Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż z hrabstwa Fife hołdem dla Polski Walczącej

Szymon Spandowski
We wczorajszych uroczystościach Dnia Polskiego Państwa Podziemnego na placu św. Katarzyny wzięli udział między innymi kombatanci
We wczorajszych uroczystościach Dnia Polskiego Państwa Podziemnego na placu św. Katarzyny wzięli udział między innymi kombatanci Jacek Smarz
Toruńskie uroczystości z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się pod pomnikiem Komendantów Okręgu Pomorskiego ZWZ AK. Uczestniczył w nich m.in. wyjątkowy gość ze Szkocji.

Polskie państwo podziemne było ewenementem na skalę światową. Największym i najlepiej zorganizowanym tworem konspiracyjnym w historii.

Powstało 27 września 1939 roku we wciąż jeszcze broniącej się przed Niemcami Warszawie. Wtedy to została powołana do życia Służba Zwycięstwu Polski, organizacja, na której czele stanął generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski. Jeszcze miesiąc wcześniej oficer ten był dowódcą Okręgu Korpusu nr VIII w Toruniu.

27 września jest dziś Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. Toruńskie uroczystości odbyły się przy obelisku Komendantów Okręgu Pomorskiego ZWZ AK na placu św. Katarzyny. Wziął w nich udział między innymi gość ze Szkocji, który wyruszył ze swojego kraju na motocyklu, aby uczcić polskich spadochroniarzy z czasów II wojny światowej.

Zobacz także: Toruń. Wszedł bez zabezpieczenia na most drogowy [WIDEO]

Zaskakujące? Niekoniecznie. Steven McKay mieszka w hrabstwie Fife, niedaleko Largo House, gdzie w 1940 roku powstał ośrodek szkoleniowy dla polskich skoczków spadochronowym, zwany Małpim Gajem. Tu szkolili się m.in. cichociemni. Do dziś stoi tam ich pomnik.

- W dobie Brexitu na Wyspach, w tym również w Szkocji, odczuwane są nastroje antyemigranckie - mówi Steven McKay. - Swoją podróżą i dzięki otwartemu profilowi na Facebooku, który prowadzę, chcę powiedzieć ludziom: był czas, kiedy Polacy byli nam potrzebni, a teraz wy ich nie chcecie.

Gość, który jadąc przez Europę odwiedził m.in. miejsca walk żołnierzy generała Stanisława Sosabowskiego pod Arnhem, w Toruniu złożył kwiaty także na grobie gen. Elżbiety Zawackiej.

Zobacz także: Kierowca MZK nie chciał pomóc osobie na wózku

- Mamy wspólną historię, sięgającą kilkaset lat wstecz - mówi. - W XVII wieku w Polsce mieszkało i pracowało ponad 30 tysięcy Szkotów, co wtedy było naprawdę znaczącą liczbą.

Stephen McKay bardzo dobrze trafił. Jedno z największych skupisk ludności szkockiej znajdowało się wtedy w Chełmnie.

NowosciTorun

Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

Wracając zaś do Polskiego Państwa Podziemnego z wątkiem emigranckim w tle. Podczas środowych uroczystości na placu św. Katarzyny można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez Muzeum Historyczno-Wojskowe, poświęconą Waldemarowi Szwiecowi.

Legendarny „Robot” dorastał w Toruniu, w rodzinie re-emigrantów ze Stanów Zjednoczonych. Uhonorowany tablicą pamiątkową absolwent Gimnazjum Mikołaja Kopernika walkę z Niemcami rozpoczął w szeregach Armii Pomorze.

Później był kurierem i trafił do Wielkiej Brytanii, skąd wrócił w 1942 roku jako cichociemny. Działał w Górach Świętokrzyskich, gdzie stał się postrachem Niemców.

Poległ w walce 14 października 1943 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska