Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy jak odnaleźć swoich przodków

Redakcja
Porady genealogiczne do testu T.BielickiegoPorady genealogiczne do testu T.Bielickiego
Porady genealogiczne do testu T.BielickiegoPorady genealogiczne do testu T.Bielickiego Grzegorz Olkowski
Rozmowa z EWĄ SZCZODRUCH oraz ANNĄ GABOR z Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Od czego najlepiej rozpocząć poszukiwanie swoich korzeni?

Ewa Szczodruch: W pierwszej kolejności warto sięgnąć po fachową literaturę - „Poszukiwanie przodków” i „Rodzinne drzewo zdrowia” Małgorzaty Nowaczyk czy „Poradnik genealoga amatora” Rafała Prinke. Zawsze zaczynamy od uporządkowania dostępnych dokumentów - świadectw chrztów czy aktów urodzenia. Swoich, żony, męża, rodziców, dziadków...

Gdzie można szukać kolejnych informacji?

ESZ: Księgi parafialne, Urzędy Stany Cywilnego do stu lat wstecz, Archiwum Państwowe, gdzie także znajdują się akty metrykalne, archiwa diecezjalne. Materiały archiwalne przechowywane są według zasady przynależności terytorialnej i zespołowej. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć kiedy, gdzie i kto wytworzył potrzebne nam materiały. Ułatwi to ustalenie miejsca ich przechowywania. Dokumentacja tworzona w poprzednich wiekach na terenie obecnej Polski powstawała w różnych językach, m.in. łacińskim, niemieckim i rosyjskim. Większość to rękopisy. Czasem trudne w odczytaniu. Niezwykle cenne są materiały własne.

Anna Gabor: Kiedyś informacje rodzinne zapisywano na okładkach książeczek do nabożeństwa. Narodziny, zgony... Z dokładnymi godzinami śmierci i miejsca pochówku. Odręczne podpisy naszych dziadków można znaleźć np. w Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, którą z okazji 150-lecia niepodległości podpisywali w 1926 roku wszyscy uczniowie w szkołach. Dokument jest dostępny w internecie. Ja na podstawie nazwisk na kartach z życzeniami ślubnymi dla moich rodziców dowiedziałam się kim te osoby dla naszej rodziny były. Dłubania w tym temacie jest sporo. Mąż śmiał się ze mnie, gdy brałem termos i szłam do archiwum. Ale inaczej nie da się tego zrobić.

Więcej we wtorkowym wydaniu "Nowości".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska