs przebierańców, czy konkurs tańca w parach wiązanych.

- Lubimy odnosić się do tradycji wprost. O północy zawiesimy śledzia na suficie i zaśpiewamy pieśni, które zgodnie z tradycją są na ten moment przewidziane - zapowiada Dominik Wóltański.

ZOBACZ TEŻ: Spod Ekranu: "Faworyta" Recenzja wideo

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska